reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracodawca zapłaci za przesunięcie terminu urlopu

Czy pracodawca zapłaci za przesunięcie terminu urlopu

Zgodnie z ustalonym w zakładzie pracy planem urlopów pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy na początku czerwca. Ze względu na pilne potrzeby pracodawcy, termin jego rozpoczęcia został jednak przesunięty. Czy w tej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy pokrycia strat finansowych, jakie poniósł w związku z planowanym urlopem?

Tak

 

Pracodawca powinien pokryć straty finansowe poniesione przez pracownika z powodu przesunięcia terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca może przesunąć termin rozpoczęcia urlopu przez pracownika z powodu swoich szczególnych potrzeb, jeżeli jego nieobecność spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy, np. awaria, kontrola, realizacja pilnego projektu (art. 164 par. 2 k.p.). W tego rodzaju sytuacjach przepisy prawa pracy nie przewidują jednak wprost obowiązku pokrycia przez pracodawcę strat finansowych poniesionych przez pracownika. Natomiast zgodnie z art. art. 167 par. 2 k.p. pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Przepis ten stosuje się przez analogię do sytuacji przesunięcia terminu urlopu ze względu na potrzeby pracodawcy. Pracownik nie powinien ponosić ujemnych skutków decyzji pracodawcy w sytuacjach przez siebie niezawinionych. Zatem mimo braku wyraźnego uregulowania ustawowego pracodawca ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z przeniesieniem terminu urlopu. Dotyczy to np. opłat za wczasy, bilety, poniesione koszty imprez rozrywkowych i turystycznych, w których pracownik zamierzał uczestniczyć. W razie roszczenia opartego na art. 167 par. 2 k.p. pracodawca nie ma obowiązku zrekompensować korzyści nieosiągniętych przez pracownika, np. zarobek za pracę, jaką pracownik zamierzał podjąć podczas urlopu.

Niektórzy przedstawiciele doktryny (np. A.M. Świątkowski, Kodeks pracy. Komentarz 2004 r.) twierdzą, że pracownicy mogą dochodzić swoich roszczeń, również na podstawie 471 k.c. w związku z art. 300 k.p. Zgodnie z art. 471 k.c. dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Plan urlopów jest źródłem zobowiązań pracodawcy. Niedopełnienie tego zobowiązania przez pracodawcę powoduje, że pracownik jest uprawniony do roszczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 300 k.p., w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy, do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

EWA DRZEWIECKA

ekspert z zakresu prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

Art. 164 par. 2, art. 167 par. 2, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 471 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama