REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba pracownika, Szkolenia pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli w domu jest inna dorosła osoba

Prowadzę kilka punktów usług krawieckich. Jestem zobowiązana do wypłacania świadczeń chorobowych. Jedna z pracownic przyniosła mi zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Samotnie wychowuje syna. Wiem jednak, że pracownica mieszka razem z daleką krewną, która nie pracuje. Krewna ma 30 lat. Czy w takiej sytuacji powinnam wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy?

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi, gdy początek jego zwolnienia lekarskiego przypada na przepracowany dzień

Pracownik 15 kwietnia przepracował cały dzień. Po pracy udał się do lekarza. Lekarz wystawił mu zwolnienie lekarskie na 7 dni od 15 do 21 kwietnia. Czy pracownikowi za ten przepracowany dzień przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czy powinniśmy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę?

Dokształcanie pracowników - niekonstytucyjne

W ciągu najbliższych miesięcy wszystkich pracodawców czeka kolejna zmiana przepisów - tym razem dotycząca warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Czy pracodawca może na wniosek pracownika dopuścić go do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownik ma zwolnienie lekarskie do 17 kwietnia 2009 r. Jednak poczuł się lepiej i 14 kwietnia 2009 r. chce wrócić do pracy. Nie mamy nic przeciwko wcześniejszemu powrotowi pracownika, ponieważ mamy kłopot z jego zastąpieniem w trakcie nieobecności w pracy. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim pracownika? Czy możemy dopuścić go do pracy, mimo że formalnie ma zwolnienie lekarskie?

Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa

Nasza firma wysłała pracowników na szkolenie w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych. Szkolenie trwało 3 dni i odbywało się na obszarze kraju. Z pracownikami skierowanymi na szkolenie została podpisana umowa szkoleniowa. Jednak w umowie nie zawarliśmy postanowień dotyczących rozliczania tych szkoleń. Czy wyjazd na szkolenie to podróż służbowa? Jak rozliczyć taki wyjazd?

Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględniać składkę na ubezpieczenie grupowe pracowników

Co miesiąc do pensji pracowników doliczamy kwotę składki na ubezpieczenie grupowe pracowników. Ubezpieczenie opłaca firma, a kwotę składki odejmujemy od pensji netto pracownika. Pracownicy sami pokrywają składki i podatek. Kwoty składki na ubezpieczenie grupowe nie doliczaliśmy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Składka na ubezpieczenie grupowe jest opłacana w każdym miesiącu, niezależnie od tego, czy pracownik przez cały miesiąc pracował czy był nieobecny np. z powodu choroby. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. powinniśmy wliczać kwotę ubezpieczenia do podstawy wymiaru świadczeń?

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Pracodawca, który jest upoważniony do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, może w trakcie zwolnienia lekarskiego kontrolować pracownika. Taką kontrolę przeprowadza pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, np. pracownik działu kadr, w miejscu zamieszkania lub pobytu pracownika.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zatrudnionego na okres próbny

Zatrudniliśmy pracownika od 25 lutego do 31 marca 2009 r. na umowę na okres próbny. Nie zamierzamy przedłużać z nim umowy. W umowie o pracę pracownik ma wynagrodzenie określone na 6,50 zł/godz. i premię uznaniową. W lutym otrzymał premię w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego, a za marzec nie wypłacimy mu premii. Pracownik ma 10-letni staż pracy. Przyniósł zwolnienie lekarskie od 8 do 23 marca 2009 r. Jak wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Jak wypłacać wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikom, którzy ukończyli 50 lat

Od 1 lutego 2009 r. pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mają prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym. Pracodawcy finansują pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego pracownikom, którzy 50 lat ukończyli w 2008 r. lub wcześniej. Za pozostały okres osoby te mają prawo do zasiłku chorobowego.

Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę

Wysłaliśmy pracownika na dwudniowe szkolenie związane z pracą, którą wykonuje. Szkolenie odbywało się 6 i 7 lutego 2009 r. Przy okazji płacenia faktury za szkolenie okazało się, że pracownik uczestniczył w zajęciach tylko 6 lutego. Był natomiast nieobecny na szkoleniu 7 lutego - w sobotę. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, sobota 6 lutego była więc dla pracownika dniem wolnym. Jak wykazać nieobecność pracownika na szkoleniu w ZUS RSA?

Czy choroba byłego pracownika trwająca przez okres obowiązywania zakazu konkurencji zwalnia zakład pracy z obowiązku wypłaty odszkodowania

Z naszym byłym pracownikiem wiąże nas umowa o zakazie konkurencji obowiązująca przez okres 1 roku po zakończeniu umowy o pracę. Przez ten cały czas pracownik nie mógł wykonywać żadnej pracy, gdyż chorował i pobierał zasiłek z ZUS oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy ta okoliczność zwalnia nasz zakład z obowiązku wypłaty temu pracownikowi odszkodowania?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

Choroba pracownika - problem pracodawcy

Kodeks pracy daje pracownikowi zwolnionemu bez jego winy możliwość powrotu do pracy po zakończeniu choroby, która spowodowała rozwiązanie umowy.

Moralne przywództwo lekiem na spowolnienie gospodarcze

Większość menedżerów HR w związku z kryzysem ograniczy w pierwszej kolejności wydatki na coaching - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę szkoleniową Delta Training. Cięcia raczej nie obejmą szkoleń z technik sprzedaży, zarządzania, negocjacji i, co najważniejsze - z przywództwa. To dobrze, bo eksperci na świecie właśnie w zmianie modelu przywództwa widzą szansę na pokonanie kryzysu.

Procedura zwolnienia chorego pracownika

Najwięcej problemów przy rozwiązywaniu umowy bez wypowiedzenia z chorym pracownikiem stwarza prawidłowe ustalenie, czy można go zwolnić.

Przesłanki zwolnienia chorego pracownika

O tym, kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika, decyduje okres jego zatrudnienia w danym zakładzie pracy.

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie oświadczenia lekarza

Pracownik powinien pracować 2 stycznia 2009 r., ale rano powiadomił nas, że idzie do lekarza i nie przyjdzie do pracy. Zwolnienie lekarskie miał dostarczyć po powrocie do pracy 5 stycznia 2009 r. Do dzisiaj nie dostarczył mam tego zwolnienia - twierdzi, że je zgubił. Przyniósł zaświadczenie od lekarza, ale nie na formularzu ZUS ZLA, że 2 stycznia 2009 r. był chory. Czy na tej podstawie możemy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 2 stycznia 2009 r.?

Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

W firmie obowiązuje regulamin pracy nakazujący pracownikom poddawanie się okresowym testom wiedzy (o produktach oferowanych przez firmę, o procedurach stosowanych w firmie itp.). Testy te są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób rozliczyć pracownikom czas spędzony na testach? Czy należy za niego zapłacić?

Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

To, czy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, chorując na przełomie roku, jest uzależnione od rodzaju świadczenia, jakie otrzymywał do 31 grudnia.

Świadczenia dla kształcących się nauczycieli

Nauczyciel skierowany do dalszej nauki może liczyć na przywileje w pracy. Jednak brak postępów w nauce może spowodować poważne konsekwencje, m.in. utratę płatnego urlopu na czas pobierania nauki.

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np. pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy. Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Podstawa wynagrodzenia za czas choroby po wyroku TK

Od pięciu miesięcy za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Jedna z pracownic zatrudnionych w naszej spółce i spółce powiązanej z nami kapitałowo otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Bieg wypowiedzenia rozpoczął się 1 września i zakończy 30 listopada 2008 r. Ponieważ uznaliśmy, że tak będzie korzystniej dla nas - jest już kandydatka na stanowisko zwalnianej pracownicy - zwolniliśmy pracownicę z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 października do 30 listopada z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica rozchorowała się w pierwszych dniach października. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie. Czy przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych traktować tę osobę jak pracownika, czy przekazać wypłatę świadczeń do ZUS? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

Czy po skróceniu okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną firmy wypowiedzieliśmy kilku pracownikom warunki płacy. Jeden z nich nie wyraził zgody na zmianę tych warunków, dlatego zawarta z nim umowa o pracę miała rozwiązać się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia (30 kwietnia 2008 r.). W trakcie okresu wypowiedzenia skróciliśmy go o 1 miesiąc. Za pozostały okres pracownik otrzymał odszkodowanie. Umowa o pracę została rozwiązana 31 marca 2008 r. Z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego wyrejestrowaliśmy pracownika z datą 1 kwietnia. W 2008 r. w okresie zatrudnienia pracownik chorował i otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponownie zachorował po upływie 30 dni od ustania zatrudnienia, czyli 31 marca 2008 r. ZUS odmówił byłemu pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego za ten okres. Pracownik wystąpił do sądu o ustalenie, że umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2008 r., a nie 31 marca 2008 r. Sądy rejonowy i okręgowy oddaliły powództwo pracownika. Przyznały, że umowa o pracę rozwiązała się 31 marca 2008 r. Pracownik równocześnie odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę. W tym postępowaniu sąd zmienił wydane przez ZUS decyzje i przyznał pracownikowi prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia w naszej firmie. Czy w związku z wyrokiem sądu mamy jakieś obowiązki wobec pracownika?

Zwrot kosztów kształcenia przez pracownika

Obowiązek zwrotu kosztów kształcenia poniesionych przez pracodawcę zależy w dużej mierze od tego, czy dokształcanie odbywało się na podstawie skierowania pracodawcy czy bez skierowania.

Czy udział pracownika w szkoleniu zorganizowanym w dniu wolnym od pracy może mieć charakter obowiązkowy

Chcemy zorganizować szkolenie dla pracowników w dniu wolnym od pracy, tj. w sobotę. Jeden z pracowników zapowiedział, że nie będzie uczestniczyć w tym szkoleniu, bo jest to dzień wolny od pracy, a szkolenia powinny być organizowane w godzinach pracy. Czy ma rację? Czy udział pracownika w szkoleniu organizowanym w sobotę może mieć charakter obowiązkowy? Czy odmowa pracownika udziału w szkoleniach organizowanych w dni wolne od pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę?

Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownica naszej firmy w okresie od stycznia do października 2007 r. była zatrudniona na pełny etat, a od listopada 2007 r. i obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Wysokość nagrody rocznej uzależniamy od wyników firmy. Za 2007 r. pracownica otrzymała nagrodę w wysokości 2675 zł brutto. W jakiej wysokości nagrodę roczną powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy? Choruje we wrześniu 2008 r.

Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo?

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie do 30 listopada 2007 r. (przez 1,5 roku). Kolejną umowę o pracę podpisaliśmy z nim od 14 stycznia 2008 r., a w lipcu 2008 r. jest na zwolnieniu lekarskim. Jak w jego przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia do 30 listopada 2007 r.? Jeżeli tak, to czy grudzień 2007 r. i styczeń 2008 r. wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jakiej długości przerwa między umowami o pracę uprawnia do sumowania przychodu z 12 miesięcy?

Udział pracownika w szkoleniu

 Pracownicy naszej firmy zostali przeszkoleni z zakresu bhp w dniu rozkładowo wolnym od pracy (sobota). Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników odbyło się w godz. 7.00-9.00, 9.00-11.00 i 11.00-13.00. Normalnie pracownicy ci są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do16.00. Do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca czerwca br., nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Termin wypłaty wynagrodzeń w naszej firmie przypada do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Jak postąpić w przypadku pracownika, którego pracodawca podejrzewa o chorobę

Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?

Jak ustalać podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Obliczając dla pracownika wysokość wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego pracodawca w pierwszej kolejności musi ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia lub zasiłku. W podstawie uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Wynagrodzenie to ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika w poszczególnych miesiącach przez 12.

Umowa o finansowanie kształcenia

We wrześniu 2003 r. zawarliśmy z pracownikiem dodatkową umowę o finansowaniu jego kształcenia na rocznych studiach podyplomowych. Zgodnie z postanowieniami umowy pracownik powinien przepracować u nas 5 lat po ukończeniu studiów (tj. do czerwca 2009 r.), a jeżeli wypowiedziałby umowę o pracę wcześniej, powinien oddać nam proporcjonalną część nakładów poniesionych na jego kształcenie. Pracownik wypowiedział umowę o pracę w lutym br. (umowa rozwiąże się z końcem maja). Stwierdził, że nie powinien oddawać nam pieniędzy za czesne, gdyż zapis w umowie o finansowaniu kształcenia nie mógł przewidywać dłuższego okresu odpracowania studiów, niż 3 lata. Naszym zdaniem limit 3 lat dotyczy tylko pracowników skierowanych na kształcenie. My zaś pracownika na studia podyplomowe nie kierowaliśmy. Kto ma w tej sytuacji rację?

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru renty przyznanej ponownie po 5 latach przerwy

W okresie od czerwca 1995 r. do czerwca 2002 r. pobierałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Następnie prowadziłem działalność gospodarczą. Obecnie choruję na nowotwór złośliwy i w marcu 2008 r. skończy mi się 182 dni zasiłku chorobowego. Jak ZUS obliczy mi rentę, jeżeli w okresie 20 lat wstecz, tj. do 1987 r. nie mam kolejnych 10 lat pracy? Mogę udowodnić zarobki z 10 kolejnych lat, ale do 1982 r. Wybranie 20 różnych lat jest dla mnie niekorzystne, bo część zakładów pracy nie ma wszystkich dokumentów i wskazane zarobki z tych okresów nie są pełne (np. zaświadczenia są wystawiane na podstawie akt osobowych, więc uwzględniają tylko płacę zasadniczą bez podania kwoty premii regulaminowej lub uznaniowej). Czy ZUS może brać pod uwagę moje zarobki z 10 kolejnych lat, np. 1984-1994? Liczenie brakujących lat jako 0% jest dla mnie krzywdzące.

Czy można zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorującego zleceniobiorcy

Od czerwca 2007 r. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która projektuje strony internetowe. Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W lutym br. przez 10 dni chorował, ale wywiązał się ze swoich obowiązków, dlatego wypłacimy mu pełne miesięczne wynagrodzenie określone w umowie zlecenia w kwocie 2300 zł. Czy w związku z tym, że zleceniobiorca chorował przez część lutego i otrzymał zasiłek chorobowy, powinniśmy zmniejszyć podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia?

Czy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownik chorował przez 182 dni. Bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim na siebie dostarczył nam zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Czy po tak długiej chorobie pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Między zwolnieniami lekarskimi na pracownika i na jego dziecko nie było ani jednego dnia przerwy.

Kiedy szkolenie wlicza się do czasu pracy

Pracownica pracująca na zmiany w systemie równoważnego czasu pracy po 12 godzin została wysłana na szkolenie zorganizowane przez pracodawcę w sobotę, czyli w dniu, który był dla niej dniem wolnym od pracy. Czy za ten dzień przysługuje jej inny dzień wolny od pracy? Czy dzień szkolenia wlicza się do czasu pracy? Należy podkreślić, że pracodawca wymagał od pracowników udziału w tym szkoleniu, co w praktyce odebrało im wolną sobotę - pyta Czytelnik z Wrocławia.

Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Pracownica naszego zakładu 23 sierpnia 2008 r. miała wypadek samochodowy. Stan jej zdrowia jest bardzo poważny. Po przewiezieniu pracownicy ze szpitala specjalistycznego do szpitala w naszym mieście otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 28 sierpnia br. wystawione przez szpital, który przyjął pracownicę po wypadku. Już teraz wiemy, że leczenie pracownicy potrwa długo i najprawdopodobniej okres zasiłkowy będzie za krótki na całkowity powrót do zdrowia. Jak mamy postąpić z wypłatą wynagrodzenia chorobowego? W sierpniu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 września br. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego? Co z dalszymi zwolnieniami do końca sierpnia 2008 r. i ze zwolnieniami lekarskimi od 1 września 2008 r.?

Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy przeciętnie 5-7 pracowników, dlatego wypłacamy tylko wynagrodzenie chorobowe, a zasiłki wypłaca im ZUS. Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2007 r., zachorował 17 grudnia 2007 r. Była to pierwsza choroba pracownika w ubiegłym roku. Przysługuje mu stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4000 zł, które wypłacamy 5. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy do podstawy wymiaru wliczyć wynagrodzenie za listopad 2007 r. wypłacone w grudniu 2007 r.?

Kiedy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Na wykonanie dodatkowych prac często zawieramy z naszymi pracownikami umowy zlecenia. Są to zwykle umowy na kilka dni w miesiącu (od 5 do 15) związane z wykonaniem konkretnych prac. Czy wynagrodzenie z takich umów wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, gdy wynagrodzenia za zlecenia były wypłacane w miesiącach, z których ustalamy podstawę wymiaru świadczeń za czas choroby?

Czy z wynagrodzenia za pracę można potrącić nadpłacony zasiłek chorobowy

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika?

Szkolenia pracownicze

Początek roku to doskonały czas na zaplanowanie szkoleń dla swoich pracowników. Przed wysłaniem pracownika na kurs warto jednak pamiętać o kosztach, jakie się z tym wiążą.

Urlop szkoleniowy na licencjat

Wyraziłam zgodę, aby pracownik studiował zaocznie (licencjat - 2,5 roku) na warunkach pracownika skierowanego. Mam jednak wątpliwości, czy mogę licencjat traktować tak samo jak studia wyższe. Jeśli tak, to ile mam udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego w ostatnim roku - 28 czy 14 dni? - pyta Czytelniczka z Płocka.

Zasady rozliczania studiów pracownika

Podjęcie studiów przez pracownika wiąże się z korzyściami finansowymi zarówno dla pracownika, jak i jego pracodawcy.

Szkolenia BHP

Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska lub wykonywanej pracy.

Przerwanie pracy ze względu na stan zdrowia

Pracownik zatrudniony na stanowisku operatora maszyn drogowych przyszedł do pracy z gorączką. Rozpoczął pracę, ale od rana narzekał na uciążliwy ból i zawroty głowy. Po kilku godzinach przerwał pracę i poinformował kierownika zmiany, że bardzo źle się czuje i nie jest w stanie obsługiwać maszyny. Tego dnia nie podjął już pracy. Czy pracownik może przerwać pracę z powodu złego stanu zdrowia?

Studiujący pracownik - urlop szkoleniowy

Celem urlopu szkoleniowego jest umożliwienie pracownikowi uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych oraz właściwego przygotowania się do egzaminów. Urlopy udzielane są w dniach roboczych.

Przywrócenie prawa do renty

Ubezpieczony, który utracił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu poprawy stanu zdrowia, może ponownie uzyskać do niej prawo, jeśli w ciągu 18 miesięcy znów stał się niezdolny do pracy.

Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

REKLAMA