Kategorie

Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Bogusław Nowakowski
Pracownica naszego zakładu 23 sierpnia 2008 r. miała wypadek samochodowy. Stan jej zdrowia jest bardzo poważny. Po przewiezieniu pracownicy ze szpitala specjalistycznego do szpitala w naszym mieście otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 28 sierpnia br. wystawione przez szpital, który przyjął pracownicę po wypadku. Już teraz wiemy, że leczenie pracownicy potrwa długo i najprawdopodobniej okres zasiłkowy będzie za krótki na całkowity powrót do zdrowia. Jak mamy postąpić z wypłatą wynagrodzenia chorobowego? W sierpniu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 września br. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego? Co z dalszymi zwolnieniami do końca sierpnia 2008 r. i ze zwolnieniami lekarskimi od 1 września 2008 r.?
RADA 

Do 31 sierpnia 2008 r. pracownica ma prawo do świadczeń związanych z wypadkiem. Tym samym ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 23 do 28 sierpnia 2008 r. Prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku od 1 września br. pracownica uzyska pod warunkiem, że złoży pisemne oświadczenie w sprawie wycofania wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE

Reklama

Zasiłek chorobowy łącznie z wynagrodzeniem chorobowym przysługuje pracownicy przez okres nie dłuższy niż 182 dni. Za taki okres pracownica będzie miała prawo do świadczeń związanych z wypadkiem z 23 sierpnia 2008 r. Po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, jeżeli nie wróci do zdrowia, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Prawo do świadczenia ustali ZUS na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, jeżeli lekarz uzna, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenia te będą przysługiwały zatrudnionej u Państwa pracownicy, ale pod warunkiem, że zrezygnuje z planowanego od 1 września 2008 r. urlopu wychowawczego.

Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający m.in. w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub tymczasowego aresztowania czy odbywania kary pozbawienia wolności.

Pracownica zatrudniona w Państwa zakładzie zamierzała skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 września br., dlatego najpóźniej na 2 tygodnie przed 1 września musiała wystąpić z pisemnym wnioskiem o udzielenie tego urlopu. W związku z zaistniałą sytuacją skorzystanie pracownicy z urlopu wychowawczego w terminie wcześniej wskazanym we wniosku jest niecelowe, ponieważ zachorowała jeszcze przed terminem udzielonego urlopu wychowawczego.

Reklama

Jeżeli pracownica nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czyli nie później niż 25 sierpnia złoży pisemne oświadczenie o wycofaniu wniosku o urlop wychowawczy, to będzie miała nieprzerwanie prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po 31 sierpnia br. Jeżeli nie wystąpi o wycofanie urlopu wychowawczego, urlop rozpocznie się od 1 września br., tj. w terminie wskazanym przez pracownicę we wniosku. Rozpoczęcia urlopu wychowawczego nie przerywa niezdolność do pracy z powodu choroby.

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie w czasie przerwy w ubezpieczeniu chorobowym spowodowanym urlopem wychowawczym, zasiłek chorobowy nie przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej w czasie tej przerwy. Jeżeli jednak nieprzerwany okres niezdolności do pracy przypada również po zakończeniu przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, zasiłek choroby przysługuje za okres po tej przerwie.

PRZYKŁAD

Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego od 1 sierpnia 2007 r. do 31 lipca 2008 r. Zachorowała 28 lipca br. i zwolnienie zostało wystawione do 5 września br. W okresie od 28 do 31 lipca br. pracownica nie ma prawa do świadczeń, ponieważ choroba przypadała na okres urlopu wychowawczego. Choroby, która przypada na czas urlopu wychowawczego, nie wlicza się do okresu zasiłkowego. Dlatego pracownica ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby od 1 sierpnia do 2 września br. (33 dni) oraz zasiłku chorobowego od 3 do 5 września br.

Powinni Państwo pamiętać o tym, że choroba pracownicy uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Jest to podstawa do odwołania pracownicy z urlopu wychowawczego. W każdym czasie pracownica może zrezygnować z urlopu wychowawczego za Państwa zgodą albo po wcześniejszym zawiadomieniu, nie później niż 30 dni przed powrotem do pracy.

Sytuacja w której znalazła się Państwa pracownica powoduje, że cel i funkcja urlopu wychowawczego są bezcelowe, dlatego powinna zrezygnować z urlopu wychowawczego do czasu powrotu do zdrowia.

Podstawa prawna:

• art. 8, art. 12 i art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 1, § 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?