reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Pracownica naszego zakładu 23 sierpnia 2008 r. miała wypadek samochodowy. Stan jej zdrowia jest bardzo poważny. Po przewiezieniu pracownicy ze szpitala specjalistycznego do szpitala w naszym mieście otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 28 sierpnia br. wystawione przez szpital, który przyjął pracownicę po wypadku. Już teraz wiemy, że leczenie pracownicy potrwa długo i najprawdopodobniej okres zasiłkowy będzie za krótki na całkowity powrót do zdrowia. Jak mamy postąpić z wypłatą wynagrodzenia chorobowego? W sierpniu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 września br. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego? Co z dalszymi zwolnieniami do końca sierpnia 2008 r. i ze zwolnieniami lekarskimi od 1 września 2008 r.?

RADA

 

Do 31 sierpnia 2008 r. pracownica ma prawo do świadczeń związanych z wypadkiem. Tym samym ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 23 do 28 sierpnia 2008 r. Prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku od 1 września br. pracownica uzyska pod warunkiem, że złoży pisemne oświadczenie w sprawie wycofania wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy łącznie z wynagrodzeniem chorobowym przysługuje pracownicy przez okres nie dłuższy niż 182 dni. Za taki okres pracownica będzie miała prawo do świadczeń związanych z wypadkiem z 23 sierpnia 2008 r. Po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, jeżeli nie wróci do zdrowia, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Prawo do świadczenia ustali ZUS na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, jeżeli lekarz uzna, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenia te będą przysługiwały zatrudnionej u Państwa pracownicy, ale pod warunkiem, że zrezygnuje z planowanego od 1 września 2008 r. urlopu wychowawczego.

Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający m.in. w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub tymczasowego aresztowania czy odbywania kary pozbawienia wolności.

Pracownica zatrudniona w Państwa zakładzie zamierzała skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 września br., dlatego najpóźniej na 2 tygodnie przed 1 września musiała wystąpić z pisemnym wnioskiem o udzielenie tego urlopu. W związku z zaistniałą sytuacją skorzystanie pracownicy z urlopu wychowawczego w terminie wcześniej wskazanym we wniosku jest niecelowe, ponieważ zachorowała jeszcze przed terminem udzielonego urlopu wychowawczego.

Jeżeli pracownica nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czyli nie później niż 25 sierpnia złoży pisemne oświadczenie o wycofaniu wniosku o urlop wychowawczy, to będzie miała nieprzerwanie prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po 31 sierpnia br. Jeżeli nie wystąpi o wycofanie urlopu wychowawczego, urlop rozpocznie się od 1 września br., tj. w terminie wskazanym przez pracownicę we wniosku. Rozpoczęcia urlopu wychowawczego nie przerywa niezdolność do pracy z powodu choroby.

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie w czasie przerwy w ubezpieczeniu chorobowym spowodowanym urlopem wychowawczym, zasiłek chorobowy nie przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej w czasie tej przerwy. Jeżeli jednak nieprzerwany okres niezdolności do pracy przypada również po zakończeniu przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, zasiłek choroby przysługuje za okres po tej przerwie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama