REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

W firmie obowiązuje regulamin pracy nakazujący pracownikom poddawanie się okresowym testom wiedzy (o produktach oferowanych przez firmę, o procedurach stosowanych w firmie itp.). Testy te są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób rozliczyć pracownikom czas spędzony na testach? Czy należy za niego zapłacić?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

Jeśli testy wiedzy są obowiązkowe i przypadają w godzinach pracy pracownika, czas spędzony na testach powinien zostać zaliczony do czasu pracy, a pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Żaden przepis Kodeksu pracy nie nakazuje wprost zaliczenia do czasu pracy okresu spędzonego przez pracowników na testach i sprawdzianach wiedzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w przedstawionej sytuacji obowiązek udziału w testach wynika z regulaminu pracy. Tym samym udział w testach nie jest uzależniony jedynie od uznania pracowników (nie jest dobrowolny). Naruszenie regulaminu, a więc w tym przypadku odmowa uczestniczenia w testach może skutkować odpowiedzialnością porządkową pracownika. Za naruszenie przepisów regulaminu pracy pracodawca może bowiem nałożyć na pracownika karę porządkową upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Odmowa uczestniczenia w testach może ponadto stać się przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Jeżeli pracownik odmówi udziału w testach, to pracodawca nie ma możliwości realnego sprawdzenia stanu wiedzy pracownika, a tym samym nie może w sposób właściwy dokonać rzeczywistej oceny przydatności danego pracownika na określonym stanowisku pracy.

Dodatkowo można wnioskować, że testy są poprzedzone praktycznym szkoleniem, a ponadto są przeprowadzane w godzinach normalnej pracy pracownika. Czas, w którym testy mają być przeprowadzane, przypadający na „zwykłe godziny pracy danego pracownika”, zgodnie z rozkładem czasu pracy tego pracownika, powinien więc zostać zaliczony do jego czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Raz do roku w zakładzie pracy jest przeprowadzane praktyczne szkolenie, a potem testy kompetencyjne. Czas szkolenia wynosi 2 godziny, a wypełnienie testu pół godziny i przypada zazwyczaj na godziny przedpołudniowe, tj. między godz. 8.00 a 10.30. Czas spędzony na szkoleniu i testach, w wymiarze, w jakim „pokrywa się z godzinami normalnej pracy” pracownika zgodnie z jego rozkładem czasu pracy, powinien być zaliczony do czasu pracy.

Prawo do takiej interpretacji daje orzecznictwo Sądu Najwyższego nakazujące zaliczenie niektórych okresów niewykonywania pracy do czasu pracy, np. okres praktycznego szkolenia pracowników (wyrok z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSN 2005/17/265) czy podróży służbowej odbywanej w godzinach normalnej pracy pracownika (wyrok z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSP 2005/11/137).

Decydujące znaczenie w tym zakresie ma wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. (I PK 144/04), w którym sąd uznał, że praktyczne szkolenie pracowników zasadniczo powinno odbywać się w czasie pracy. Należy zatem przyjąć, że skoro praktyczne szkolenie ma się odbywać w czasie pracy, to podobnie powinno się podejść do kwestii sprawdzianów wiedzy. Zatem skoro takie sprawdziany powinny odbywać się w godzinach pracy, należy zaliczyć je również do czasu pracy. Bez wątpienia bowiem pracodawca ma prawo do okresowego kontrolowania stanu wiedzy pracowników i oceny ich przydatności do pracy na zajmowanym stanowisku. W szczególności wówczas, jeśli sprawdzian jest poprzedzony specjalistycznym szkoleniem, w trakcie którego pracownicy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do dalszego wykonywania umówionej pracy.

WAŻNE!

Jeśli poddanie się testom będzie uzależnione jedynie od woli pracodawcy, a ponadto będą one przypadać na godziny „zwykłej pracy” pracowników zgodnie z ich rozkładami czasu pracy, wówczas powinny zostać zaliczone do czasu pracy.

Za czas spędzony na testach pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie jak za czas wykonywania pracy, wynikające z umowy o pracę.

Aby nie było wątpliwości dotyczących zaliczania do czasu pracy czasu spędzonego na testach wiedzy oraz sposobu obliczania należnego za ten czas wynagrodzenia (np. obliczane jak wynagrodzenie urlopowe, ekwiwalent urlopowy czy przestojowe), powinny to regulować przepisy wewnątrzzakładowe. Przepisy wewnętrzne powinny regulować również inne kwestie związane z okresowymi sprawdzianami wiedzy. Skoro nakładają one na pracowników obowiązek poddania się takim sprawdzianom, powinny także wskazywać, w jakiej formie mają się one odbywać i z jaką częstotliwością.

• art. 80, art. 108 § 1, art. 128 § 1 Kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

  Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

  4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

  4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

  Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA