| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

W firmie obowiązuje regulamin pracy nakazujący pracownikom poddawanie się okresowym testom wiedzy (o produktach oferowanych przez firmę, o procedurach stosowanych w firmie itp.). Testy te są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób rozliczyć pracownikom czas spędzony na testach? Czy należy za niego zapłacić?

PROBLEM

RADA

Jeśli testy wiedzy są obowiązkowe i przypadają w godzinach pracy pracownika, czas spędzony na testach powinien zostać zaliczony do czasu pracy, a pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Żaden przepis Kodeksu pracy nie nakazuje wprost zaliczenia do czasu pracy okresu spędzonego przez pracowników na testach i sprawdzianach wiedzy.

Jednak w przedstawionej sytuacji obowiązek udziału w testach wynika z regulaminu pracy. Tym samym udział w testach nie jest uzależniony jedynie od uznania pracowników (nie jest dobrowolny). Naruszenie regulaminu, a więc w tym przypadku odmowa uczestniczenia w testach może skutkować odpowiedzialnością porządkową pracownika. Za naruszenie przepisów regulaminu pracy pracodawca może bowiem nałożyć na pracownika karę porządkową upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Odmowa uczestniczenia w testach może ponadto stać się przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Jeżeli pracownik odmówi udziału w testach, to pracodawca nie ma możliwości realnego sprawdzenia stanu wiedzy pracownika, a tym samym nie może w sposób właściwy dokonać rzeczywistej oceny przydatności danego pracownika na określonym stanowisku pracy.

Dodatkowo można wnioskować, że testy są poprzedzone praktycznym szkoleniem, a ponadto są przeprowadzane w godzinach normalnej pracy pracownika. Czas, w którym testy mają być przeprowadzane, przypadający na „zwykłe godziny pracy danego pracownika”, zgodnie z rozkładem czasu pracy tego pracownika, powinien więc zostać zaliczony do jego czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Raz do roku w zakładzie pracy jest przeprowadzane praktyczne szkolenie, a potem testy kompetencyjne. Czas szkolenia wynosi 2 godziny, a wypełnienie testu pół godziny i przypada zazwyczaj na godziny przedpołudniowe, tj. między godz. 8.00 a 10.30. Czas spędzony na szkoleniu i testach, w wymiarze, w jakim „pokrywa się z godzinami normalnej pracy” pracownika zgodnie z jego rozkładem czasu pracy, powinien być zaliczony do czasu pracy.

Prawo do takiej interpretacji daje orzecznictwo Sądu Najwyższego nakazujące zaliczenie niektórych okresów niewykonywania pracy do czasu pracy, np. okres praktycznego szkolenia pracowników (wyrok z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSN 2005/17/265) czy podróży służbowej odbywanej w godzinach normalnej pracy pracownika (wyrok z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSP 2005/11/137).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »