REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

W firmie obowiązuje regulamin pracy nakazujący pracownikom poddawanie się okresowym testom wiedzy (o produktach oferowanych przez firmę, o procedurach stosowanych w firmie itp.). Testy te są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób rozliczyć pracownikom czas spędzony na testach? Czy należy za niego zapłacić?

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Jeśli testy wiedzy są obowiązkowe i przypadają w godzinach pracy pracownika, czas spędzony na testach powinien zostać zaliczony do czasu pracy, a pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Żaden przepis Kodeksu pracy nie nakazuje wprost zaliczenia do czasu pracy okresu spędzonego przez pracowników na testach i sprawdzianach wiedzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w przedstawionej sytuacji obowiązek udziału w testach wynika z regulaminu pracy. Tym samym udział w testach nie jest uzależniony jedynie od uznania pracowników (nie jest dobrowolny). Naruszenie regulaminu, a więc w tym przypadku odmowa uczestniczenia w testach może skutkować odpowiedzialnością porządkową pracownika. Za naruszenie przepisów regulaminu pracy pracodawca może bowiem nałożyć na pracownika karę porządkową upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Odmowa uczestniczenia w testach może ponadto stać się przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Jeżeli pracownik odmówi udziału w testach, to pracodawca nie ma możliwości realnego sprawdzenia stanu wiedzy pracownika, a tym samym nie może w sposób właściwy dokonać rzeczywistej oceny przydatności danego pracownika na określonym stanowisku pracy.

Dodatkowo można wnioskować, że testy są poprzedzone praktycznym szkoleniem, a ponadto są przeprowadzane w godzinach normalnej pracy pracownika. Czas, w którym testy mają być przeprowadzane, przypadający na „zwykłe godziny pracy danego pracownika”, zgodnie z rozkładem czasu pracy tego pracownika, powinien więc zostać zaliczony do jego czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Raz do roku w zakładzie pracy jest przeprowadzane praktyczne szkolenie, a potem testy kompetencyjne. Czas szkolenia wynosi 2 godziny, a wypełnienie testu pół godziny i przypada zazwyczaj na godziny przedpołudniowe, tj. między godz. 8.00 a 10.30. Czas spędzony na szkoleniu i testach, w wymiarze, w jakim „pokrywa się z godzinami normalnej pracy” pracownika zgodnie z jego rozkładem czasu pracy, powinien być zaliczony do czasu pracy.

REKLAMA

Prawo do takiej interpretacji daje orzecznictwo Sądu Najwyższego nakazujące zaliczenie niektórych okresów niewykonywania pracy do czasu pracy, np. okres praktycznego szkolenia pracowników (wyrok z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSN 2005/17/265) czy podróży służbowej odbywanej w godzinach normalnej pracy pracownika (wyrok z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSP 2005/11/137).

Decydujące znaczenie w tym zakresie ma wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. (I PK 144/04), w którym sąd uznał, że praktyczne szkolenie pracowników zasadniczo powinno odbywać się w czasie pracy. Należy zatem przyjąć, że skoro praktyczne szkolenie ma się odbywać w czasie pracy, to podobnie powinno się podejść do kwestii sprawdzianów wiedzy. Zatem skoro takie sprawdziany powinny odbywać się w godzinach pracy, należy zaliczyć je również do czasu pracy. Bez wątpienia bowiem pracodawca ma prawo do okresowego kontrolowania stanu wiedzy pracowników i oceny ich przydatności do pracy na zajmowanym stanowisku. W szczególności wówczas, jeśli sprawdzian jest poprzedzony specjalistycznym szkoleniem, w trakcie którego pracownicy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do dalszego wykonywania umówionej pracy.

WAŻNE!

Jeśli poddanie się testom będzie uzależnione jedynie od woli pracodawcy, a ponadto będą one przypadać na godziny „zwykłej pracy” pracowników zgodnie z ich rozkładami czasu pracy, wówczas powinny zostać zaliczone do czasu pracy.

Za czas spędzony na testach pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie jak za czas wykonywania pracy, wynikające z umowy o pracę.

Aby nie było wątpliwości dotyczących zaliczania do czasu pracy czasu spędzonego na testach wiedzy oraz sposobu obliczania należnego za ten czas wynagrodzenia (np. obliczane jak wynagrodzenie urlopowe, ekwiwalent urlopowy czy przestojowe), powinny to regulować przepisy wewnątrzzakładowe. Przepisy wewnętrzne powinny regulować również inne kwestie związane z okresowymi sprawdzianami wiedzy. Skoro nakładają one na pracowników obowiązek poddania się takim sprawdzianom, powinny także wskazywać, w jakiej formie mają się one odbywać i z jaką częstotliwością.

• art. 80, art. 108 § 1, art. 128 § 1 Kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA