reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa

Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa

Nasza firma wysłała pracowników na szkolenie w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych. Szkolenie trwało 3 dni i odbywało się na obszarze kraju. Z pracownikami skierowanymi na szkolenie została podpisana umowa szkoleniowa. Jednak w umowie nie zawarliśmy postanowień dotyczących rozliczania tych szkoleń. Czy wyjazd na szkolenie to podróż służbowa? Jak rozliczyć taki wyjazd?

RADA

W tym przypadku wyjazd na szkolenie nie stanowi podróży służbowej. Mimo że nie jest to podróż służbowa, wyjazd szkoleniowy mogą Państwo rozliczyć w sposób przyjęty przy rozliczaniu podróży służbowych.

UZASADNIENIE

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Oznacza to, że aby mieć do czynienia z podróżą służbową muszą być spełnione następujące warunki:

  • pracownik musi otrzymać polecenie wyjazdu służbowego,
  • w trakcie wyjazdu pracownik musi wykonywać zadanie służbowe,
  • zadanie powinno być wykonywane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.

W przypadku wyjazdu na szkolenie pracownicy nie otrzymują zazwyczaj polecenia wyjazdu. W trakcie takiego wyjazdu pracownicy nie wykonują zadań służbowych, oczywiście z wyjątkiem sytuacji, gdyby np. pełnili funkcję organizatora szkolenia.

Podstawą rozliczania delegacji są przepisy rozporządzeń w sprawie podróży służbowych (odpowiednio krajowych lub zagranicznych). Zasady rozliczania wyjazdów szkoleniowych regulują natomiast przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników (rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych). Przepisy te stanowią, że w przypadku nauki w formie szkolnej pracodawca może przyznać pracownikowi określone świadczenia, w tym może zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, jeśli nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika (§ 4 rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych).

Wyjazd na szkolenie jest jednak formą pozaszkolną kształcenia pracownika i obowiązują tu inne zasady. W sytuacji określonej w pytaniu pracownikom przysługiwał zatem zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu, ale tylko w przypadku, gdy zostali oni przez Państwa skierowani na szkolenie i w umowie z pracownikiem nie postanowili Państwo inaczej (§ 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama