reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy

Czy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownik chorował przez 182 dni. Bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim na siebie dostarczył nam zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Czy po tak długiej chorobie pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Między zwolnieniami lekarskimi na pracownika i na jego dziecko nie było ani jednego dnia przerwy.

RADA

Pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na chore dziecko, mimo że wykorzystał 182 dni zwolnienia lekarskiego w związku z własną chorobą.

UZASADNIENIE

Okres zasiłkowy w związku z chorobą pracownika i zasiłek opiekuńczy na chore dziecko to dwa różne rodzaje niezdolności do pracy. Okres zasiłkowy dla pracownika pracodawca albo ZUS (w przypadku wypłaty świadczenia przez ZUS) liczy tylko w związku z chorobą tego pracownika.

WAŻNE!

Ustawa zasiłkowa ogranicza prawo do wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego do 182 dni w związku z tą samą chorobą albo w związku z kolejnymi nieprzerwanymi chorobami różnego rodzaju.

Do okresu zasiłkowego pracownika - 182 płatnych dni - nie powinni Państwo wliczać innych rodzajów niezdolności do pracy, np. zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Dlatego pracownikowi, który dostarczył zwolnienie lekarskie na chore dziecko bezpośrednio po 182 dniach zwolnienia w związku z własną chorobą, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Nie ma przy tym znaczenia, czy między zwolnieniami lekarskimi wystawionymi w związku z chorobą pracownika i dziecka nie było ani jednego dnia przerwy, czy była np. jedno- albo kilkudniowa przerwa.

Tak samo prawo do zasiłków ustala pracodawca lub ZUS w przypadku pracownicy, która wykorzystała okres zasiłkowy w związku z chorobą w czasie ciąży i uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. Niezależnie od tego, czy pracownica wykorzystała przed porodem 182 dni czy krótszy okres zwolnienia, to najpóźniej od dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński, a nie zasiłek chorobowy. Okresów, za które zostały wypłacone obydwa zasiłki, nie sumuje się.

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła dziecko 12 września 2008 r. Wcześniej, przez 145 dni nieprzerwanie była na zwolnieniu lekarskim. Od 12 września pracownicy przysługuje 18 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego (urodziła pierwsze dziecko), których nie wlicza się do okresu zasiłkowego w związku z wcześniejszą chorobą.

Zatrudniony u Państwa pracownik wykorzystał cały okres zasiłkowy - 182 dni. To oznacza, że w związku z dotychczasową chorobą nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Jeżeli sam nadal będzie chorował, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Wykorzystanie całego okresu zasiłkowego nie pozbawia pracownika prawa do innych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, np. zasiłku opiekuńczego. Zachorowało dziecko pracownika, które nie ukończyło jeszcze 14 lat. Dlatego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na syna. Zasiłek powinni Państwo wypłacić na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego na chore dziecko oraz na podstawie wniosku pracownika o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna:

• art. 8, art. 18 ust. 1, art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama