reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy można zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorującego zleceniobiorcy

Czy można zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorującego zleceniobiorcy

Od czerwca 2007 r. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która projektuje strony internetowe. Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W lutym br. przez 10 dni chorował, ale wywiązał się ze swoich obowiązków, dlatego wypłacimy mu pełne miesięczne wynagrodzenie określone w umowie zlecenia w kwocie 2300 zł. Czy w związku z tym, że zleceniobiorca chorował przez część lutego i otrzymał zasiłek chorobowy, powinniśmy zmniejszyć podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia?

RADA

Pobieranie przez część miesiąca zasiłku chorobowego nie ma w tym przypadku wpływu na wysokość podstawy wymiaru składek. Składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczyć biorąc pod uwagę pełną kwotę wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy w lutym 2008 r.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców, których wynagrodzenie zostało określone w umowie zlecenia w kwotowej wysokości, stanowi kwota faktycznie osiągniętego przychodu. Skoro zleceniobiorca, mimo choroby, wywiązał się z obowiązków określonych w zawartej z nim umowie i ma prawo do wynagrodzenia w pełnej miesięcznej wysokości, składki na jego ubezpieczenia należy naliczyć od tej kwoty bez jej zmniejszania o wynagrodzenie za okres przypadający na czas zwolnienia.

Składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorcy należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA za luty. Natomiast okres niezdolności do pracy, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA, za który zleceniobiorca otrzymał zasiłek chorobowy, należy wykazać w dodatkowym raporcie za luty br. ZUS RSA z kodem przerwy w opłacaniu składek „313”.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może być pomniejszona proporcjonalnie jedynie w przypadku zleceniobiorców pracujących na podstawie umowy, w której nie określono wynagrodzenia lub określono je inaczej niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Za takie osoby składki na ubezpieczenia społeczne nalicza się od podstawy wymiaru równej minimalnemu wynagrodzeniu, gdy ubezpieczenia trwają cały miesiąc. Jeżeli ubezpieczenia trwają krócej, bo zlecenie zaczęło lub przestało być wykonywane w trakcie miesiąca bądź przez część miesiąca zleceniobiorca pobierał zasiłek z ubezpieczeń społecznych, kwotę minimalnego wynagrodzenia zmniejsza się proporcjonalnie. Aby ustalić proporcjonalnie zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, należy:

• podzielić kwotę minimalnego wynagrodzenia przez dni robocze w danym miesiącu,

• pomnożyć stawkę dzienną przez liczbę dni, za które powinny zostać opłacone składki za ten miesiąc.

Ustalona w ten sposób kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, po pomniejszeniu jej o składki na ubezpieczenia społeczne pobrane z przychodu zleceniobiorcy, stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama