Kategorie

Czy można zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorującego zleceniobiorcy

Małgorzata Kozłowska
Od czerwca 2007 r. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która projektuje strony internetowe. Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W lutym br. przez 10 dni chorował, ale wywiązał się ze swoich obowiązków, dlatego wypłacimy mu pełne miesięczne wynagrodzenie określone w umowie zlecenia w kwocie 2300 zł. Czy w związku z tym, że zleceniobiorca chorował przez część lutego i otrzymał zasiłek chorobowy, powinniśmy zmniejszyć podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia?

RADA

Pobieranie przez część miesiąca zasiłku chorobowego nie ma w tym przypadku wpływu na wysokość podstawy wymiaru składek. Składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczyć biorąc pod uwagę pełną kwotę wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy w lutym 2008 r.

UZASADNIENIE

Reklama

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorców, których wynagrodzenie zostało określone w umowie zlecenia w kwotowej wysokości, stanowi kwota faktycznie osiągniętego przychodu. Skoro zleceniobiorca, mimo choroby, wywiązał się z obowiązków określonych w zawartej z nim umowie i ma prawo do wynagrodzenia w pełnej miesięcznej wysokości, składki na jego ubezpieczenia należy naliczyć od tej kwoty bez jej zmniejszania o wynagrodzenie za okres przypadający na czas zwolnienia.

Składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorcy należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA za luty. Natomiast okres niezdolności do pracy, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA, za który zleceniobiorca otrzymał zasiłek chorobowy, należy wykazać w dodatkowym raporcie za luty br. ZUS RSA z kodem przerwy w opłacaniu składek „313”.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może być pomniejszona proporcjonalnie jedynie w przypadku zleceniobiorców pracujących na podstawie umowy, w której nie określono wynagrodzenia lub określono je inaczej niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Za takie osoby składki na ubezpieczenia społeczne nalicza się od podstawy wymiaru równej minimalnemu wynagrodzeniu, gdy ubezpieczenia trwają cały miesiąc. Jeżeli ubezpieczenia trwają krócej, bo zlecenie zaczęło lub przestało być wykonywane w trakcie miesiąca bądź przez część miesiąca zleceniobiorca pobierał zasiłek z ubezpieczeń społecznych, kwotę minimalnego wynagrodzenia zmniejsza się proporcjonalnie. Aby ustalić proporcjonalnie zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, należy:

• podzielić kwotę minimalnego wynagrodzenia przez dni robocze w danym miesiącu,

• pomnożyć stawkę dzienną przez liczbę dni, za które powinny zostać opłacone składki za ten miesiąc.

Ustalona w ten sposób kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, po pomniejszeniu jej o składki na ubezpieczenia społeczne pobrane z przychodu zleceniobiorcy, stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Reklama

W lutym 2008 r. zleceniobiorca przebywał przez 12 dni na zwolnieniu lekarskim. Prawo do zasiłku chorobowego nabył tylko za 5 dni, ponieważ wcześniejszy okres choroby przypadł na okres wyczekiwania na prawo do zasiłku. W umowie zlecenia zawartej z tą osobą przyznano jej w zamian za pracę wynagrodzenie w formie finansowania kosztów nauki na studiach. Dlatego podstawą wymiaru składek na jej ubezpieczenia jest co najmniej kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy za luty br. ustalono proporcjonalnie do okresu, za jaki powinny być opłacone za tę osobę składki na ubezpieczenia, tj. za 24 dni:

1126 zł : 29 dni = 38,83 zł,

38,83 zł × 24 dni = 931,92 zł.

Podstawa wymiaru nie mogła zostać zmniejszona o cały okres niezdolności do pracy, ponieważ można ją zmniejszać tylko za czas, kiedy przysługuje prawo do zasiłku z ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna:

• art. 3 pkt 4, art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 48 ust. 1, art. 61 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• załączniki nr 7, nr 10 i nr 20 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?