reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę

Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę

Wysłaliśmy pracownika na dwudniowe szkolenie związane z pracą, którą wykonuje. Szkolenie odbywało się 6 i 7 lutego 2009 r. Przy okazji płacenia faktury za szkolenie okazało się, że pracownik uczestniczył w zajęciach tylko 6 lutego. Był natomiast nieobecny na szkoleniu 7 lutego - w sobotę. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, sobota 6 lutego była więc dla pracownika dniem wolnym. Jak wykazać nieobecność pracownika na szkoleniu w ZUS RSA?

RADA

Nie powinni Państwo wykazywać 7 lutego 2009 r. jako przerwy w ubezpieczeniach społecznym i zdrowotnym pracownika. Jeżeli jest to jedyna nieobecność pracownika w lutym, to za luty 2009 r. nie powinni Państwo składać za pracownika formularza ZUS RSA.

UZASADNIENIE

Okresy zwolnienia z obowiązku opłacania składek za osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym płatnik składek wykazuje za dany miesiąc w raporcie imiennym ZUS RSA. W raporcie płatnik podaje okres przerwy oraz właściwy kod świadczenia/przerwy. Jeśli pracownik nie był obecny na szkoleniu w sobotę, która jest dla niego dniem wolnym od pracy, to nie należy tego okresu wykazywać w ZUS RSA. Jeżeli pracownik nie miał innych nieobecności w pracy w lutym, to za ten miesiąc nie powinni Państwo sporządzać za pracownika dokumentu ZUS RSA.

Gdyby pracownik był nieobecny na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę w sobotę, która byłaby dla niego dniem roboczym, i w konsekwencji miałby potrąconą dniówkę, to wtedy zmniejszyłby się również przychód osiągnięty za dany miesiąc u pracodawcy. W konsekwencji niższa o tę kwotę byłaby podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Nieobecność pracownika na szkoleniu w dniu dla niego roboczym należałoby wykazać w raporcie ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 152 - nieusprawiedliwiona nieobecności w pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik miał uczestniczyć w obowiązkowym szkoleniu zorganizowanym przez pracodawcę 4 lutego 2008 r. Był to dla pracownika dzień roboczy, jednak nie stawił się w tym dniu ani na szkoleniu, ani w pracy. Otrzymał naganę za nieobecność w pracy w tym dniu i pracodawca pomniejszył mu miesięczne wynagrodzenie (2500 zł brutto) o kwotę 80,65 zł. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) za luty 2009 r. będzie stanowiła kwota 2419,35 zł. Pracodawca przygotował również raport ZUS RSA i wykazał 4 lutego z kodem świadczenia/przerwy 152.

ZUS RCA pracownika:

@RY1@i65/2009/005/i65.2009.005.000.0063.001.jpg@RY2@

ZUS RSA pracownika:

@RY1@i65/2009/005/i65.2009.005.000.0063.002.jpg@RY2@

Przypominamy, że składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika pracodawca oblicza od przychodów uzyskanych ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie odprowadza się składek od:

  • wynagrodzeń wypłacanych przez pracodawcę za okres zwolnienia lekarskiego,
  • zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • kwot wymienionych w rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r. w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama