REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka umów na okres próbny - formalności

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Anna Borysewicz
Anna Borysewicz
Kilka umów na okres próbny - formalności/Fot. Fotolia
Kilka umów na okres próbny - formalności/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady, umowę na okres próbny strony mogą nawiązać tylko jeden raz na maksymalnie 3 miesiące. Jednakże umowa na okres próbny może być ponownie zawarta, jeżeli każdorazowo będą dotyczyć innego stanowiska i żadna z nich nie będzie przekraczać 3 miesięcy. Jakich formalności trzeba dopełnić, zmieniając stanowisko pracy dla zatrudnionego na okres próbny?

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca 1 marca 2016 r. zatrudnił podwładnego na trzymiesięczny okres próbny na stanowisku konsultanta. Na początku kwietnia zmienił jednak zdanie i zamierza powierzyć mu stanowisko asystenta – tu również chciałby zawrzeć z pracownikiem umowę na okres próbny. Pracodawca zastanawia się więc, czy może wypowiedzieć mu obecną umowę i od razu, po upływie okresu wypowiedzenia, zawrzeć z nim nową umowę na okres próbny na nowym stanowisku pracy. Czy jeśli zawarcie kolejnej umowy na okres próbny jest możliwe, to powinien wysłać pracownika ponownie na badania lekarskie?

Od 22 lutego 2016 r. umowa o pracę może być zawarta bezterminowo, na czas określony albo na okres próbny. Co do zasady tę ostatnią strony mogą nawiązać tylko jeden raz, na maksymalnie 3 miesiące. Zawarcie takiego kontraktu na tak krótki okres ma na celu weryfikację, czy kompetencje podwładnego pozwalają na dłuższe zatrudnienie przy wykonywaniu określonego rodzaju pracy.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Istnieją jednak dwa wyjątki od wspomnianej zasady. Mianowicie dopuszczalne jest ponowne zawarcie angażu na okres próbny, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) etatowiec ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy (w tym przypadku możliwe jest zawieranie nieograniczonej ilości takich umów, przy założeniu, że każdorazowo będą one dotyczyć innego stanowiska i żadna z nich nie będzie przekraczać 3 miesięcy);

2) po upływie co najmniej 3 lat od daty rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli podwładny ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy (w tym przypadku jednak ta kolejna umowa może być zawiązana tylko jeden raz).

Rozwiązanie umowy

Omawiany rodzaj angażu ustaje z upływem okresu próby, a przed jego upływem może być rozwiązany z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy próbnej wynosi:

1) 3 dni robocze – jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

2) 1 tydzień – gdy próba jest dłuższa niż 2 tygodnie,

3) 2 tygodnie – w sytuacji, w której okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę bądź w ostatnim dniu miesiąca.

Polecamy serwis: Urlopy pracownicze

REKLAMA

Oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu powinno nastąpić na piśmie. Jest ono złożone adresatowi z chwilą, w której doszło do niego w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jego treścią. Przy czym zaistnienie stanu, w jakim adresat oświadczenia mógł zapoznać się z jego brzmieniem, należy rozumieć jako moment, gdy można zasadnie oczekiwać zapoznania się z treścią tego oświadczenia przez osobę, do której je skierowano, znajdującej się w określonych okolicznościach i działającej w zwykły sposób. Nie ma zatem znaczenia rzeczywiste przeczytanie przez nią tego oświadczenia.

Do zachowania pisemnej formy wypowiedzenia wystarcza z kolei złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli o zakończeniu współpracy w tym trybie.

W przypadku wypowiedzenia komentowanej umowy przez pracodawcę nie jest wymagane uzasadnienie owej decyzji. Niezbędne jest jednak zawarcie pouczenia o przysługującym podwładnemu prawie odwołania do sądu pracy.

Medycyna pracy

Wstępnym badaniom lekarskim co do zasady podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy,

2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Przeprowadza się je na podstawie skierowania wydanego przez zatrudniającego, na jego koszt. Pracodawca zobligowany jest przechowywać orzeczenia lekarskie wydane na podstawie owych badań. Nie podlegają im jednak m.in. osoby, które przyjmowane są ponownie do pracy u tego samego zatrudniającego na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu poprzedniego angażu z tym pracodawcą.

Podsumowując: czytelnik może zawrzeć z tym samym podwładnym drugą umowę na okres próbny, ponieważ ma ona dotyczyć zatrudnienia na zupełnie innym stanowisku. W tym celu powinien rozwiązać ten pierwszy angaż za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Podobne stanowiska

Przy założeniu, że pracodawca ponownie zatrudni tego pracownika w ciągu 30 dni po upływie okresu wypowiedzenia pierwszej umowy, a na stanowisku asystenta występują takie same warunki pracy jak na stanowisku konsultanta, nie musi on ponownie kierować tej osoby na wstępne badania lekarskie związane z objęciem zadań służbowych na nowym stanowisku. Jeżeli jednak kolejny angaż tego pracownika ma nastąpić po upływie 30 dni od daty rozwiązania pierwszego albo stanowiska asystenta mają dotyczyć zupełnie inne warunki pracy niż te występujące na stanowisku konsultanta, wtedy podlega on wstępnym badaniom lekarskim dotyczącym wykonywania pracy na nowym stanowisku.

Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają m.in. osoby, które przyjmowane są ponownie do pracy u tego samego zatrudniającego na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu poprzedniego angażu z tym pracodawcą.

Podstawa prawna

Art. 25, art. 30 par. 2-5, art. 34 oraz art. 229 par. 1, par. 11 pkt 1, par. 4a i par. 6-7 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Art. 61 oraz art. 78 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380) w zw. z art. 300 kodeksu pracy.

Zadaj pytanie na FORUM Kadry!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

REKLAMA

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

REKLAMA