REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzeciw wobec zmiany w pakiecie antykryzysowym

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zapowiada sprzeciw wobec rządowej zmiany w pakiecie antykryzysowym. Chodzi o zapisy dotyczące 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, możliwości podpisywania umów na czas określony, na okres do dwóch lat, oraz subsydiowanego zatrudnienia w czasie postoju.

Spadło zapotrzebowanie na pracę tymczasową

W pierwszym kwartale 2009 r. zapotrzebowanie na pracę tymczasową, w stosunku do analogicznego okresu 2008 r., spadło prawie o 30 proc. - twierdzi Agnieszka Bulik ze Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Jej zdaniem, praca tymczasowa może być lekarstwem na bezrobocie, szczególnie w czasie kryzysu.

Ostatnie ustalenia ws. pakietu antykryzysowego

W środę 17 czerwca Komisja Trójstronna (KT) jeszcze raz zajmie się projektem pakietu antykryzysowego. Choć został on już skierowany do Sejmu, to partnerzy społeczni - pracodawcy i związkowcy - będą jeszcze mogli wnosić do pakietu poprawki; w środę w KT zamierzają ostatecznie porozumieć się w tej sprawie.

Rodzice mogą być cennymi pracownikami

Choć zastosowanie w firmie rozwiązań przyjaznych rodzicom oznacza koszty, to opłaca się je ponieść; mogą one być mniejsze niż w przypadku zatrudniania i szkolenia nowego pracownika - przekonywano w Katowicach.

REKLAMA

Pracodawcy z Komisji Trójstronnej o projekcie budżetu

Pracodawcy z Komisji Trójstronnej pozytywnie oceniają założenia do projektu budżetu na 2010 rok, choć mają zastrzeżenia np. do szacunków inflacji czy wzrostu PKB. Związkowcy natomiast nie zdążyli się jeszcze z nimi zapoznać.

Zwolnionemu stoczniowcowi nie należy się odprawa z tytułu zwolnień grupowych

Sąd Rejonowy w Gdyni oddalił powództwo byłego pracownika Stoczni Gdynia SA Pawła Wydrzyńskiego przeciwko Zarządcy Kompensacji zakładu. Sąd ogłosił we wtorek, że zwolnionemu nie należy się odprawa wynikająca z Ustawy o zwolnieniach grupowych.

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, umożliwiającą nauczycielom z dużym stażem pracy przechodzenie na wcześniejsze emerytury.

Wynagrodzenia w ocenie PIP

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) kontroluje przestrzeganie przez pracodawców m.in. przepisów dotyczacych wynagrodzeń za pracę.

REKLAMA

Projekt zmian w prawie pracy w Sejmie

Do Sejmu trafiła część projektu tzw. pakietu antykryzysowego, dotycząca zmian w prawie pracy, m.in. elastycznego czasu pracy i umów na czas określony.

Zmniejszenie emerytury wojskowej

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym

Prezydent podpisał ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym policjantów i innych funkcjonariuszy.

Nawet 1200 zł miesięcznie pomocy na spłatę kredytu

System pomocy finansowej dla osób, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe, a teraz nie mogą ich spłacać, bo utraciły pracę, może ruszyć na początku sierpnia - powiedziała wiceminister pracy i polityki społecznej, Agnieszka Chłoń-Domińczak.

"Solidarność" o postępowaniu grupowym

NSZZ "Solidarność" pozytywnie ocenił projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Projekt nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych

Trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).

Połowa wynagrodzenia dla członka zarządu

Jeżeli członek zarządu spółki akcyjnej zawarł umowę o pracę na pół etatu, może otrzymywać tylko połowę wynagrodzenia przyznanego mu mocą uchwały walnego zgromadzenia spółki - orzekł Sąd Najwyższy.

Zawodowe sprzątanie nie dla każdego?

Polska Izba Gospodarcza Czystości planuje stworzenie specjalnego europejskiego dokumentu dla Polaków sprzątających zawodowo. Miałby on dokumentować przebieg pracy i stosownych badań lekarskich. 17 czerwca o dokumencie tym ma dyskutować prezydium Komisji Trójstronnej.

Tysiące rodzin może stracić prawo do zasiłku rodzinnego

Jeżeli nie zostaną podwyższone progi dochodowe, upoważniające do otrzymania zasiłku rodzinnego, to prawo do zasiłku stracą kolejne tysiące rodzin żyjących na progu ubóstwa - mówili związkowcy na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

Emerytury mundurowe

Dobiegają końca prace wspólnego zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych. "Szczegółowe propozycje zostaną omówione na jeszcze jednym spotkaniu, zaplanowanym na 29 czerwca" - poinformował szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Pracodawcy i związkowcy będą pracować nad pakietem antykryzysowym

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na posiedzeniu Komisji Trójstronnej zapewnił pracodawców i związki zawodowe, że będą mogli brać pełny udział w pracach w parlamencie nad pakietem antykryzysowym.

Rady pracowników czekają na podpis Prezydenta

Nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji czeka na podpis Prezydenta.

Rozmowy o pakiecie antykryzysowym

Komisja Trójstronna (KT) zajmie się pakietem antykryzysowym. Mimo że rząd przyjął już projekt dotyczący zmian w prawie pracy i podatkach, związkowcy i pracodawcy chcą jeszcze rozmawiać m.in. o umowach na czas określony i wzroście wynagrodzeń.

Uproszczenie zasad wydawania świadectwa pracy

Senacki projekt nowelizacji kodeksu pracy uproszcza zasady wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich.

Należności z tytułu składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Należności z tytułu składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) będą zaspokajane po składkach na ubezpieczenia społeczne.

W maju spadła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc. z 11,0 proc. w kwietniu - wynika z szacunków ministerstwa pracy.

Czas pracy kierowców

28 czerwca br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców.

Lewiatan o pakiecie antykryzysowym

"Przesłanie pakietu jest jasne: razem przetrzymać trudny czas, nawet kosztem niższych wynagrodzeń, niż doprowadzić do zwolnień grupowych i pozbywania się pracowników, którzy dla wielu firm są kluczowym kapitałem” - ocenia Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan.

Tylko podpis elektroniczny potwierdzi korespondencję z ZUS

Od 21 lipca bezpieczny podpis elektroniczny będzie jedyną formą potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS.

Punkty konsultacyjne dla bezrobotnych na Mazowszu

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Warszawie powołał pierwsze w Polsce punkty konsultacyjne dla osób, które straciły pracę w ramach zwolnień grupowych.

Pomoc państwa pracodawcom w ochronie miejsc pracy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa pracodawcom w ochronie miejsc pracy.

Pakiet antykryzysowy zwalnia z podatku zapomogi socjalne

Nieopodatkowanie zapomóg socjalnych oraz "zindywidualizowany czas pracy" - to jedne z ważniejszych rozwiązań, jakie wprowadza przyjęty przez rząd pakiet antykryzysowy - uważa minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Pakiet antykryzysowy będzie obowiązywał przez 2 lata

Pakiet antykryzysowy będzie obowiązywał przez 2 lata, ale jeżeli przewidziane w nim rozwiązania, dotyczące prawa pracy, się sprawdzą, będą mogły zostać przedłużone - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc. wobec 11,0 proc. w kwietniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak, podając szacunki resortu.

Pakiet antykryzysowy powinien być projektem pilnym

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ma nadzieję, że rząd, który zajął się pakietem antykryzysowym, prześle go do Sejmu jako projekt pilny, tak by można go było szybko uchwalić.

"Solidarność" krytykuje projekt ustawy antykryzysowej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w swej wstępnej opinii, przesłanej wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, krytycznie ocenia pakiet antykryzysowy.

Minister pracy zapowiada wzrost zasiłków na dzieci

Wzrost zasiłków na dzieci, wprowadzenie ustaw o rodzinnej pieczy zastępczej, o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, nowelizacja ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie zapowiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak w ramach rządowego programu rodzinnego.

Akta osobowe pracownika - projekt nowelizacji

Na pracodawcach będzie spoczywał obowiązek przechowywania pism związanych z udzieleniem pracownikowi urlopów ułatwiających sprawowanie funkcji rodzicielskich.

Urealnienie składki KRUS

Zmiany w KRUS-ie nie będą rewolucją, ale "spokojnym sposobem urealniania składki, a co za tym idzie emerytury rolniczej" - zapewnił premier Donald Tusk.

Minister pracy o płacy minimalnej

Zdaniem minister pracy i spraw społecznych Jolanty Fedak, płaca minimalna w Polsce na poziomie 40 proc. płacy średniej, jest "dobrą relacją", biorąc pod uwagę stosowane w UE rozwiązania.

Ochrona przeciwpożarowa - nowelizacja Kodeksu pracy

Przedsiębiorcy zatrudniający wyłącznie młodocianych lub niepełnosprawnych będą musieli wyznaczyć osobę odpowiedzialną za takie sprawy jak ochrona przeciwpożarowa, ewakuacja pracowników i udzielanie pierwszej pomocy - taką poprawkę do noweli kodeksu pracy zgłosił Senat.

Nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji

Senat nie wniósł poprawek do przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Diety dla kierowców

Klub PSL proponuje zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców, która wprowadzałaby diety służbowe dla kierowców odbywających podróż w kraju lub za granicą w ramach wykonywanej pracy. Diety miałyby być nie opodatkowane.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Reforma systemu emerytalnego

Reforma sytemu emerytalnego była jednym z najważniejszych przedsięwzięć transformacji, rozpoczętej po 4 czerwca 1989 roku. Za jej sprawą zwykli obywatele stali się uczestnikami gry rynkowej. Jednak po wielu latach zmian w systemie emerytalnym, reforma nie jest jeszcze zakończona.

Za 2 tygodnie rząd może przyjąć projekt ustawy ws. pakietu antykryzysowego

Projekt ustawy wprowadzającej w życie tzw. pakiet antykryzysowy może być przyjęty przez Radę Ministrów już za dwa tygodnie - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Komisja Trójstronna przywróciła znaczenie dialogu społecznego

Komisja Trójstronna (KT) w ostatnim roku przywróciła znaczenie dialogu społecznego pomiędzy organizacjami pracodawców, pracowników i rządem - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wojewodowie źle gospodarują pieniędzmi na wynagrodzenia

Wojewodowie źle gospodarują pieniędzmi przeznaczonymi na wynagrodzenia pracowników; awanse i nagrody przyznają według niejasnych zasad, a rząd nie opracował dotąd odpowiednich standardów zatrudniania i wynagradzania - wynika z kontroli NIK w urzędach wojewódzkich.

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 11 proc.

Stopa bezrobocia w kwietniu 2009 roku wyniosła 11 proc. wobec 11,2 proc. w marcu 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Refundacja kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej może ubiegać się o refundację dodatkowych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Bezrobocie w I kwartale wyniosło 8,3 proc.

Stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w I kw. 2009 roku 8,3 proc. wobec 6,7 proc. w IV kw. 2008 roku - podał GUS.

Pakiet antykryzysowy powinien wejść w życie przed wakacjami

Pakiet antykryzysowy powinien wejść w życie przed wakacjami, jesienią będzie już za późno - powiedziała na posiedzeniu Komisji Trójstronnej (KT) minister pracy Jolanta Fedak.

REKLAMA