REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedyna propozycja rozwiązania problemów systemu emerytalnego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że na razie nie widzi innych konkretnych propozycji dotyczących rozwiązania problemów systemu emerytalnego w Polsce, poza przedstawionymi niedawno wspólnie z minister pracy. Jest jednak pewien, że zostaną one zgłoszone m.in. przez środowiska powiązane z otwartymi funduszami emerytalnymi.

Niedawno minister finansów wspólnie z szefową resortu pracy Jolantą Fedak zaproponowali przesunięcie do ZUS części składek, które teraz spływają do OFE. Ich zdaniem byłaby to drobna korekta systemu, na której skorzystaliby przyszli emeryci.

REKLAMA

>> "Zanosi się na fiasko reformy emerytalnej"

REKLAMA

Rostowski podkreślił, że jest to jedyna propozycja, która "leży na stole". Na pytanie, czy ją podtrzymuje, odpowiedział, że tak. Zaznaczył przy tym, że "jest to jeszcze etap przed konsultacjami międzyresortowymi, już nie mówiąc o konsultacjach społecznych".

"Uważam, że są możliwe inne - może jeszcze lepsze rozwiązania tych problemów, dlatego czekam z bardzo dużym zainteresowaniem na inne propozycje. I na pewno to, co ostatecznie będzie przedstawione rządowi, potem Sejmowi, będzie nieco zmienione, bo zawsze taka ewolucja ma miejsce" - dodał. Zaznaczył jednak, że na razie nie widzi innych konkretnych propozycji, jak rozwiązać te problemy. "Ale jestem pewien, że będą, także ze strony środowisk powiązanych z OFE" - podkreślił.

W opinii szefa resortu finansów, mamy bardzo dobry system emerytalny, który został zreformowany 10 lat temu i "możemy być z niego dumni". "Z drugiej strony nie ma takiego systemu, który po 10 latach nie potrzebuje naprawy. Po tych 10 latach widać, że kilka ważnych problemów się pojawiło" - przyznał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Po pierwsze - prowizje, które OFE otrzymują za to, że tak naprawdę (...) inwestują wyłącznie w dług publiczny (...) - te prowizje i opłaty za zarządzanie są zbyt wysokie. Po drugie - ten mechanizm powoduje nieustający wzrost długu publicznego i jest to także bardzo poważny problem. Po trzecie - mechanizm ten, o czym chyba nie pomyślano wystarczająco wtedy, kiedy ta reforma była wprowadzana - bardzo nam utrudnia osiągnięcie celu strategicznego Polski, jakim jest przystąpienie do strefy euro" - wyjaśnił minister.

>> O przenoszeniu składki do ZUS powinni decydować ubezpieczeni

REKLAMA

Dodał, że chodzi również o to, że "czekamy na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który będzie prawdopodobnie wymagał znacznej liberalizacji inwestycji OFE, tak, żeby mogły te środki być inwestowane za granicą". Zwrócił także uwagę na to, że "efektywność pomnażania tych pieniędzy ze strony OFE jest relatywnie niska".

Na pytanie, czy rozmawiał z premierem na temat tych propozycji i czy premier je popiera, Rostowski wyjaśnił, że nic nie dzieje się w rządzie - także przedstawienie na wstępnym etapie pewnych propozycji - bez ogólnego przyzwolenia premiera.

"Ale oczywiście jest to wstępny etap (...) Jeszcze nie jesteśmy nawet na poziomie konsultacji założeń ustawy, więc jesteśmy na wczesnym etapie. Jak zaczną napływać inne propozycje - jeśli tak będzie - to uważam, że dobrze by było, żeby rząd - i może nie tylko rząd - powołał forum ekspertów, by te propozycje przeanalizowało".

Ostatnio szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że propozycja ministrów finansów i pracy dotycząca zmian w systemie emerytalnym nie wejdzie w życie. Przyznał jednak, że trzeba się zastanowić nad tym, co zrobić z rosnącym długiem publicznym generowanym przez fundusze emerytalne.

>> Nie będzie zmian w systemie emerytalnym

"Nie słyszałem tych stwierdzeń Boniego. Jestem tym zdziwiony, bo oczywiście wszyscy wiemy, że rozwiązanie - i pan minister Boni też się z tym zgadza (...) - że mamy te problemy (...), że te problemy należy rozwiązać i rozwiązanie tych problemów będzie bardzo ważną częścią programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych, które rząd przygotowuje" - powiedział Rostowski.

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że o zmianach w ustawie o organizacji funduszy emerytalnych rozmowy trwają już od połowy roku "i wszyscy zgodnie przyznają, że sytuacja jest patologiczna i że trzeba ją zmienić".

Jej zdaniem fundusze nie konkurują między sobą ani ceną, czyli opłatą, którą mają za zarządzanie z tytułu prowizji, ani również wartością portfela. Dodała, że są i inne patologie dotyczące np. akwizycji.

Dodała, że dyskusja toczy się w trójkącie Fedak-Boni-Rostowski. "Spotykamy się co tydzień na Radach Ministrów i bardzo ostro dyskutujemy nad kolejnymi programami, natomiast nie sądzę, by różnica między mną a Michałem Bonim w kwestii polityki społecznej była aż tak wielka" - powiedziała.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA