Czy warto wprowadzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy
REKLAMA
PO planuje ustanowienie 6 stycznia - święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PKPP Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu jeszcze jednego święta. Polska jest jednym z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej i chcąc zmniejszyć dystans do krajów lepiej rozwiniętych nie może pozwolić sobie na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy.
REKLAMA
Święto Trzech Króli - czy będzie dzień wolny od pracy >>
Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i trudna sytuacja ekonomiczna w wielu branżach są powodami, które uzasadniają niemożność wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy i generowania kosztów dla pracodawców. Zwiększenie obciążeń finansowych będzie przekładać się na redukcję zatrudnienia i wzrost skali zwolnień grupowych pracowników.
PKPP Lewiatan zwraca uwagę, że każdy pracodawca może indywidualnie ustanowić w firmie dzień wolny w święto Trzech Króli bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom udział w Mszy św. Obowiązuje także rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Czy przysługuje dzień wolny za święto Wszystkich Świętych? >>
Zgodnie z tym rozporządzeniem pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat