reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenia rodzinne - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Świadczenia rodzinne - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają przyczynić się do usprawnienia procesu wnioskowania i przyznawania świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz podniesienia jakości działań w przypadku orzekania o niepełnosprawności.

Zmiany zawarte w ustawie stanowią kolejny etap informatyzacji działań w zakresie świadczeń, mającej przyczynić się do podniesienia jakości działań wykonywanych przez organy uczestniczące w procesie orzekania o niepełnosprawności, oraz przyznawania świadczeń.

Weryfikacja danych

Nowelizacja określa zakres gromadzonych informacji umożliwiających weryfikację danych dla realizacji świadczeń oraz daje podstawy do korzystania z danych gromadzonych w rejestrach utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny oraz ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przez organy publiczne realizujące ww. ustawy.

Informatyzacja spraw

Możliwość załatwienia sprawy bez konieczności osobistego udania się do urzędu z jednej strony, ma zwiększyć dostępność świadczeń, z drugiej zaś strony elektroniczna wymiana informacji oraz zinformatyzowanie postępowań, ma zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom, jak np. jednoczesne pobieranie świadczeń w różnych gminach przez jedną osobę.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Informacja o dochodzie rodziny

Zmiany w nowelizowanych ustawach umożliwiają pozyskanie informacji o dochodzie rodziny w celu ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego, ale także dają podstawę dostępu do informacji z centralnej ewidencji pojazdów co zdaniem ustawodawcy pozwala ośrodkowi pomocy społecznej na lepszą ocenę sytuacji majątkowej ubiegających się o świadczenie z pomocy społecznej.

Wejście w życie

W ustawie przewidziano długie vacatio legis (ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.) co wynika z konieczności przetestowania i wdrożenia systemów teleinformatycznych oraz przygotowania pracowników do realizacji zadań wynikających ze zmian ustaw do obsługi tych systemów.

Zobacz: "Złotówka za złotówkę" - zmiany w świadczeniach rodzinnych od 2016 r.

Ustawa przewiduje ponadto wydłużony termin (do 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) na przygotowanie Systemów Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do funkcjonowania w systemie.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. z wyjątkiem art. 3 pkt 1 oraz art. 4 pkt. 8, które wchodzą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama