REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy urlop dla ojca 2022

Urlop dla ojca 2022 - dodatkowe 9 tygodni (2 miesiące) urlopu rodzicielskiego dla ojców
Urlop dla ojca 2022 - dodatkowe 9 tygodni (2 miesiące) urlopu rodzicielskiego dla ojców
Shutterstock

REKLAMA

Urlop dla ojca już niedługo będzie dłuższy. W 2022 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy wydłużające m.in. urlop rodzicielski. Ojciec będzie miał dodatkowe 2 miesiące na opiekę nad dzieckiem.

Urlop dla ojca 2022

Już niedługo ojcowie będą mogli cieszyć się dłuższym urlopem związanym z narodzinami dziecka. Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi implementować tzw. dyrektywę unijną work-life balance. Jej celem jest szersze włączenie ojców w opiekę i wychowanie dziecka, co ma przyczynić się pośrednio m.in. do zrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Jak jest obecnie? Jakie są rodzaje urlopów dla ojców po urodzeniu im się dziecka? Zgodnie z polskim prawem pracy ojcowie mogą korzystać z następujących urlopów:

 1. Urlop okolicznościowy
 2. Urlop tacierzyński (część urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka)
 3. Urlop ojcowski
 4. Urlop rodzicielski
 5. Opieka na dziecko (2 dni w roku)
 6. Urlop wychowawczy
 7. Urlop bezpłatny

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy zwykle brany jest na czas porodu. Z okazji narodzin dziecka przysługują 2 dni wolne od pracy. Może to być np. dzień porodu i dzień załatwiania formalności w urzędzie związanych z przyjściem na świat dziecka. Za czas urlopu okolicznościowego pracownik-ojciec zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka. Urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka wynosi 20 tygodni, a matka obowiązkowo korzysta z 14 tygodni. Dla ojca pozostaje więc 6 tygodni urlopu tacierzyńskiego. Istnieją również inne przypadku zezwalające na korzystanie przez ojca z tego urlopu zamiast matki. Chodzi o sytuacji, kiedy matka nie jest w stanie zajmować się dzieckiem, np. zmarła, ma problemy ze zdrowiem i przebywa w szpitalu, wyrzekła się dziecka. Za czas urlopu tacierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku oblicza się w ten sposób, że z 12 ostatnich miesięcy wylicza się średnie wynagrodzenie pracownika.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Urlop ojcowski – zmiany 2022

Urlop ojcowski to uprawnienie wyłącznie przysługujące ojcom. Jego wymiar wynosi 2 tygodnie i można z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 2 roku życia. Czy za czas urlopu ojcowskiego otrzymuje się wynagrodzenie? Urlop ojcowski wiąże się z wypłatą zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Za ten czas płaci więc ZUS. Z urlopu ojcowskiego można korzystać w tym samym czasie, w którym matka przebywa na urlopie macierzyńskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wspomnieć w tym miejscu, że nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie do 2 sierpnia 2022 roku, przewiduje krótszy termin na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Zamiast 2 lat, pracownik mógłby skorzystać z tego urlopu tylko do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Więcej w artykule: Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Urlop rodzicielski dla ojca

Obecnie z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego. Przy jednym dziecku (ciąża pojedyncza) urlop rodzicielski trwa obecnie maksymalnie 32 tygodnie i można je wykorzystać do końca roku kalendarzowego ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Urlop ten można wykorzystać w maksymalnie 4 częściach podzielonych na tygodnie. Za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres już tylko 60%. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli pracownica w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o tzw. długi urlop macierzyński czyli urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze. Wówczas przez cały ten czas przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Więcej na ten temat w artykule: Urlop rodzicielski 2022

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Dłuższy urlop rodzicielski dla ojców w 2022 r.

Dlaczego ojcowie mogą spodziewać się wydłużenia przysługujących im urlopów na dziecko? W 2022 roku, a dokładniej do 2 sierpnia tego roku, Polska musi wdrożyć dyrektywę work-life balance. Z jej rozwiązań wynika, że Kodeks pracy musi wprowadzić zmianę w postaci wydłużenia urlopu rodzicielskiego. Obecne 32 tygodnie miałyby wydłużyć się do 43 tygodni urlopu przy urodzeniu jednego dziecka. Urlop rodzicielski byłby więc dłuższy o 9 tygodni. Owe 9 tygodni miałyby przysługiwać drugiemu rodziców. Chodzi o to, aby włączyć ojców w opiekę i wychowywanie dziecka. W przeważającej większości przypadków to matki korzystają z pełnych wymiarów urlopów na dzieci. Niewykorzystanie tych dodatkowych 9 tygodni przez drugiego rodzica ma wiązać się z utratą do nich prawa. Nie można bowiem przenieść tego okresu na pierwszego z rodziców tak, aby mógł skorzystać z pełnych 43 tygodni. Nie zmieni się więc maksymalny okres tzw. długiego urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez matkę. Nadal będą to 52 tygodnie (urlop macierzyński + urlop rodzicielski).

Urlop rodzicielski dla ojca - dodatkowe 2 miesiące

Zmiany w Kodeksie pracy od sierpnia 2022 r. oznaczają więc dłuższy o 2 miesiące urlop dla ojców. Czy będzie to rozwiązanie często wykorzystywane w praktyce? O tym przekonamy się już niedługo. Wiadomo jak miałaby wyglądać odpłatność za ten czas dla ojców. Za dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ojcowie będą otrzymywali zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru. Nie wydaje się, aby takie rozwiązanie skutecznie zachęcało ojców do skorzystania z wolnego na opiekę nad dzieckiem.

Opieka nad dzieckiem – 2 dni na rok

Kolejnym rozwiązaniem, z którego może skorzystać ojciec dziecka, jest tzw. opieka na dziecko wynikająca z przepisów Kodeksu pracy. Nie jest związana ściśle z urodzeniem się dziecka, ale jest uprawnieniem przysługującym każdego roku wspólnie obojgu rodzicom. Do rodziców zależy podjęcie decyzji, które z nich skorzysta z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Opieka na dziecko 2022

Urlop wychowawczy i bezpłatny dla ojca

Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego i urlopu bezpłatnego. Minusem tych rozwiązań jest brak zasiłku za czas tych zwolnień od pracy. Więcej o urlopie wychowawczym i bezpłatnym znajdziesz w poniższych artykułach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Vain
  2022-05-31 11:02:55
  PIS w pigułce - 70% - czyli jak wprowadzić, żeby nikt nie skorzystał...
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • ostatni
  2022-04-13 21:03:16
  A kiedy sprawiedliwy wiek emerytalny dla wszyskich posiadajacych dzieci np 60 lat i nie posiadających dzieci 65 lat bez względu na płeć i eletorat? Wtedy męzczyźni będa chcieli zakładac rodziny i inwestować swoje środki a nie być traktowani jak ostatni frajerzy.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • nikt
  2022-04-14 17:45:31
  Cała Europa pracuje w równym wieku emerytalnym 67 lat i obie płcie płąca wyższy podatek od bezdzietności, pełne równouprawnienie jak w PL gdzie wiek emerytalny jest za płeć a nie wkład w społeczenstwo i poniesione koszty i trud. Dopuki się to nie zmieni, nikomu nie opłaci się zostać ojcem a równy wiek emerytalny zmobilizuje wiele kobiet do posiadania dzieci.
  5
 • Marcin
  2022-12-12 10:05:54
  Witam, Mam pytanie - urodziło mi się dziecko 30.12.2021 roku. I wg obowiązujących obecnie przepisów mogę skorzystać z urlopu ojcowskiego do 30.12.2023 roku. Jeszcze nie wykorzystałem żadnego dnia, chciałem wykorzystac w 2023 roku. Czy zmiana przepisów oznacza, że cały urlop mi przepadnie? Bo 30.12.2022 dziecko kończy rok, a teoretycznie od 2023 roku jest 12 miesięcy na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Proszę o odpowiedź. Dziękuję z góry.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA