REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop okolicznościowy 2022

Urlop okolicznościowy w 2022 roku - urodzenie dziecka, ślub, śmierć, pogrzeb dziadka, babci, matki, ojca, żony, męża, teścia, teściowej, brata, siostry
Urlop okolicznościowy w 2022 roku - urodzenie dziecka, ślub, śmierć, pogrzeb dziadka, babci, matki, ojca, żony, męża, teścia, teściowej, brata, siostry
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop okolicznościowy w 2022 roku przyznaje się w przypadku wystąpienia okoliczności takich, jak: urodzenie dziecka, ślub dziecka lub własny, śmierć dziadka, babci, ojca, matki, teścia, teściowej, brata, siostry. Ile dni wolnego przysługuje?

Urlop okolicznościowy – co to jest?

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, który przysługują w przypadku wystąpienia w życiu pracownika szczególnych okoliczności związanych z nim samym (ślub) lub z osobami mu bliskimi (śmieć rodziców, ślub dziecka, narodziny dziecka). W odróżnieniu od innych urlopów urlop okolicznościowy nie został uregulowany w Kodeksie pracy, lecz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. „Urlop okolicznościowy” to nazwa popularnie stosowana, jednak rozporządzenie traktuje o „zwolnieniu od pracy”.

Autopromocja

Czy trzeba udokumentować okoliczność uprawniającą do urlopu okolicznościowego? Czy potrzebny jest np. akt zgonu lub akt urodzenia dziecka? Pracodawca nie może żądać od pracownika dokumentu urzędowego. Można natomiast przedstawić mu taki dokument do wglądu. Innym sposobem jest podanie sygnatury aktu. Z takiej czynności powinno spisać się notatkę.

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urodzenie dziecka (narodziny) to wydarzenie, które uprawnia do urlopu okolicznościowego w wymiarze 2 dni. Część doktryny uważa, że urlop okolicznościowy z tytułu narodzin dziecka dotyczy tylko ojca dziecka, ponieważ matka korzysta wówczas z urlopu macierzyńskiego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

Ojciec dziecka może wykorzystać urlop okolicznościowy na dzień porodu i dzień po porodzie, jeśli towarzyszy matce w szpitalu w opiece nad dzieckiem albo później na zgłoszenie dziecka do urzędu.

Urlop okolicznościowy – śmierć ojca i matki (rodziców)

Śmierć rodziców to okoliczność zezwalająca na skorzystanie z 2 dni urlopu okolicznościowego. Prawo pracy przyznaje 2 dni wolnego z tytułu śmierci i pogrzebu matki oraz 2 dni z tytułu śmierci i pogrzebu ojca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy śmierć macochy i ojczyma daje prawo do urlopu okolicznościowego?

Tak. Przepisy prawa pracy wprost wskazują macochę i ojczyma. Śmierć i pogrzeb każdej z tych osób stanowi tytuł do ubiegania się o 2 dni urlopu okolicznościowego.

Śmierć babci męża/żony a urlop okolicznościowy

Oczywiście śmierć i pogrzeb męża czy żony jako jednej z najbliższych osób uprawnia do urlopu okolicznościowego. Wdowa lub wdowiec ma prawo do 2 dni wolnego.

Śmierć i pogrzeb dziecka – dni wolne

Dni wolne przysługują również pracownikowi z powodu śmierci i pogrzebu dziecka. Z tego tytułu pracodawca przyznaje 2 dni urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy – śmierć dziadka i babci

Śmierć i pogrzeb babci oraz dziadka daje prawo do 1 dnia wolnego z tytułu śmierci każdej z tych osób.

Urlop okolicznościowy – śmierć brata i siostry

Podobna sytuacja dotyczy śmierci brata i siostry. Przepisy rozporządzenia MPiPS przyznają po 1 dniu urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia i teściowej

Śmierć teścia i teściowej również uprawnia do skorzystania z urlopu okolicznościowego w wymiarze 1 dnia. Pytanie – czy dotyczy to również śmierci lub pogrzebu rodziców byłego męża lub byłeś żony? Uznaje się, że tak. Stosunek powinowactwa, który powstaje pomiędzy teściami i zięciem czy synową nie ustaje wraz z rozwodem małżonków. Oznacza to, iż nawet po rozwodzie może wykorzystać 1 dzień wolny np. na pogrzeb byłego teścia czy teściowej.

Ślub własny – ile dni wolnego?

Nie każdy wie, że z okazji ślubu własnego można wnioskować u pracodawcy o dni wolne od pracy. Ile dni wolnego można w ten sposób uzyskać? Z tytułu tej okoliczności rozporządzenie MPiPS przyznaje 2 dni urlopu okolicznościowego.

Ślub dziecka – ile urlopu okolicznościowego?

Okolicznością uprawniającą do 1-dniowego zwolnienia od pracy jest także ślub dziecka. Może być wykorzystane np. w dniu przed ślubem albo innym dniu, jeśli wolne od pracy podyktowane jest załatwianiem spraw związanych z uroczystością.

Warto zwrócić uwagę na to, że prawo przyznaje urlop okolicznościowy tylko w przypadku ślubu własnego i ślubu dziecka. Śluby innych bliskich osób nie uprawniają do dodatkowych dni wolnych.

Urlop okolicznościowy 2022

Podsumowując, urlop okolicznościowy może przysługiwać w dwóch wymiarach: 1 dzień lub 2 dni. Poniższa tabela wskazuje, kiedy przysługuje 1 dzień, a kiedy 2 dni wolnego:

urlop okolicznościowy ile dni ślub śmierć narodziny pogrzeb tabela

INFOR

§ 15 Rozporządzenia:

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
 • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

WAŻNE!

Rozporządzenie MPiPS w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania pracownikom zwolnień od pracy przyznaje również 1 dzień urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci i pogrzebu innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Może to być podstawa do uzyskania wolnego z powodu śmierci cioci, wujka czy innego dalszego krewnego.

Urlop okolicznościowy – czy można dzielić?

Czasami urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze 2 dni. Czy można dzielić urlop i wykorzystać oddzielnie po 1 dniu? Uznaje się, że tak. Jednego dnia można wnioskować o wolne w celu np. załatwienia formalności związanych z pochówkiem zamarłego, a innego w celu wzięcia udziału w pogrzebie.

Wniosek o urlop okolicznościowy – wzór

W celu uzyskania urlopu okolicznościowego, należy złożyć do pracodawcy pisemny wniosek zawierający następujące dane:

 1. imię i nazwisko pracownika
 2. adres pracownika
 3. miejscowość i datę
 4. nazwę pracodawcy
 5. adres pracodawcy
 6. wskazanie okoliczności uzasadniającą przyznanie urlopu okolicznościowego np. ślub dziecka
 7. wskazanie liczbę dni urlopu okolicznościowego
 8. datę urlopu okolicznościowego
 9. podpis pracownika
Wniosek o urlop okolicznościowy

Pobierz wzór wniosku o urlop okolicznościowy >>>

Czy urlop okolicznościowy jest płatny?

Urlop okolicznościowy jest płatny. Kto płaci? Pracodawca. Za czas urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie obliczane jak za urlop wypoczynkowy. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy:

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Do kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy?

Pracownicy często pytają, ile czasu jest na wykorzystanie urlopu okolicznościowego. Czy można wykorzystać go po fakcie, np. tydzień lub miesiąc po pogrzebie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czas na wykorzystanie urlopu zależy od związku czynności wykonywanych w dniu wolnym z daną okolicznością. Jeśli np. ojciec noworodka potrzebuje dnia wolnego w celu załatwienia formalności w urzędzie związanych z narodzinami dziecka, pracodawca jak najbardziej powinien mu takiego wolnego udzielić. Jeśli jednak pracownik stara się o wolne z tytułu śmierci matki, której pogrzeb odbył się rok temu i wszelkie formalności zostały już załatwione, udzielenie urlopu okolicznościowego będzie niezasadne.

Czy urlop okolicznościowy niewykorzystany przepada?

Urlop okolicznościowy, którego pracownik nie wykorzystał w związku z wystąpieniem jednej z powyższych okoliczności, przepada. Gdy upłynął długi okres czasu od wymienionych zdarzeń, które miały miejsce w życiu pracownika i nie ma on już żadnych obowiązków z nimi związanych, nie będzie podstaw do przyznania wolnego.

Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, jeśli jego zdaniem jest to nieuzasadnione, np. upłynął zbyt długi czas od pogrzebu teściowej. Udzielenie urlopu okolicznościowego po fakcie jest jednak możliwe. Wszystko zależy od argumentów przedstawionych przez pracownika. Ostateczna decyzja należy jednak do pracodawcy.

Urlop okolicznościowy po angielsku

Urlop okolicznościowy po angielsku to occasional holidays.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1632)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 927)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mirka
  2022-01-13 17:42:21
  Jest urlop na pogrzeb babci i dziadka. A co z pogrzebem wnuka? To bardzo często tragiczniejsza sytuacja. Wiem, że nie ma, bo ja nie mogłam skorzystać. Dlaczego?
  2
 • Agata
  2022-02-25 07:22:58
  Dzień dobry. Mam pytanie - przypuśćmy, że w firmie X pracuję do dnia 30.06.2022 (czwartek), a w firmie Y rozpoczynam pracę od dnia 04.07.2022 (poniedziałek). Załóżmy datę ślubu na dzień 02.07.2022 - zatem w której firmie mogę ubiegać się o urlop okolicznościowy?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA