REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy skraca urlop wychowawczy?

Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Obniżenie wymiaru czasu pracy nie skraca urlopu wychowawczego – najnowsze stanowisko MRPiT
Obniżenie wymiaru czasu pracy nie skraca urlopu wychowawczego – najnowsze stanowisko MRPiT
fot. Shutterstock

REKLAMA

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego pracownik ma możliwość skorzystania maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego. W trakcie trwania tej nieobecności pracownik może podejmować pracę zarobkową zarówno u swojego pracodawcy jak i w innym zakładzie pracy, jeżeli nie uniemożliwia ona bezpośredniej opieki nad dzieckiem. W przypadku gdy pracownik chciałby wrócić do pełnienia obowiązków służbowych, jedną z możliwości jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy u swojego pracodawcy. Czy obniżenie wymiaru czasu pracy ma wpływ na wymiar urlopu wychowawczego?

Wymiar urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze łącznym 36 miesięcy. Jest to uprawnienie przysługujące zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy pracownikowi. Jeżeli z uprawnienia korzysta tylko jedno z rodziców, maksymalny wymiar urlopu do wykorzystania wynosi 35 miesięcy, gdyż każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z puli 36 miesięcy.

Wyjątkiem, w którym jeden rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu jest sytuacja gdy:

  • drugi rodzi dziecka nie żyje,
  • drugi rodzic dziecka nie posiada władzy rodzicielskiej,
  • gdy drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza rodzicielska została mu ograniczona lub czasowo zawieszona.

Z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 186 § 2 uprawniony pracownik może skorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. O udzielenie urlopu wychowawczego pracownik może występować nie więcej niż w 5 częściach. Liczba tych części ustalana jest na podstawie ilości złożonych wniosków.

Obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego

Odrębnym obok urlopu wychowawczego uprawnieniem pracownika jest obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracownik ma możliwość złożenia odpowiedniego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy swojemu Pracodawcy. Na podstawie art. 1867 § 1 Kodeksu pracy obniżenie wymiaru etatu następuje maksymalnie do połowy pełnego wymiaru czasu pracy.

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Pracodawca natomiast nie ma możliwości, odrzucenia wniosku pracownika. Co więcej, w okresie korzystania przez pracownika z obniżenia czasu pracy jest on objęty szczególną ochroną stosunku pracy przed rozwiązaniem przez Pracodawcę umowy o pracę, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie umowy o pracę w tym okresie możliwe jest przez Pracodawcę tylko i wyłącznie w przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji przedsiębiorstwa lub w przypadku istnienia przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym z winy pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy ma wpływ na wymiar urlopu wychowawczego?

Dotychczas dominujące stanowisko specjalistów prezentowane w literaturze w tym zakresie, zakładało iż skorzystanie z takiego obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby skorzystać z urlopu wychowawczego, pomniejsza również niewykorzystany dotąd wymiar urlopu wychowawczego. Spowodowane było to przede wszystkim poglądem, iż uprawnienie zawarte w art. 1867 § 1 Kodeksu pracy z zapisem „pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego”, związane jest bezpośrednio z wykorzystaniem urlopu wychowawczego, a co za tym idzie powoduje to pomniejszenie limitu urlopu do wykorzystania.

Z taką interpretacją przepisów od dawna nie zgadzała się część prawników. W ostatnim czasie również Rzecznik Praw Obywatelskich pochylił się nad tym problemem, kierując w tej sprawie pismo do Ministra Rozwoju Pracy i Technologii. W piśmie z dnia 4 grudnia 2020 r. RPO wskazuje, iż przepis określający zasady udzielania oraz długość urlopu wychowawczego oraz przepis umożliwiający pracownikowi złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy są ze sobą wzajemnie powiązane. Prowadzi to jednak do ustalenia błędnej zależności pomiędzy tymi uprawnieniami, gdyż użyte w art. 1867 § 1 Kodeksu pracy sformułowanie „w okresie, w którym mógłby korzystać” sugeruje, iż skorzystanie z obniżenia wymiaru etatu prowadzi do pomniejszenia części urlopu wychowawczego o czas trwania obniżenia wykorzystanego przez pracownika na mocy odrębnego uprawnienia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W piśmie przywołane zostało również odmienne stanowisko prezentowane przez resort pracy z dnia 29 października 2014 r., który podkreślił iż „prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego”.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na konieczność modyfikacji zapisów Kodeksu Pracy w tym zakresie a także podkreślił, iż prezentowane stanowisko, gdzie oba te uprawnienia są od siebie niezależne jest korzystne dla pracownika i ma na celu ochronę rodziny i rodzicielstwa zgodną  zarówno z Konstytucją jak i standardami europejskimi.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii udzieliło odpowiedzi na pismo RPO dnia 21 grudnia 2020 r., w którym podzieliło pogląd, iż obniżenie wymiaru czasu pracy jest odrębnym uprawnieniem pracownika, nie wpływającym w żaden sposób na wymiar przysługującego mu urlopu wychowawczego. Oznacza to, iż w przypadku gdy osoba korzystająca z obniżenia wymiaru czasu pracy przez okres 12 miesięcy, po zakończeniu tego okresu nadal ma możliwość ubiegania się z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na niewykorzystaną część.

Będzie zmiana Kodeksu pracy - przy okazji wprowadzenia dwumiesięcznego urlopu ojcowskiego

Ministerstwo dostrzegło również potrzebę wprowadzenia w zmian w zakresie przywołanych przepisów Kodeksu Pracy, które na dzień dzisiejszy budzą wątpliwości co do sposobu ich interpretacji. W zawartej odpowiedzi wskazano, iż wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy będzie rozważane najprawdopodobniej w związku z koniecznością implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r dotyczącej wprowadzenia dwumiesięcznego, wyłącznego uprawnienia do urlopu dla ojca dziecka. Polska powinna wdrożyć zapisy dyrektywy do dnia 2 sierpnia 2022 r., dlatego najprawdopodobniej w tym terminie wraz z implementacją przepisów w zakresie urlopu ojcowskiego wprowadzone zostaną zmiany w treści artykułu dotyczącego obniżenia wymiaru czas pracy dla osób uprawnionych do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Paulina Marcula, Employer Solutions Supervisor w Advicero Nexia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

    84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

    Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

    Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

    Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

    Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

    Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

    Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

    Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

    Czy za studenta płaci się składki na ZUS

    Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

    Polacy nie boją się utraty pracy?

    Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

    SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

    Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

    REKLAMA

    Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

    Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

    Płaca godziwa

    Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

    REKLAMA