Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski 2022

Urlop rodzicielski 2022 - zmiany, urlop dla ojca, ile trwa, ile płatny
Urlop rodzicielski 2022 - zmiany, urlop dla ojca, ile trwa, ile płatny
Shutterstock
Urlop rodzicielski w 2022 roku - ile trwa i ile jest płatny? Jakie zmiany w 2022 roku wprowadzi Kodeks pracy? Po zmianach 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ma być tylko dla ojca dziecka.

Urlop rodzicielski – co to jest?

Po pierwsze, urlop rodzicielski to nie to samo co urlop macierzyński. Urlop rodzicielski to urlop przysługujący po urlopie macierzyńskim. Aby z niego skorzystać, należy wykorzystać w całości urlop macierzyński. Urlop macierzyński wynosi:

 • 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka,
 • 31 tygodnie przy bliźniakach,
 • 33 tygodnie przy trójce dzieci,
 • 35 tygodni przy czwórce dzieci,
 • 37 tygodni przy piątce i większej liczbie dzieci.

Po tym czasie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego. W praktyce kobiety wykorzystują urlop macierzyński i bezpośrednio po nim pełny wymiar urlopu rodzicielskiego, co daje w sumie 52 tygodnie urlopu, a więc praktycznie rok. Czy urlop rodzicielski jest obowiązkowy? Nie. To uprawnienie rodzicielskie, z którego można skorzystać, ale nie trzeba.

Urlop rodzicielski uregulowany jest w art. 1791 i art. 1821c-g Kodeksu pracy.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym urlop rodzicielski może mieć dwa wymiary. Ile wynosi przy urodzeniu jednego dziecka w czasie jednego porodu? Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie. Natomiast przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urlop będzie dłuższy o 2 tygodnie czyli wyniesie 34 tygodnie. Ile to dni? To odpowiednio 224 i 238 dni wolnego od pracy na opiekę nad dzieckiem lub dziećmi.

Co istotne, z urlopu rodzicielskiego w jednym czasie mogą korzystać dwie osoby – matka i ojciec dziecka. Wówczas ich łączny wymiar nie może przekroczyć 32 tygodni (maksymalnie po 16 tygodni na osobę).

Urlop rodzicielski – do ilu lat dziecka?

Urlop rodzicielski jest limitowany do określonego wieku dziecka. Do kiedy można wykorzystać urlop? Zgodnie z Kodeksem pracy rodzice mogą skorzystać z tego uprawnienia i wykorzystać urlop rodzicielski nie później niż do 6 roku życia dziecka.

Czy urlop rodzicielski jest płatny?

Za urlop rodzicielski nie otrzymuje się wynagrodzenia. Podczas tego urlopu przysługuje zasiłek macierzyński. Kto płaci za urlop rodzicielski? Zasiłek macierzyński wypłaca co miesiąc ZUS. Jeśli pracownica złoży do 21 dni po porodzie wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze wykorzystywany bezpośrednio po macierzyńskim, będzie otrzymywała uśrednioną wysokość zasiłku przez cały rok - 80% podstawy wymiaru. Jeśli wniosek o urlop rodzicielski złoży później (do 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu), zasiłek za pierwsze 6 tygodni rodzicielskiego wyniesie 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za pozostały okres już tylko 60%. Za cały okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) również będzie pobierała 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru zasiłku to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to więc odpowiednio 100%, 80%, 60% pensji.

Urlop rodzicielski w częściach

Czy można podzielić urlop rodzicielski? Czy dopuszcza się możliwość dzielenia go pomiędzy rodzicami? Tak. Urlop rodzicielski może być wykorzystany w całości lub w maksymalnie 4 częściach (bezpośrednio jedna po drugiej) i mogą być one dzielone między rodzicami dziecka. Co więcej, można rozpocząć jego korzystanie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo później.

Ponadto, maksymalnie 16 tygodni urlopu może być udzielonych w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w ten sposób części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Ustawodawca zastrzega, że żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni. Wyjątki stanowią następujące sytuacje:

1) pierwsza część urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:

 • urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
 • przyjęcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 § 1, na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie;

2) sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Każdorazowo przed korzystaniem z części urlopu rodzicielskiego należy złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w całości albo w części. Składa się go do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu.

Czy można przerwać urlop rodzicielski?

Jednym z często zadawanych pytań na temat urlopu rodzicielskiego jest pytanie o to, czy można skrócić lub przerwać urlop. Tak. Prawo pracy dopuszcza taką możliwość. W każdym czasie można rozmyślić się i powrócić do pracy za zgodą pracodawcy. Należy w tym celu złożyć pisemny wniosek o rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy. Taki wniosek składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy.

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór

Urlopu rodzicielskiego udziela się na wniosek pracownicy lub pracownika. Wniosek można złożyć do 21 dni po porodzie – to tzw. wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wówczas za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (łącznie 52 tygodnie) przysługuje uśredniony zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Drugą opcją jest złożenie wniosku o urlop rodzicielski lub część urlopu rodzicielskiego na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu. Pracodawca ma obowiązek przyjęcia takich wniosków.

Urlop rodzicielski – zmiany 2022

Urlop rodzicielski w 2022 roku czekają ważne zmiany. Kodeks pracy ma zostać znowelizowany w celu dostosowania prawa polskiego do dyrektywy unijnej work-life balance. Zgodnie z projektowanymi przepisami urlop rodzicielski będzie dłuższy o 9 tygodni, które są nieprzenoszalne. Oznacza to, że z 9 tygodni będzie mógł skorzystać tylko drugi z rodziców dziecka. Nie można zrzec się tego uprawnienia na rzecz drugiego rodzica. Nowe przepisy mają na celu włączenie w proces wychowania dziecka ojców, którzy bardzo rzadko korzystają z urlopów po urodzeniu dziecka. Po drugie, ma to wyrównać szanse matkom na rynku pracy. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego od sierpnia 2022 roku miałby wynosić 41 (przy urodzeniu jednego dziecka) lub 43 tygodnie (przy urodzeniu bliźniąt lub większej liczby dzieci).

Co więcej, prawo do urlopu rodzicielskiego nie będzie już uzależnione od pozostawania matki dziecka pod ubezpieczeniem w dniu porodu.

Kolejną zmianą ma być ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu rodzicielskiego na stałym poziomie 70% podstawy wymiaru. Jeśli jednak pracownica złoży przez wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po macierzyńskim do 21 dni po porodzie, wówczas zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Gdy ojciec dziecka wykorzysta nieprzenoszalną część urlopu rodzicielskiego czyli 9 tygodni, zawsze będzie mu przysługiwał zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Urlop rodzicielski dla ojca 2022

Te gwarantowane 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, których nie da się przenieść na drugiego rodzica, nazywane jest urlopem rodzicielskim dla ojca. Jest to faktyczny cel nowej regulacji. Ojciec może skorzystać z większego wymiaru urlopu rodzicielskiego, ale zawsze 9 tygodni przysługiwało będzie matce. Maksymalna długość urlopu rodzicielskiego, którą może wykorzystać jedna osoba to 32 lub 34 tygodnie (w zależności od liczby dzieci). Jeśli drugi rodzic nie skorzysta ze swojej puli 9 tygodni urlopowych, przepada.

Urlop rodzicielski - od kiedy nowe przepisy?

Dyrektywa work-life balance ma dostać wdrożona do 2 sierpnia 2022 roku. Spodziewane zmiany w urlopie rodzicielskim powinny więc wejść w życie do tego czasu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • KAsia
  2022-03-13 15:25:20
  Ja rodzę w czerwcu i będę pobierała 80% . Czy od sierpnia zostanie mi podniesione do 81,5% czy zostanę na 80%?
  0
 • JG
  2022-07-12 11:13:00
  Witam, urodziłam w marcu. Jestem jeszcze na urlopie macierzyńskim a bezpośrednio po nim przechodzę na urlop rodzicielski. Do tej pory dostawałam 80%. Czy od sierpnia zostanie ta kwota powiększona do tych 81,5%? Czy dostanę jakieś wyrównanie od marca?
  0
 • Rafciu
  2022-03-09 13:53:02
  Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?
  0
 • Mika
  2022-07-02 19:30:49
  Witam. Urodziłam w styczniu. Jestem 20tyg na urlopie macierzyńskim i 17tygodni na rodzicielskim (z pozostałej części rodzicielskiego rezygnuje). Jak płatne?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
Profil zaufany - jak go założyć?
Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Praca zdalna wymaga doprecyzowania
Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
Ponaglenie w sprawie urzędowej
Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.
Komplet: Zmiany w Kodeksie pracy 2022
Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w Kodeksie pracy. Przy zakupie dwóch webinariów drugie 50% taniej. Komplet składa się z 2 webinariów: „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!