REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca
Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

REKLAMA

REKLAMA

Urodzenie dziecka uprawnia do urlopu okolicznościowego. 2 dni wolne od pracy przysługują tylko ojcu dziecka. Dlaczego matka nie może skorzystać z urlopu okolicznościowego?

Urlop okolicznościowy - kiedy przysługuje?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika w związku z wystąpieniem określonych zdarzeń związanych z jego życiem osobistym, takich jak: ślub, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb najbliższych członków rodziny. Zwolnienie od pracy przewidziane w tym przepisie jest zwolnieniem płatnym. Pracownik nie może domagać się wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przysługującego mu zwolnienia od pracy.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Ile dni?

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 1. 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
 2. 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostaj1cej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Wniosek o urlop okolicznościowy

Podstawa udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego jest oświadczenie pracownika w postaci wniosku skierowanego do pracodawcy o udzielenie zwolnienia od pracy w konkretnym terminie. Ze względu na charakter dowodowy wniosek powinien być złożony w formie pisemnej.

Jak udokumentować?

Chęć skorzystania z tzw. urlopu okolicznościowego musi być odpowiednio udokumentowana, jednak w praktyce przyjmuje się, że wystarczającym działaniem, które musi wystąpić po stronie pracownika, jest przedłożenie przez niego odpowiedniego dokumentu do wglądu pracodawcy. Przepisy prawa pracy nie wskazują, w jaki sposób pracownik powinien udokumentować fakt wystąpienia okoliczności uprawniającej do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Pracodawca powinien mieć jednak możliwość zweryfikowania, czy istnieje podstawa do tego, aby udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, i to na pracowniku ciąży obowiązek udowodnienia, że przysługuje mu prawo do urlopu okolicznościowego. W praktyce uznaje się za dopuszczalne i jak najbardziej właściwe żądanie pracodawcy przedłożenia do wglądu odpowiedniego dokumentu, tj.  skróconego aktu małżeństwa, aktu urodzenia lub aktu zgonu. Pracownik może dołączyć kopię odpowiedniego dokumentu do wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy. Warto jednak uregulować kwestie związane z udzielaniem pracownikom urlopu okolicznościowego w regulaminie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urodzenie dziecka - urlop okolicznościowy

W związku z narodzinami dziecka pracownikowi – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie – przysługuje dwa dni zwolnienia od pracy.

Pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie 4 dni zwolnienia od pracy w związku z narodzinami bliźniąt. Pracodawca udzielił pracownikowi 2 dni zwolnienia od pracy w związku z tym, że przepis rozporządzenia uprawnia pracownika do skorzystania z 2 dni urlopu okolicznościowego w zwi1ązku z urodzeniem się dziecka, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

W praktyce urlop okolicznościowy z tytułu narodzin dziecka udzielany jest jedynie pracownikowi – ojcu dziecka.

Dlaczego tylko dla ojca?

Pracownica – matka – korzysta z obligatoryjnej części urlopu macierzyńskiego wynoszącej 8 tygodni na regenerację po porodzie i najczęściej z pozostałych uprawnień związanych z macierzyństwem, przewidzianych w przepisach prawa pracy, tj. całego wymiaru urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Tak naprawdę udzielenie pracownicy dni zwolnienia od pracy w związku z narodzinami dziecka jest możliwe dopiero po upływie kilkunastu miesięcy od dnia porodu, co wskazuje na brak związku celowego i czasowego między udzieleniem urlopu okolicznościowego a narodzinami dziecka, chyba że pracownica jest w stanie wykazać, że skorzystanie ze zwolnienia od pracy pozostaje w związku z narodzinami jej dziecka.


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA