Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zwalnianie pracowników. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zwalnianie pracowników.
Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne
Aktualizacja: 26.07.2011
Zatrudniamy 120 pracowników. Z przyczyn ekonomicznych musimy zwolnić 11 z nich. Czy w takiej sytuacji powinniśmy stosować ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (w ustawie jest napisane, że musi być 10%, a ze 120 pracowników 10% to 12 osób). Czy w takiej sytuacji będziemy musieli wypłacić odprawy, jeśli tak, to w jakiej wysokości. Czy w ramach stosowania tej ustawy będziemy mogli zwolnić pracowników, którzy mają umowy na czas określony (3 miesiące)? »
Obowiązek wydania świadectwa pracy
Aktualizacja: 26.07.2011
Za kilka dni będę musiał wydać świadectwo pracy pracownikowi, który jest obecnie w okresie wypowiedzenia. W jakim terminie muszę to zrobić? Czy w przypadku gdy pracownik nie rozliczy się ze mną z posiadanego komputera i telefonu komórkowego, mogę zatrzymać jego świadectwo pracy aż do rozliczenia? Z wynagrodzenia pracownika potrącałem na mocy tytułu wykonawczego świadczenia alimentacyjne. Czy informację o zajęciu wynagrodzenia powinienem zamieścić w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy mogę wpisać uwagi dotyczące sposobu wykonywania pracy przez pracownika? »
Aktualizacja: 27.07.2011
GUS podał, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,8 proc. wobec 12,2 proc. w maju. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu czerwca wyniosła 1 mln 883,3 tys. osób. »
Dyspozycyjność jako przesłanka awansu lub zwolnienia pracownika
Aktualizacja: 21.07.2011
Pracodawca, powołując się na brak dyspozycyjności, może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który jest często nieobecny w pracy i trzeba organizować za niego zastępstwa. »
Wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia
Aktualizacja: 20.07.2016
Jeden z pracowników jest na 1-miesięcznym wypowiedzeniu. W piśmie wypowiadającym umowę zwolniliśmy pracownika ze świadczenia pracy w całym okresie wypowiedzenia. Pracownik otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie i dodatek funkcyjny oraz zmienną premię regulaminową. Jak należy ustalić wysokość wynagrodzenia za ten okres? »
Wypowiedzenie umowy o pracę - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
Aktualizacja: 23.05.2011
Częstą praktyką w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy. »
Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy
Aktualizacja: 20.06.2011
Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe? »
Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie
Aktualizacja: 07.07.2011
Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika. »
Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview
Aktualizacja: 07.06.2011
Odejście pracownika z firmy to trudny moment zarówno dla niego, jak i dla przedsiębiorstwa. Trzeba zastąpić odchodzącą osobę oraz przekazać jej obowiązki innym. W dodatku, jeśli pracownik jest zatrudniony na kluczowym stanowisku, pojawia się pytanie o możliwość zaoferowania mu takich warunków, które skłoniłyby go do cofnięcia decyzji o odejściu. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest exit interview. »
Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego
Aktualizacja: 31.05.2011
Na portalu społecznościowym złożyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Od tego wypowiedzenia pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy dokonanie wypowiedzenia w opisany sposób jest prawidłowe? »
Obliczanie terminu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 31.05.2011
Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika dyscyplinarnie w ciągu jednego miesiąca, od kiedy dowiedział się o jego nagannym zachowaniu lub o zawinionej przez niego utracie uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy. »
Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania
Aktualizacja: 21.06.2011
Pracownik ma 7 dni na wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Po tym terminie traci możliwość dochodzenia swoich roszczeń. »
Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie wejdzie w życie
Aktualizacja: 14.06.2011
Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji, zaskarżona przez prezydenta, nie może wejść w życie. »
Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę
Aktualizacja: 26.05.2011
Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale jego okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? Z pracownikiem byli również zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie jego rodziny, czy ich również muszę wyrejestrowywać, czy wystarczy wyrejestrowanie tylko pracownika? »
Będzie redukcja zatrudnienia w administracji państwowej
Aktualizacja: 27.05.2011
W ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdzie do "dość znaczącej redukcji" zatrudnienia w administracji państwowej - zapowiedział premier Donald Tusk. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »