reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy można kontynuować ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy o pracę

Czy można kontynuować ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy o pracę

Do końca listopada będę zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 1 grudnia umowa o pracę zostanie rozwiązana a zakład pracy, w którym byłem zatrudniony będzie zawierał ze mną umowy o dzieło. Czy mogę sam opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA
Tak.Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Obowiązek opłacania składek rodzi wyłącznie umowa o dzieło zawarta z własnym pracodawcą albo wykonywana na jego rzecz.

Z uwagi na powyższe, jeżeli nie ma pan innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń (np. nie prowadzi działalności gospodarczej, nie wykonuje pracy na podstawie umowy zlecenia) może pan w terminie 30 dni od dnia ustania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (rozwiązania umowy o pracę), złożyć wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W tym celu należy udać się do właściwego ZUS-u i złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 19 00 XX.

Do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni będzie pan składał z powyższym kodem tytułu ubezpieczenia deklarację rozliczeniową ZUS DRA, wykazywał podstawę wymiaru, kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz je opłacał.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie stanowiła zadeklarowana przez pana kwota, nie niższa jednak niż minimalne wynagrodzenie. Gdy zadeklarowana zostanie minimalna podstawa (obecnie 936 zł), składki będą wynosiły: na ubezpieczenie emerytalne - 936 x 19,52 proc. = 182,71 zł; na ubezpieczenia rentowe - 936 x 10 proc. = 93,60 zł.


Podstawa prawna:
• art. 6, art. 10, art. 36 ust. 6, art. 47 ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007r. nr 11, poz.74 z późn. zm.),
• rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982 z późn.zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama