REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia

REKLAMA

Może się zdarzyć, że jakiś czas po utracie pracy, a przed znalezieniem następnej, zachorujemy. Aby w takiej sytuacji dostać z ZUS zasiłek, niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym terminie i trwać co najmniej 30 dni.

Z uwagi, że coraz częściej pracodawcy zawierają umowy o pracę na czas określony albo terminowe umowy zlecenia, osoby rezygnują z prowadzenia własnych firm na rzecz zatrudnienia na etacie albo odwrotnie, a problem znalezienia kolejnej pracy dotyka coraz więcej osób, warto wiedzieć, kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia.

Konieczne ubezpieczenie

Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego może tylko otrzymać, jak z nazwy wynika, osoba, która tym ubezpieczeniem była objęta.

Z zasiłku może skorzystać zarówno osoba, która była objęta ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowym, np. pracownik, jak i ubezpieczeniem dobrowolnym, np. zleceniobiorca, osoba prowadząca pozarolniczą działalność. W zależności od rodzaju ubezpieczenia inny jest tzw. okres wyczekiwania na zasiłek.

Ubezpieczony obowiązkowo nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony dobrowolnie dopiero po upływie 180 dni tego ubezpieczenia.

Do wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby otrzymają zasiłek już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek taki przysługuje:
- absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Przykład:
SUMOWANIE OKRESÓW UBEZPIECZENIA
Anna K. przez 4 miesiące była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Umowa ta była dla niej jedynym źródłem zarobkowania. Zleceniodawca zgłosił ją do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego, gdyż wykonywała pracę w siedzibie firmy i zdrowotnego. Na wniosek Anny K. zgłoszono ją także do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Po rozwiązaniu umowy zlecenia Anna K. miała 15-dniową przerwę zanim podpisała kolejną umowę z innym zleceniodawcą. Wykonywała pracę na tej podstawie przez 4 miesiące. Została zgłoszona do wymienionych wyżej ubezpieczeń obowiązkowych i na jej wniosek zleceniodawca zgłosił ją również do ubezpieczenia chorobowego.
Dwa dni po rozwiązaniu drugiej umowy Anna K. poważnie zachorowała. Była niezdolna do pracy przez ponad pół roku. W przedstawionej sytuacji Anna K. nabędzie prawo do zasiłku chorobowego. Niezdolność do pracy powstała w wymaganym terminie - w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy i trwała przez co najmniej 30 dni.
Anna K. opłacała też składkę przez wymagany od osób ubezpieczonych dobrowolnie okres ponad 180 dni. Do wymaganego okresu 180 dni wlicza się również okres ubezpieczenia w czasie trwania pierwszej umowy zlecenia. Przerwa między ubezpieczeniami z umów zlecenia nie przekroczyła bowiem 30 dni.

Długa choroba
Aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, trzeba być niezdolnym do pracy z powodu choroby, przy czym ta niezdolność musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i powstać:

- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,

- nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Podkreślić trzeba bardzo wyraźnie, że zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia, a nie po ustaniu ubezpieczenia.

Nie otrzyma go zatem na przykład zleceniobiorca, który wystąpił z wnioskiem o wyłączenie go z ubezpieczenia chorobowego (dla zleceniobiorcy jest ono dobrowolne) mimo że umowa zlecenia trwa nadal. W takiej sytuacji nie ustał bowiem tytuł ubezpieczenia (umowa zlecenia wciąż obowiązuje), ale ubezpieczenie chorobowe na wniosek zleceniobiorcy.

Przykład:
CO NAJMNIEJ 30 DNI NA ZWOLNIENIU
Po trzech latach umowa o pracę Anny T. została rozwiązana. Tydzień później Anna T. uległa bardzo poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Jej niezdolność do pracy trwała przez ponad pięć miesięcy.
Anna T. spełniła warunki wymagane do otrzymania zasiłku chorobowego. Niezdolność do pracy powstała w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy i trwała przez co najmniej 30 dni.

WAŻNE!
Zasiłku chorobowego z powodu niezdolności do pracy powstałej po utracie zatrudnienia nie dostanie m.in. osoba uprawniona do emerytury, renty, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku czy świadczenia przedemerytalnego.



Choroba bez zasiłku
Osoba starająca się o zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu zatrudnienia musi wiedzieć, że nie otrzyma zasiłku gdy:
- ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania tzw. okresu wyczekiwania,
- podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- ubezpieczenie chorobowe ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.

Przykład:
ZASIŁEK CHOROBOWY ALBO DLA BEZROBOTNYCH
Pracodawca rozwiązał umowę o pracę z Tomaszem G., który pracował dla niego pięć lat. Ten dwa dni później zachorował i wciąż jest niezdolny do pracy. Tomasz G. zastanawia się nad zarejestrowaniem się w urzędzie pracy w celu otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.
Jeśli tak postąpi i zasiłek ten otrzyma, pozbawi go to prawa do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał, jeśli niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni, z uwagi że powstała w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy.

Jak długo na zasiłku

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - nie dłużej niż przez 270 dni.

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ona wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Przykład:
KONTYNUOWANIE DZIAŁALNOŚCI
Andrzej L. pracując na podstawie umowy o pracę prowadził jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Z uwagi na to, że z umowy o pracę otrzymywał 1500 zł brutto, nie musiał opłacać (i tego nie robił) składek na ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej. Umowa o pracę została rozwiązana z końcem stycznia. W lutym Andrzej L. zachorował i wciąż jest niezdolny do pracy.
Po rozwiązaniu umowy o pracę nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności gospodarczej. Wystąpił on do ZUS o zasiłek chorobowy, jaki przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego - po rozwiązaniu umowy o pracę.
W przedstawionej sytuacji Andrzej L. nie nabędzie jednak prawa do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (w analizowanej sytuacji po rozwiązaniu umowy o pracę), jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym.

Wysokość świadczenia
Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru z zastrzeżeniem, że za okres pobytu w szpitalu przysługuje on wysokości 70 proc. Jednakże gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, czy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - przysługuje on w wysokości 100 proc. i to także za okres pobytu w szpitalu.

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

7 dni na dostarczenie zwolnienia
Prawo do zasiłków chorobowych po ustaniu zatrudnienia ustalają i zasiłki te wypłacają oddziały ZUS. Otrzymanie zasiłku w takiej sytuacji uzależnione jest od dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do oddziału ZUS, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby występującej o zasiłek.

Zaświadczenie lekarskie należy dostarczyć w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Z uwagi, że otrzymanie zasiłku po utracie zatrudnienia uzależnione jest od trwania nieprzerwanie niezdolności do pracy przez co najmniej 30 dni, często osoba występująca o zasiłek ma przynajmniej dwa zaświadczenia lekarskie i dopiero z drugiego zaświadczenia wynika, że niezdolność trwała przez wymagany do przyznania zasiłku okres. W takiej sytuacji termin 7 dni na dostarczenie zaświadczenia należy liczyć od daty wystawienia tego zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że nieprzerwana niezdolność do pracy trwa łącznie co najmniej 30 dni i uprawnia do zasiłku.

W celu zdyscyplinowania osób występujących o zasiłek do terminowego dostarczania zaświadczeń lekarskich, ustawodawca wprowadził sankcję. Jeśli zaświadczenie nie zostanie dostarczone w ciągu siedmiu dni, spowoduje to obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Sankcja ta nie będzie dotyczyła osób, które nie dostarczyły zaświadczenia z przyczyn od siebie niezależnych.

Osoba korzystająca z zasiłku chorobowego powinna pamiętać, że ZUS może skontrolować, czy prawidłowo wykorzystuje zwolnienie od pracy - zgodnie z jego celem oraz może dokonać formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

Jeśli pobierający zasiłek w okresie orzeczonej niezdolności do pracy będzie na przykład wykonywał pracę zarobkową, utraci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Przykład:
ZASADY LICZENIA TERMINÓW
Pracodawca rozwiązał umowę z Piotrem K. z końcem lutego. Piotr K. zachorował 5 marca. Piotr K. 30 marca złożył w oddziale ZUS dwa zwolnienia lekarskie, jedno z 5 marca na okres od 5 do 26 marca, a drugie z 27 marca na okres od 27 marca do 17 kwietnia. Obliczając termin 7 dni na dostarczenie do ZUS zaświadczenia lekarskiego, nie uwzględnia się dnia, w którym Piotr K. otrzymał to zaświadczenie.
Zatem termin 7 dni trzeba liczyć od następnego dnia po dacie otrzymania drugiego zaświadczenia, tj. od 28 marca, gdyż z niego wynika, że okres niezdolności do pracy trwał nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. W analizowanej sytuacji termin na dostarczenie zaświadczenia lekarskiego upływa 3 kwietnia. Piotr K. dostarczył zatem zwolnienie lekarskie do ZUS w wymaganym terminie.


Podstawa prawna:

  • ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    REKLAMA

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    REKLAMA