reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Wskazanie innej niż pierwotna przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, w sytuacji gdy pierwotna przyczyna jest niekonkretna lub nierzeczywista, nie powoduje konwalidowania (poprawy) wadliwego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2007 r., I PK 116/07).

Antoni S. był zatrudniony w spółce M. od 1 października 2002 r. na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika utrzymania ruchu. Do zakresu jego obowiązków należały m.in.: prowadzenie dokumentacji i planów technicznych obiektów spółki, nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem instalacji i systemów, organizacja sprawnego i niezwłocznego systemu usuwania awarii maszyn, nadzór nad środkami transportowymi, organizacja prac działu technicznego, wdrażanie postępu technicznego i nowych technologii.

Pracodawca 24 marca 2006 r. wypowiedział Antoniemu S. umowę o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Jako powód wypowiedzenia podał zmiany w organizacji pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy na podstawie art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Antoni S. początkowo nie odwołał się od wypowiedzenia w terminie wskazanym w Kodeksie pracy. Jednak 19 kwietnia 2006 r. zwrócił się do pracodawcy o sprecyzowanie podstawy wypowiedzenia, gdy dowiedział się, że na jego miejsce będzie zatrudniona inna osoba.

Spółka wyjaśniła, że nadzór nad bieżącym utrzymaniem ruchu w zakładzie pozostaje w zakresie obowiązków szefa produkcji, a do koordynowania prac pionów technicznych spółka zamierza zatrudnić koordynatora ds. technicznych. Dlatego w związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska pracodawca nie widział możliwości dalszego zatrudniania powoda.

Tymczasem w spółce - w związku z planowanym wejściem na giełdę - dokonano zmian organizacyjnych. Ostatecznie pod koniec kwietnia 2006 r. zatrudniono inną osobę na stanowisku koordynatora ds. technicznych w 1/2 wymiaru czasu pracy. Nowy pracownik przejął znaczną część obowiązków po Antonim S., a pozostałe obowiązki przejął częściowo szef produkcji. W maju przyjęto jeszcze do pracy nowego kierownika zmiany.

W tej sytuacji Antoni S. złożył do sądu pozew o przywrócenie do pracy i zapłatę odszkodowania, wskazując, że zmiany organizacyjne były w istocie pozorne, odpadła więc przyczyna wypowiedzenia jego umowy o pracę. Pozew uwzględnił sąd I instancji, jednak sąd apelacyjny zmienił wyrok i oddalił powództwo, wskazując przede wszystkim na likwidację stanowiska oraz faktyczne zmiany organizacyjne (zdaniem sądu np. czynności nowej osoby zatrudnionej na stanowisku koordynatora ds. technicznych stanowią około 20% dotychczasowych zadań powoda i mają charakter marginalny).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama