Kategorie

Czy od wynagrodzenia wypłacanego po ustaniu zatrudnienia trzeba naliczyć składki na Fundusz Pracy

Andrzej Okułowicz
W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną osobie, która pracowała w naszej firmie do końca grudnia 2007 r. Nagroda została wypłacona w wysokości 2300 zł. Czy od tej kwoty należy naliczyć również składki na Fundusz Pracy?

RADA

Od kwoty nagrody należy naliczyć, poza składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy (FP) należy obowiązkowo opłacać za pracowników (również byłych pracowników), których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2008 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy - 80% tej kwoty, tj. 900,80 zł.

Z kolei składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) są opłacane obowiązkowo za pracowników oraz byłych pracowników, nawet jeśli osiągają wynagrodzenie niższe od minimalnego. Składki na ten fundusz muszą być opłacane za osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

WAŻNE!

Składki na FP i FGŚP są naliczane od wynagrodzenia ze stosunku pracy, nawet jeśli to wynagrodzenie zostało wypłacone po ustaniu zatrudnienia.

Gdy po ustaniu zatrudnienia pracownikowi zostaje wypłacone wynagrodzenie za część miesiąca w wysokości niższej niż minimalne wynagrodzenie, to ustalając, czy trzeba za niego zapłacić składkę na Fundusz Pracy, należy wcześniej sprawdzić wysokość wypłaconego byłemu pracownikowi wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca oraz ustalić, czy w miesiącu wypłaty jest to jedyny tytuł do opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

PRZYKŁAD

Reklama

Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas określony została rozwiązana przez spółkę za dwutygodniowym wypowiedzeniem z datą 8 marca br. Wynagrodzenie za czas pracy w marcu, w wysokości 246 zł, pracownica otrzymała 7 marca. Miesięcznie pracownica zarabiała 980 zł (zatrudnienie na 3/4 etatu). W związku z tym, że w przeliczeniu na okres miesiąca pracownica osiągała wynagrodzenie niższe od minimalnego (980 zł), spółka nie opłacała za nią składki na FP. Jednak od 1 marca br. pracownica podjęła pracę na umowę zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 300 zł, z której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe za marzec br. jest w przeliczeniu na okres miesiąca wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę (980 zł + 300 zł > 1126 zł), dlatego zarówno spółka, jak i zleceniodawca powinni opłacić za nią za marzec składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także na FP i FGŚP.

Podobnie jak przy obliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne, podstawę wymiaru składek na FP i FGŚP byłego pracownika stanowią przychody należne za okres zatrudnienia (ubezpieczenia) niezależnie od daty wypłacenia tych przychodów. Oznacza to, że w razie wypłacania byłemu pracownikowi nagrody w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, mają Państwo obowiązek naliczyć i odprowadzić do ZUS składki na obydwa fundusze pozaubezpieczeniowe - FGŚP i FP.

Gdyby wysokość nagrody rocznej była niższa od minimalnego wynagrodzenia, od nagrody rocznej należałoby naliczyć tylko składkę na FGŚP, chyba że były pracownik w miesiącu wypłaty nagrody ma inny tytuł do opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a łączna podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia za dany miesiąc osiągnęła wysokość co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Stopy procentowe składek na fundusze pozaubezpieczeniowe nie zmieniły się w tym roku i nadal wynoszą: na FGŚP - 0,10% podstawy wymiaru, na FP - 2,45% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

• art. 104 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),

• art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121),

• art. 35, art. 36 ustawy budżetowej na rok 2008 z 23 stycznia 2008 r. (DzU nr 19, poz. 117).

Andrzej Okułowicz

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?