REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie, Umowa cywilnoprawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyniki badania "Plany pracodawców"

Wyniki badania "Plany pracodawców" wskazują na to, że około 30% pracodawców przewiduje w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia. Rośnie również liczba firm, które zwiększają kwoty wynagrodzeń swoich pracowników. O podnoszenie uposażeń apeluje także minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Umowa o dzieło - odstąpienie od umowy

Przez umowę o dzieło, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wykonanie oznaczonego dzieła jest równoznaczne z osiągnięciem określonego, konkretnego rezultatu. Jakie są inne cechy charakterystyczne umowy o dzieło? Kiedy można od niej odstąpić?

Rekruterzy poszukują programistów i analityków biznesowych

Prawie wszystkie firmy z sektora IT w najbliższych latach przewidują zwiększenie zatrudnienia. Rekruterzy poszukują głównie programistów i analityków biznesowych ze znajomością języków obcych.

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych niekonstytucyjne

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do osób zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. (K 1/13). W świetle nowego wyroku zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych również daje możliwość wstępowania do związków zawodowych.

REKLAMA

Udział w związkach zawodowych tylko dla etatowców niekonstytucyjny - TK

Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. uznał przepisy dotyczące możliwości udziału w związkach zawodowych tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę za niekonstytucyjne. Zgodnie z wyrokiem TK zatrudnieni na "śmieciówkach" również mogą wstępować do związków zawodowych.

Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

Projekt budżetu Unii Europejskiej na 2016 r. zwraca szczególną uwagę m.in. na tworzenie miejsc pracy. Dnia 27 maja 2015 r. Komisja Europejska przedstawiła dokument, zgodnie z którym budżet na przyszły rok wyniesie 143,5 mld euro.

Szybszy spadek bezrobocia - kwiecień 2015 r.

Odnotowano szybszy spadek bezrobocia niż się spodziewano. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewidywało bezrobocie w kwietniu 2015 r. na poziomie 11,3%. Tymczasem jego wysokość wynosi 11,2%.

Kompleksowe wsparcie pracujących rodziców

Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim mają trudniej znaleźć pracę. Ponadto częściej niż mężczyźni zagrożone są długotrwałym bezrobociem. Niezbędne wydaje się więc kompleksowe wsparcie pracujących rodziców.

REKLAMA

Potrzeba więcej kobiet w branży budowlanej

Z analizy firm Skanska i Randstad wynika potrzeba zatrudniania więcej kobiet w branży budowlanej. W Polsce w budownictwie pracuje tylko ok. 7% kobiet. Dla porównania w Norwegii pracowników płci żeńskiej jest aż 35%.

Przyspieszenie płatności zaliczkowych na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Rada Europejska stwierdziła, ze promowanie zatrudnienia młodzieży powinno stanowić priorytet. Powstała więc Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Na ten cel przeznaczono budżet o wartości 3,2 mld euro do rozdysponowania wśród państw członkowskich w latach 2014–2020, który nie wymaga współfinansowania na poziomie krajowym. Uznano, że należy ustalić wyższą stawkę płatności zaliczkowych na poczet szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych o wartości 3,2 mld euro w 2015 r., aby umożliwić szybkie uruchomienie funduszy. Zwiększone płatności zaliczkowe będą opiewać na kwotę ponad 1 mld euro (30% szczególnej alokacji) zamiast początkowej wartości na poziomie 1–1,5% szczególnej alokacji.

Rynek pracy - branża IT w 2015 r.

Rynek pracy w branży IT w 2015 r. wciąż cechuje niedobór kandydatów do pracy. Kilkadziesiąt absolwentów kierunków informatycznych przybywających każdego roku nie wystarcza. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że firmy wciąż potrzebują zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami.

Osoby bezrobotne w co czwartej rodzinie

Osoby bezrobotne są w co czwartej polskiej rodzinie. Jakie wnioski wynikają z badania CBOS? Kto pozostaje bez pracy i dlaczego?

Jakich pracowników warto zatrudniać?

Każdy pracodawca chciałby stworzyć zgrany i zaangażowany zespół pracowników. To jednak bardzo trudne zadanie. Sprawdź, jakich pracowników warto zatrudniać z punktu widzenia efektywności pracy.

Program "Pierwsza praca" - ocena pracodawców

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił program "Pierwsza praca", który ma na celu zapewnienie 100 tys. nowych miejsc pracy dla ludzi młodych. Jak program oceniają pracodawcy?

Uregulowanie zawodu dziennikarza

Czy zawód dziennikarza powinien zostać uregulowany? Czy przyczyni się to do podniesienia poziomu dziennikarstwa w Polsce?

Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie

Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu.

Umowa o praktykę absolwencką - wzór

Umowa o praktykę absolwencką powinna zostać zawarta w formie pisemnej oraz zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru: rodzaj pracy, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki i wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich - wzór

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich powinno zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru. Jeśli praktykant zgłosi wniosek, podmiot przyjmujący na praktyki ma obowiązek wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Osoby niepełnosprawne należą do grupy pracowników szczególnie chronionych przepisami prawa. Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą czerpać z tego tytułu wiele korzyści, jednak zatrudnianie osób niepełnosprawnych rodzi również szereg obowiązków wobec niepełnosprawnych podwładnych. Pracodawca musi pamiętać o dodatkowych uprawnieniach pracowniczych tych osób.

Ważne warunki zatrudnienia przy zamówieniach publicznych

Warunki zatrudnienia pełnią ważną rolę przy zamówieniach publicznych. Wybierając ofertę, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na warunki zatrudniania w danej firmie. Zmienia się regulacja dotycząca zatrudniania na podstawie umów o prace na czas określony. Co to oznacza?

Wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu 2015 r.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2015 r. wzrosło w ujęciu rocznym prawie o 5% i wyniosło 4214,14 zł. Dane o zatrudnieniu w tym okresie świadczą o utrzymywaniu się tendencji wzrostowej liczby zatrudnionych.

Jak poprawić warunki pracy?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce stopniowo ulega polepszeniu. Jak poprawić warunki pracy i zwiększyć jakość zatrudnienia? W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, związków zawodowych i pracodawców.

Najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r.

Obecnie w Polsce jest najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r. Powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy.

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy stała się faktem w niektórych sektorach gospodarki. Na działy HR spada odpowiedzialność poszukiwania nowych sposobów na przyciągnięcie jak najlepszych pracowników.

Bezrobocie w marcu 2015 r.

Bezrobocie w marcu 2015 r. zmniejszyło się do 11,7%. Tymczasem w lutym tego roku wynosiło 12%, a w marcu roku poprzedniego 13,5%.

Efekty reformy urzędów pracy

Reforma urzędów pracy, która nastąpiła w 2014 r., już przynosi efekty. Zachodzące obecnie zmiany na rynku pracy będą wymagały kolejnej reformy już za 3-4 lata.

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji zgłosili pracodawcy i pracownicy na zgromadzeniu społecznym, które miało miejsce 26 marca 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zdaniem uczestników wydarzenia proponowane zmiany będą szkodliwe społecznie i przyczynią się do znacznego pogorszenia sytuacji najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych.

Jak zatrudnić wartościowego pracownika?

Zatrudnienie wartościowego pracownika to cel każdego pracodawcy. Jak należy przeprowadzać rekrutację, aby znaleźć właściwą osobę na dane stanowisko?

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy przyjmuje różne formy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych mających powyżej 50 lat, a Krajowy Fundusz Szkoleń umożliwia dofinansowanie do szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r. zostały wybrane. Firmy zostały podzielone w konkursie na zatrudniające: poniżej 50, poniżej 500 i powyżej 500 pracowników. Kto zwyciężył?

Przychód ze świadczeń nieodpłatnych w umowach cywilnoprawnych

Świadczenie nieodpłatne jest korzyścią otrzymaną bez ekwiwalentu. Podobnie jak w przypadku pracowników mogą je otrzymać zleceniobiorcy i wykonawcy. Pracodawca musi wówczas wykazać, że udostępnił zleceniobiorcy np. samochód firmowy wyłącznie do celów związanych z umową i otrzymał świadczenie wzajemne w postaci wykonania zlecenia. W takiej sytuacji podatnik nie otrzymuje świadczenia nieodpłatnego.

Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia

Dzielenie jednego stanowiska przez dwóch lub więcej pracowników to nowa forma zatrudnienia. Tzw. job-sharing polega na podziale miedzy dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy danego stanowiska pracy pełnowymiarowej.

Kampania zmieniająca wizerunek pokolenia Y

Kampania zmieniająca wizerunek pokolenia Y - #jestemYgrekiem. nie jestem leniem - realizowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Celem kampanii jest zmiana opinii pracodawców na temat młodych pracowników generacji Y.

Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje

Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje. To efekt nałożenia na Polskę rosyjskiego embarga. Pomimo tego zjawiska bezrobocie w Polsce systematycznie spada.

Więcej miejsc pracy w UE

W UE jest coraz więcej miejsc pracy. Wskaźnik wolnych miejsc pracy w IV kwartale 2014 r. wynosił 1,7. Tymczasem średnia dla ostatnich 3 lat wynosi 1,5.

Wzrost wynagrodzeń realnych i zatrudnienia w lutym 2015 r.

W lutym 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do 2014 r. wzrosło o 3,2 proc. Zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc.

Krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017 przyjęty przez rząd

Krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017 10 marca 2015 r. został przyjęty przez rząd. Wybrane kierunki polityki państwa w zakresie rynku pracy dotyczą promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.

Pracodawcy za zatrudnianiem i podwyżkami

Pracodawcy są za dalszym zatrudnianiem i przyznawaniem podwyżek. Zatrudniać planują przede wszystkim firmy z zachodniej Polski.

Rekord umów na zero godzin w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii padła rekordowa liczba pracowników zatrudnionych na podstawie umów na zero godzin. Czym charakteryzuje się tego typu umowa?

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze - podmioty

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze odbywa się za pośrednictwem określonych podmiotów. Należy do nich organizator konkursu oraz komisja konkursowa. Jakie zadania podejmują?

Umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę

Większość ludzi szuka stałego zatrudnienia, którego podstawą jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak jest również grupa osób wybierających zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Dlaczego preferują tzw. umowy śmieciowe?

Polacy wracają do kraju

Coraz więcej Polaków pracujących za granicą wraca do kraju. Powroty nie odbywają się jednak na skalę masową i wciąż więcej osób wyjeżdża niż wraca.

Zatrudnienie i wynagrodzenie w 2015 r. wzrośnie

Zatrudnienie i wynagrodzenie w 2015 r. wzrośnie w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się na poziomie powyżej 3 proc.

Zatrudnienie w bankowości

Zatrudnienie w bankowości w Polsce od listopada 2013 r. do listopada 2014 r. spadło o 1 %. Tendencja spadkowa utrzymuje się już kilka lat. Jak wygląda sytuacja kobiet i mężczyzn zatrudnionych w bankowości? Jak kształtuje się ich wynagrodzenie?

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu może przynieść firmie korzyści. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Jak znaleźć cudzoziemców chętnych do pracy? O jakie formalności należy zadbać?

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych z korzyścią dla pracowników

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych może przynieść korzyści dla pracowników. Przewiduje się poprawę bezpieczeństwa zatrudnienia. Co ulegnie zmianie?

Zmiany na rynku pracy w 2015 r.

Początek 2015 r. niesie za sobą bardzo szybkie tempo zmian na rynku pracy. Rotacja pracowników poszukujących zatrudnienia osiągnęła poziom najwyższy od czterech ostatnich kwartałów.

Nagrodzone urzędy pracy

Urzędy pracy, które najlepiej wprowadziły w życie nowe przepisy ustawy o promocji zatrudnienia zostały nagrodzone przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych może zmniejszyć liczbę etatów

Obecnie jeśli umowa-zlecenie jest jedynym tytułem ubezpieczenia, należy od niej odprowadzić składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne i zdrowotne, dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Przy pracy na kilka umów, składki odprowadzane są od jednej, przeważnie tej na najniższą kwotę, zaś od pozostałych odprowadzana jest wyłącznie składka zdrowotna. Zmiany wchodzące w życie w przyszłym roku mogą zwiększyć koszty pracy.

REKLAMA