REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt budżetu Unii Europejskiej na 2016 r. zwraca szczególną uwagę m.in. na tworzenie miejsc pracy. Dnia 27 maja 2015 r. Komisja Europejska przedstawiła dokument, zgodnie z którym budżet na przyszły rok wyniesie 143,5 mld euro.

Komisja przedstawia projekt budżetu UE na rok 2016: zwraca się w nim szczególną uwagę na tworzenie miejsc pracy, wzrost gospodarczy, migrację oraz działania na skalę światową

Autopromocja

Komisja przedstawiła dzisiaj projekt budżetu UE na 2016 rok – wynosi on 143,5 mld euro w środkach na płatności, które będą wspierały ożywienie gospodarki europejskiej i poprawę warunków życia w Europie i poza nią. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje mające na celu rozwój innowacyjności i tworzenie miejsc pracy, jak również wspierające konwergencję wśród państw członkowskich oraz bardziej sprawne działanie w zakresie migracji i dalsze wzmacnianie roli UE jako partnera na arenie międzynarodowej. W przedstawionym projekcie uwzględniono również wkłady na Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który stanowi główny element planu inwestycyjnego dla Europy. Dzisiejszy projekt zostanie przesłany do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE, które wspólnie zadecydują o ostatecznej wersji budżetu.

Wiceprzewodnicząca Kristalina Georgiewa, odpowiedzialna za budżet i zasoby ludzkie, powiedziała: „W obecnej sytuacji gospodarczej mądre wykorzystywanie pieniędzy płatników ma większe znaczenie niż kiedykolwiek w przeszłości.W budżecie na 2016 r. wspieramy ożywienie gospodarcze za pośrednictwem inwestycji na wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy, przy czym wspomagamy również zarządzanie wyzwaniami zewnętrznymi takimi jak migracja. Odpowiadamy na najbardziej palące potrzeby, które pojawiły się w Europie i dążymy do osiągnięcia najlepszych możliwych rezultatów”.

Redakcja poleca produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Nowe miejsca pracy, wzrost gospodarczy i inwestycje

Główne elementy projektu budżetu UE na 2016 przedstawiono poniżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie prawie połowy budżetu (66,58 mld euro) na cele związane z ożywieniem wzrostu gospodarczego, tworzeniem miejsc pracy i zwiększaniem konkurencyjności.

Wspieranie politycznych priorytetów Komisji Europejskiej, na przykład unii energetycznej i jednolitego rynku cyfrowego, za pośrednictwem programów takich jak instrument „Łącząc Europę” (1,67 mld euro w 2016 r.).

1,8 mld euro (30 proc. więcej niż w 2015 r.) przeznaczonych na Erasmus+, europejski program w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, co pomoże ponad 4 mln osobom wyjechać do pracy i na studia na obszarze całej Unii Europejskiej w latach 2014–2020.

Zadaj pytanie na FORUM

Zwiększanie konkurencyjności dzięki badaniom naukowym i innowacyjności w ramach programów takich jak „Horyzont 2020” (10 mld euro w 2016 r., czyli o 11,6 proc. więcej niż w 2015 r.).
2 mld euro w środkach na zobowiązania oraz 500 mln euro w środkach na płatności na fundusz gwarancyjny EFIS, aby wykreować w Europie inwestycje o wartości 315 mld euro. Rozporządzenie w sprawie EFIS (w tym aspekty budżetowe nowej struktury inwestycyjnej) jest przedmiotem toczących się obecnie negocjacji między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi.
Ogółem 42,86 mld euro przeznaczonych na sektor rolniczy.

Sprostanie nowym wyzwaniom - w Europie i poza nią

Zwiększy się pula środków przeznaczonych na rozwiązywanie problemów związanych z migracją. W budżecie przewiduje się wsparcie dla Europejskiego programu w dziedzinie migracji – przedstawionego wcześniej w tym miesiącu – poprzez przeznaczenie dodatkowych środków na operacje Tryton i Posejdon, zwiększenie pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych dla państw członkowskich położonych na granicach zewnętrznych Unii, finansowanie ogólnoeuropejskiego systemu przesiedleń oraz wzmocnienie agencji takich jak Frontex i Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W 2016 r. 833 mln euro zostanie przeznaczonych na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) oraz Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISF); są to dwa główne źródła finansowania działań w ramach unijnej polityki migracji i bezpieczeństwa.

W budżecie UE uwzględniono również najnowsze wydarzenia w sąsiedztwie Europy i poza nią. 9,5 mld euro (+28,5 proc.) przeznaczono na wsparcie zdolności UE do reagowania w sytuacjach, w których dochodzi do kryzysów zewnętrznych, takich jak na Ukrainie i w Syrii, oraz do zapewnienia pomocy humanitarnej dla jednostek, które jej potrzebują. Podwyższeniu ulegną środki przeznaczone na Europejski Instrument Sąsiedztwa (ENI) oraz Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju (DCI) o odpowiednio 2,1 mld euro (+34 proc.) i 2,7 mld euro (+27 proc.).

Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku

Kontekst

W projekcie budżetu UE do każdego programu objętego finansowaniem przypisane są dwie kwoty, czyli środki na zobowiązania i płatności. „Środki na zobowiązania” obejmują finansowanie, do którego można się zobowiązać w umowach w danym roku, natomiast „środki na płatności” dotyczą środków rzeczywiście wydatkowanych. W projekcie budżetu na 2016 r. środki na zobowiązania wynoszą 153,5 mld euro (o 5,3 proc. mniej niż w 2015 r.), a środki na płatności – 143,5 mld euro (o 1,6 proc. więcej niż w 2015 r.). Oznacza to, że wysokość środków na płatności w ujęciu realnym utrzymuje się na mniej więcej takim samym poziomie co w 2015 r. Płatności obejmują środki potrzebne do uregulowania zaległości wynikających z nierozliczonych płatności z poprzedniego okresu programowania budżetowego, które na koniec 2014 r. osiągnęły 24,7 mld euro.

Budżet UE wynosi w przybliżeniu 1 proc. PKB UE, ale dzięki efektowi mnożnikowemu i ukierunkowaniu na wyniki odgrywa istotną rolę. Na przykład w latach 2007–2013, średni wzrost PKB w wyniku realizacji polityki spójności został oszacowany na Łotwie na 2,1 proc. rocznie, na Litwie na 1,8 proc. rocznie, a w Polsce na 1,7 proc. rocznie.

Projekt budżetu UE na 2016 r. (w mln euro):

Środki wg działów

PB 2016 (zmiana nominalna w ujęciu procentowym w porównaniu z 2015 r.)

Środki na zobowiązania

Środki na płatności

1. Inteligentny wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu

69 440,1 (-10,9 %)

66 578,2 (-0,4 %)

Konkurencyjność na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia

18 618,4 (6,1%)

17 518,1 (11,4%)

Spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna

50 821,7 (-15,9%)

49 060,1 (-4,0%)

2. Trwały wzrost gospodarczy: zasoby naturalne

63 104,4 (-1,2%)

55 865,9 (-0,2%)

Wydatki związane z rynkiem i pomoc bezpośrednia

42 867,6 (-1,4%)

42 859,3 (-1,4%)

3. Bezpieczeństwo i obywatelstwo

2 514,0 (9,7 %)

2 259,0 (17,1%)

4. Globalny wymiar Europy

8 881,7 (5,6%)

9 539,2 (28,5%)

5. Administracja

8 908,7 (2,9%)

8 910,2 (2,9%)

Inne szczególne instrumenty*

524,6 (-9,8%)

389,0 (-7,0 %)

Środki ogółem

153 529,5 (-5,2%)

143 541,5 (1,6%)

W % DNB UE-28

1,04%

0,98 %

Uwaga: * Inne szczególne instrumenty obejmują: rezerwę na pomoc nadzwyczajną (EAR), Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) oraz Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE). W celu obliczenia marginesu poniżej pułapu środków założono, że odpowiednie środki nie są ujęte w wieloletnich ramach finansowych.

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA