REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BHP: rozszerzenie wykazu rakotwórczych substancji w pracy

UE rozszerzy listę czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Według danych, aż 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi.

Na budowie brakuje pracowników

Na polskich budowach brakuje pracowników. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, firmy z branży budowlanej nie będą w stanie wykonać zaplanowanych projektów. Nie wystarczają już nawet pracownicy z Ukrainy i Białorusi. Konieczne są zmiany w prawie ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców.

Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi 2018/2019

Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi pozwala zatrudnić cudzoziemców w sposób uproszczony. Metodę tę stosujemy do pracownika z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii. Jakie są obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem cudzoziemca w latach 2018-2019?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) uchwalona

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) została uchwalona przez Sejm. Wprowadza ona możliwość oszczędzania na emeryturę przez każdego ubezpieczonego. Część wynagrodzenia pracodawca będzie odprowadzał do funduszu gromadzącego i pomnażającego kapitał, który będzie własnością danego pracownika.

REKLAMA

Zmiany w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianach w ustalaniu najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Najważniejszą ze zmian jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy. Sprawdź, co się zmieni.

Nowe zasady przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kampanię informacyjną o nowych zasadach przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Jak polski pracodawca oszukuje pracownika z Ukrainy?

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy często odbywa się poza granicami polskiego prawa. Cudzoziemcy pracują na czarno, nie otrzymują wynagrodzeń za wykonaną już pracę, są straszeni deportacją. Pracodawcy zapewniają o legalnym zatrudnieniu, po czym wykorzystują Ukraińców i zostawiają bez wypłaty pensji. Jednak nie zawsze cała wina leży po stronie zatrudniającego.

Pracownik z Ukrainy pilnie poszukiwany

Od dłuższego czasu trwa intensywny proces imigracji zarobkowej z Ukrainy do Polski. Dotarliśmy już do niespotykanego dotychczas momentu na rynku pracy, kiedy coraz więcej rodzimych przedsiębiorców proponuje pracownikom ze Wschodu wyższe zarobki niż naszym rodakom.

REKLAMA

Czy będzie nowy Kodeks pracy

Nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Prace nad nowym Kodeksem pracy ma kontynuować następna kadencja parlamentu.

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Stawki wynagrodzenia zasadniczego mają być jawne już na etapie poszukiwania pracy - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Jakie zmiany w ustawie o rynku pracy 2019 r.

1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowa ustawa o rynku pracy. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie zmiany przewidziano w nowej ustawie?

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – poradnik dla pracodawców

Pracodawca, który zatrudnia cudzoziemców, ma obowiązek przestrzegania wszystkich obowiązków wynikających z powierzania pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników. Ponadto musi liczyć się z ewentualnymi kontrolami.

Zmiany w PUE ZUS w związku z e-ZLA

Od 14 sierpnia br. ZUS udostępnił nową wersję portalu PUE. Zmiany podyktowane są wprowadzeniem elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA), które od 1 grudnia będą obowiązkowe.

Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy

Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji?

Projekt dot. emerytur dla matek czwórki dzieci jest gotowy

Projekt emerytur dla matek wychowujących co najmniej czwórkę dzieci, jest gotowy - poinformował wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. W najbliższym czasie ma trafić do konsultacji zewnętrznych.

Bon szkoleniowy, stażowy i zasiedleniowy – zmiany w 2019 r.

Wg zapowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już od 1 stycznia 2019 r. ma obowiązywać nowa ustawa o rynku pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. zasad korzystania z bonu szkoleniowego, bonu stażowego czy też bonu na zasiedlenie. W projekcie zrezygnowano także z bonu na zatrudnienie. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa? Kogo przede wszystkim będą dotyczyć?

Duże zmiany w ulgach na PFRON

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zamienić dofinansowanie w refundację wynagrodzenia. Zniesiony ma być obowiązek tworzenia indywidualnych programów rehabilitacji.

Gwarantowana emerytura dla matek z czwórką dzieci

Jest już gotowa wersja projektu ustawy zakładającego przyznanie emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci. W najbliższym czasie mają odbyć się konsultacje społeczne w tym zakresie.

Zmiany w przepisach BHP

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy za zaprezentować nowe rozwiązania, mające na celu wprowadzenie uproszczeń i ograniczenie ciążących na pracodawcach obowiązków związanych z przepisami BHP.

Egzekwowanie alimentów od pracodawców - opinia

Pracodawcy RP negatywnie ocenili projekt ustawy zakłądający solidarną odpowiedzialność pracodawcy za zobowiązania alimentacyjne pracowników, których zatrudnił "na czarno".

Łączenie rodzicielstwa z pracą, czyli zmiany dla pracowników

Prawo pracy to nie tylko kodeks pracy. Budowane jest przez różne ustawy i niejednokrotnie odesłań należy szukać w zupełnie innym miejscu. W maju br. znowelizowano ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1076). Zmieniła ona kilka zapisów właśnie kodeksu pracy. Szczęśliwie zmianie podlegają zapisy, dotyczące rodziców, przyznając większą elastyczność w łączeniu życia prywatnego z zawodowym.

Jest projekt dot. daniny solidarnościowej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy zakładający utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych tzw. daniny solidarnościowej. Daninę mają płacić osoby fizyczne zarabiające ponad 1 mln zł rocznie.

Uproszczenie zasad zatrudniania cudzoziemców od 1 lipca 2018 r.

Z dniem 1 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące uproszczenia procedury wydawania zezwoleń na pracę w 289 zawodach. Co zmiany oznaczają dla zatrudniających?

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi - zmiany

Resort pracy chce aby cudzoziemcy mogli pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy przez 12 miesięcy, a nie jak obecnie przez 6 miesięcy. Ponadto mają zostać wprowadzone specjalne bony ofertowe.

Rewolucyjne zmiany w delegowaniu pracowników za dwa lata

Unia Europejska przyjęła ostatecznie dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska będzie miała dwa lata, od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy, na przyjęcie i opublikowanie nowych rozwiązań. Co zmiany oznaczają dla polskich firm?

Praca sezonowa dla cudzoziemców - poradnik

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa regulacja w zakresie pozwoleń na pracę w Polsce dla cudzoziemców (obywateli państw nie należących do UE) – pozwolenie na pracę sezonową. Pozwolenie to wydane może być na maksymalnie 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym, pod warunkiem zatrudnienia w ściśle określonych sektorach.

Czy stabilne zatrudnienie zatrzyma w Polsce zagranicznych pracowników?

"Z całą pewnością powinniśmy oferować imigrantom stabilne zatrudnienie. Warto zapewnić im takie warunki do życia, żeby chcieli sprowadzać do Polski swoje rodziny i tu wychować dzieci. Dzięki obecności bliskich wiele osób pozostałoby w naszym kraju na długie lata. To w pewnym zakresie zniwelowałoby skutki starzejącego się społeczeństwa i niedoborów kadrowych, które będą narastały" - podkreśla Krzysztof Inglot, Prezes spółki Personnel Service. Obecnie większość Ukraińców w Polsce pracuje na czarno. Czy stabilne zatrudnienie wyciągnie ich z szarej strefy?

Liczba bezrobotnych maleje, zapotrzebowanie na pracowników rośnie

"Spadkowi bezrobocia towarzyszy silne zapotrzebowanie na pracowników, które częściowo jest zaspokajane poprzez zatrudnianie cudzoziemców, szczególnie pochodzących z Ukrainy - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zatrudnianie cudzoziemców odpowiedzią na trudności w znalezieniu pracowników

"Jeśli zapotrzebowanie na pracowników będzie - a wszystko na to wskazuje - nadal utrzymywać się na tak wysokim poziomie, będziemy musieli przyzwyczaić się do obecności na rynku pracy osób pochodzących m.in. krajów azjatyckich." - mówi Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 1 lipca 2018 r.

1 lipca 2018 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Projekt zakłada zwolnienie 197 zawodów z tzw. testu rynku pracy. Oznacza to łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy.

Łatwiejsze zatrudnianie cudzoziemców

Wydanie zezwolenia na pracę przez wojewodę dla obcokrajowca nie będzie wymagało przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy, dzięki czemu zatrudnianie cudzoziemców ma być łatwiejsze. Obecnie test rynku pracy trwa 14 lub 21 dni.

Fala gości ze Wschodu to wyzwanie dla naszych urzędników

Liczba wniosków o wizy pracownicze wzrasta od 2014 roku i to dokładnie o 200 tys. rocznie. Niestety nasze służby konsularne nie radzą sobie z falą pracowników przybywających do naszego kraju z Ukrainy. Na rozpatrzenie takiego wniosku urzędnik konsularny ma dwie, góra cztery minuty.

Nowy Kodeks pracy: rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i choroby

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowała projekt nowego Kodeksu pracy, który dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Ochrona przed zwolnieniem będzie wyłączona również w przypadku zatrudnionych na umowę zastępstwo oraz kobiet w ciąży pracujących w małych firmach.

26 dni urlopu dla wszystkich - projekt nowego Kodeksu pracy

26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, nowy katalog umów o pracę - to tylko niektóre ze zmian zaproponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Teraz projektem zajmie się resort pracy.

Jak zawierać i rozwiązywać umowy o pracę na zastępstwo w 2018 r.

Umowę na zastępstwo stosuje się głównie w przypadku długotrwałych, usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracowników, jeżeli zachodzi konieczność ich zastępstwa. Zobacz przykładowy wzór umowy o pracę na czas zastępstwa.

Nowe umowy dla pracowników sezonowych, opodatkowanie dochodów

Pracownicy sezonowi będą mogli być zatrudniani na podstawie umowy o pracę na okres 3-4 miesięcy. Projekt zakłada też, że dochody pomocnika rolnika będą opodatkowane.

Jaki będzie nowy Kodeks pracy

Już w marcu 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma przedstawić propozycje projektu dwóch nowych kodeksów pracy – indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Pozycja ma zawierać korzystne rozwiązania zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy Pracodawców RP przedstawił projekt zmian w nowym Kodeksie pracy w zakresie przepisów BHP. Projekt ma być przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W projekcie poruszono m.in. problemy związane ze szkoleniami BHP.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej przed 22 lutego 2016 r. oraz po tym dniu

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umów o pracę. Problemem może być sytuacja, w której umowa została zawarta na czas określony zgodnie z regulacją sprzed nowelizacji i trwa ponad 33 miesiące. Jak zatem należy traktować umowę na czas określony zawartą przed dniem 22 lutego 2016 r. jak i po tym dniu?

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Ważne zmiany dla pracodawców w 2019 r.

Od początku 2019 r. na pracodawców czekają istotne zmiany dotyczące skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Kolejną ważną zmianą jest możliwość prowadzenia i przechowywania akt osobowych pracownika w postaci elektronicznej.

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych od 1 stycznia 2018 r. - pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową i "nowego" oświadczenia.

Kogo PIP skontroluje w 2018 r.?

W 2018 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzić w całym kraju 72 tys. kontroli. Szczególną uwagą PIP objęte będą obszary prawnej ochrony pracy i związane z bezpieczeństwem oraz ochroną życia i zdrowia pracowników.

Zatrudnianie cudzoziemców po 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Tylko do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie zarejestrowanie - na dotychczas obowiązujących zasadach.

Będą zmiany w orzekaniu o niezdolności do pracy

Międzyresortowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy pracuje nad stworzeniem jednego systemu orzekania o niezdolności do pracy w miejsce pięciu obecnych systemów (ZUS, KRUS, MSWiA, MON i samorządy). Nowy system ma być powszechny, bez podziału na dzieci, dorosłych i pracujących.

Ułatwienia dla pracodawców w praktyce w ramach pakietu 100 zmian dla firm

Od początku 2017 roku wprowadzanych jest wiele ułatwień dla przedsiębiorców w ramach pakietu 100 zmian dla firm, m.in. w wydawaniu świadectw pracy, tworzeniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Sprawdź. jak w praktyce wyglądają zmiany dla pracodawców.

Ochrona sygnalisty w pracy

Rząd pracuje nad uregulowaniem przepisów dotyczących ochrony prawnej tzw. sygnalistów. Zgodnie z projektem ustawy o jawności życia publicznego ochrona sygnalisty przed zwolnieniem może trwać nawet przez sześć lat.

Sezonowe zatrudnianie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki.

Duże zmiany w aktach osobowych

Umieszczenie w aktach osobowych wszystkich dokumentów z czasu pracy - takie zmiany przewidziano w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Oznacza to, że akta osobowe będą składały się z czterech części, a nie jak obecnie z trzech części.

Jak zmienią się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w 2018 roku

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj zezwolenia na pracę. Zdaniem ekspertów, zapowiedziane zmiany utrudnią procedurę legalizacji pracy cudzoziemców.

REKLAMA