REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia - 7 kroków

Agnieszka Juźwiuk
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia - 7 kroków. /Fot. Fotolia
Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia - 7 kroków. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zatrudnić cudzoziemca, np. pracownika z Ukrainy, na podstawie zezwolenia na pracę? Oto 7 kroków, zaczynając od informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych i kończąc na podpisaniu umowy z cudzoziemcem.

7 kroków do legalnego zatrudnienia cudzoziemca – od zezwolenia na pracę do dokumentu pobytowego. Sprawdź!

REKLAMA

Autopromocja

Procedura zatrudniania cudzoziemców może być bardziej lub mniej skomplikowana. Wszystko zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi wybrana osoba i na jak długo chcesz ją zatrudnić. Opcją odrobinę bardziej skomplikowaną i długotrwałą jest zezwolenie na pracę. Jeśli zdecydowałeś się uzyskać właśnie zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, który przebywa obecnie w swoim kraju – oto jakie kroki powinieneś wykonać.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

  1. Wejdź na stronę urzędu wojewódzkiego, do którego będziesz składał wniosek, sprawdź jakie dokładnie dokumenty będą Ci potrzebne. Na liście wymaganych załączników znajdziesz na pewno informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. W ściśle określonych przypadkach ten dokument nie jest wymagany – upewnij się, czy w Twoim przypadku jest to konieczne.
  2. Jeśli nie jesteś zwolniony z obowiązku uzyskania informacji starosty, złóż ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca. Ta oferta pracy ma dotyczyć stanowiska, na którym będziesz chciał zatrudnić cudzoziemca. W ofercie zaznacz, że jest ona składana w celu uzyskania informacji starosty.
    Urząd pracy sprawdzi, czy w rejestrze osób bezrobotnych nie znajdują się osoby spełniające wymagania zawarte w ofercie. Informacja starosty zostanie wydana w terminie do 14 dni lub do 21 dni, w zależności od tego, czy będzie istniała możliwość zorganizowania rekrutacji wśród osób bezrobotnych, czy też nie.
  3. Złóż w urzędzie wojewódzkim, właściwym ze względu na Twoją siedzibę lub Twoje miejsce zamieszkania, wniosek o wydanie zezwolenia na pracę wraz z wymaganymi załącznikami.
  4. Gdy zezwolenie na pracę zostanie wydane, wyślij je do cudzoziemca.
  5. Cudzoziemiec powinien udać się do polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej w kraju swojego stałego pobytu i wystąpić o wizę w celu wykonywania pracy – do tego właśnie potrzebne będzie mu zezwolenie na pracę, które uzyskałeś.
  6. Gdy cudzoziemiec przyjedzie, upewnij się, czy posiada ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – np. wizę, zrób kopię tego dokumentu i pamiętaj, żeby przechowywać ją przez cały okres świadczenia pracy przez cudzoziemca.
  7. Podpisz z cudzoziemcem umowę na warunkach zawartych w zezwoleniu na pracę. Pamiętaj o zgłoszeniu go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odprowadzaniu składek. Musisz także obliczać, pobierać i wypłacać zaliczki na podatek dochodowy – dokładnie tak, jak w przypadku zatrudniania obywateli polskich. Zapoznaj się z pozostałymi obowiązkami pracodawcy, zatrudniającego cudzoziemców.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA