REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalać podstawę wymiaru świadczeń od 1 stycznia 2008

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy ustalać na podstawie wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi u pracodawcy, u którego uzyskał on prawo do świadczenia. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, po odjęciu składek finansowanych ze środków pracownika.

W jakim wymiarze przysługuje pracownicy urlop wypoczynkowy

Pracownica zatrudniona w naszym zakładzie pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony, w czerwcu ub.r. urodziła dziecko i w związku z tym przebywała na urlopie macierzyńskim. Po urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu wypoczynkowego do 19 grudnia 2007 r. i następnie wróciła do pracy. Z informacji uzyskanych od pracownicy dowiedzieliśmy się, że na początku roku zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy za 2008 r., a po jego wykorzystaniu zamierza udać się na urlop wychowawczy. W naszej firmie ustalany jest plan urlopów, z którego wynika, że pracownicy wykorzystują urlopy w lipcu i sierpniu, co jest związane z procesami produkcyjnymi w naszej firmie. W jakiej wysokości powinniśmy udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego, jeśli np. zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 lutego 2008 r.?

Kolizja urlopu macierzyńskiego z urlopem wypoczynkowym

Pracownica nie może być pozbawiona części urlopu wypoczynkowego, jeżeli z organizacji pracy w zakładzie pracy wynika, że częściowo pokrywałby się on z urlopem macierzyńskim.

Pracownica w ciąży

Prowadzę małą firmę usługową, w której zatrudniłem sekretarkę na umowę na czas określony (jeden rok). Dwa tygodnie po zawarciu umowy pracownica poinformowała mnie, że jest w ciąży. Uważam, że postąpiła nielojalnie, zatajając ciążę i chciałbym dowiedzieć się, czy mogę w tej sytuacji rozwiązać zawartą z nią umowę o pracę. Chciałbym również wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, jeśli chodzi o urlop - przerwę w pracy z powodu ciąży i urodzenia dziecka - pyta Czytelnik z Siedlec.

Umowa terminowa a urlop macierzyński

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Nieobecność w pracy przyszłej matki

Ciąża to nie choroba, ale może się zdarzyć taka sytuacja, że pracownica przez cały jej okres będzie na zwolnieniu lekarskim. Dla pracodawcy oznacza to, że będzie musiał zorganizować za nią zastępstwo.

Czy dziadek dziecka może wykorzystać urlop macierzyński

W wypadku samochodowym zginęła córka naszego pracownika i jej mąż. Kilka tygodni wcześniej urodziło im się dziecko. Czy nasz pracownik (dziadek dziecka) jest uprawniony do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez córkę? - pyta Czytelniczka Sieradza.

Dla kogo zasiłek macierzyński

Pracownica podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, która urodzi dziecko lub przyjmie dziecko na wychowanie, ma zagwarantowane ustawowo prawo do urlopu macierzyńskiego.

Macierzyński przed porodem - prawo czy obowiązek

Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jeśli wykorzystam 182 dni zwolnienia lekarskiego, zanim urodzę dziecko, czy ZUS będzie dalej wypłacał mi zasiłek chorobowy czy już zasiłek macierzyński? - pyta Czytelniczka z Zielonej Góry.

Kiedy wystąpić o urlop wychowawczy

Za miesiąc kończy mi się urlop macierzyński i chciałabym jeszcze przez kilka miesięcy skorzystać z urlopu wychowawczego. Kiedy powinnam zgłosić to mojemu pracodawcy? Czy pracodawca może zwolnić mnie z jakichś powodów, podczas gdy będę przebywała na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Zawarcie umowy z kobietą w ciąży

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę kobiety w ciąży powoduje, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym i może korzystać ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W praktyce zawarcie takiej umowy budzi jednak wiele kontrowersji, gdyż ZUS często kwestionuje ważność takich umów.

Świadczenia rodzinne

Podstawowym świadczeniem przysługującym w ramach systemu świadczeń rodzinnych jest zasiłek rodzinny. Świadczeniami rodzinnymi są także świadczenia związane z macierzyństwem, tj. zapomoga wypłacana przez gminy z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe).

Urlop wychowawczy a wypłata zasiłku macierzyńskiego

Jedna z pracownic w naszej firmie zatrudniającej 100 osób przebywa na urlopie wychowawczym. 15 lipca 2008 r. urodziła kolejne dziecko. Czy muszę jej w związku z tym wypłacić zasiłek macierzyński, pomimo że przebywa na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Zasiłek macierzyński w szczególnych sytuacjach

Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyński.

Dłuższy urlop macierzyński w dwóch częściach

Rodzice będą mieli prawo do 6 lub 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu obligatoryjnego wolnego z tytułu narodzin dziecka.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Matki, które powracają po urlopie macierzyńskim obawiają się, że nie będą miały prawa do urlopu wypoczynkowego. Nie ma takich obaw. Warto poznać zasady udzielania urlopów wypoczynkowych po urlopie macierzyńskim.

Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Pracownica 18 czerwca 2008 r. wystąpiła z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Data porodu została wyznaczona na 16 lipca 2008 r. Czy jeżeli udzielimy pracownicy urlopu w takim wymiarze, to po porodzie okres wypłaty zasiłku zostanie skrócony wyłącznie o 2 tygodnie? Czy powinniśmy pomniejszyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego po porodzie o liczbę dni, za jakie został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem?

Jaka ochrona przysługuje pracownicy na urlopie macierzyńskim?

Kobieta jako pracownik podlega szczególnej ochronie. Ochrona ta najbardziej przejawia się w okresie ciąży oraz w okresie po urodzeniu dziecka. 

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Czy mąż może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Chce wrócić do pracy po urodzeniu wcześniej. Czy pozostałą część urlopu może wykorzystać mój mąż? 

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński jest zwolnieniem od pracy. Przysługuje on w związku z urodzeniem dziecka. 

Na jaki czas może zostać udzielony urlop macierzyński?

Urlop macierzyński jest to zwolnienie od pracy przysługujące w razie urodzenia dziecka. Udzielany jest w celu umożliwienia kobiecie regeneracji sił po porodzie oraz sprawowania osobistej opieki nad niemowlakiem.  

Czy pracodawca może odmówić przesunięcia terminu urlopu

W lipcu 2007 r. pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży i zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2007 rok w 2008 roku, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński zakończy się 16 czerwca 2008 r. Podczas urlopu macierzyńskiego pracownica kontaktowała się z kadrami i podtrzymywała chęć korzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Obecnie, kilka dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, pracownica oświadczyła, że zamierza rozpocząć pracę 17 czerwca, a z urlopu wypoczynkowego skorzysta kilka miesięcy później. Ze względów organizacyjnych jest to dla nas problem, poza tym jest to urlop zaległy pracownicy. Czy możemy wysłać ją na urlop 17 czerwca?

Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie

Nasza pracownica od dwóch lat przebywa na urlopie wychowawczym. Będzie z niego korzystała do końca tego roku. Od października 2007 r. pracuje w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Z umowy tej została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Kobieta ta 26 maja urodziła kolejne dziecko. Jakie dokumenty powinny być za nią złożone do ZUS, gdy w maju wypłacimy jej wynagrodzenie z umowy zlecenia, a w czerwcu zasiłek? Czy w takiej sytuacji przysługują jej dwa zasiłki macierzyńskie?

Jakie składki płacić za pracownicę, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego. W tym czasie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy w związku z tym, że nie będzie miała prawa do urlopu macierzyńskiego, powinniśmy nadal rozliczać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?

Czy można skrócić urlop macierzyński matki bez udzielania urlopu ojcu

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Chce jednak skrócić pobyt na urlopie bez wykorzystania pozostałej części przez pracownika-ojca dziecka. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Czy do okresu zasiłkowego wliczać zwolnienie lekarskie, które przypada na okres urlopu wychowawczego

Pracownica do 30 czerwca była na urlopie wychowawczym. Z końcem czerwca minęły 3 lata tego urlopu. Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 31 lipca 2007 r. W związku z tym nie wróciła do pracy. Na zwolnieniu jest kod „B”. Pracownica poinformowała nas, że może być na zwolnieniu przez całą ciążę. Jak potraktować okres od 25 do 30 czerwca? Czy przysługują jej jakieś świadczenia za ten okres? Czy wliczyć go do okresu zasiłkowego?

Jak liczyć wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła dziecko 27 grudnia 2006 r. Jest to jej pierwsze dziecko. Zwróciła się do nas z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński, ale w wymiarze 113 dni (16 tygodni). Czy na taki okres możemy udzielić urlopu i wypłacić zasiłek macierzyński? Jak prawidłowo liczyć 16 tygodni, przez które przysługuje zasiłek macierzyński?

Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Pracownica jest na urlopie macierzyńskim od 15 stycznia br. Ze względu na komplikacje przy porodzie cały czas przebywa w szpitalu. Jej mąż przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe? Jeżeli tak, to czy równocześnie przysługuje jej zasiłek macierzyński?

Macierzyński na wychowawczym

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze.

Zasiłek macierzyński dla pracownicy przyjmującej na wychowanie dziecko

Jak długo pracownica, która zamierza przyjąć na wychowanie dziecko, może korzystać z zasiłku macierzyńskiego? Czy i kiedy może zrezygnować z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński dla ojca

Pracuję na pełny etat. Mam bezrobotną żonę, która jest w ciąży. Gdy żona urodzi, czy będę mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia mi tych urlopów? Czy grozi mi zwolnienie z pracy?

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Jedna z naszych pracownic zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży. Pracownicy tej w przyszłym miesiącu kończy się umowa. W jakich przypadkach pracownica ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko po ustaniu zatrudnienia?

Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Jedna z pracownic naszej firmy urodziła dziecko. Poprosiliśmy ją, aby złożyła wniosek o urlop macierzyński. Pracownica odmówiła wyjaśniając, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma ona rację? Wcześniej pracownice naszego zakładu składały wnioski o urlop macierzyński.

Przez jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Urlopu udzieliliśmy jej na okres od 14 czerwca 2004 r. do 13 czerwca 2007 r. 29 sierpnia 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Za jaki okres mamy wypłacić jej zasiłek macierzyński?

Czy pracownica może skrócić urlop macierzyński

Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego poinformowała nas pisemnie, że chce z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Z przeprowadzonej z nią rozmowy wynika jednak, że pozostałej części urlopu nie będzie wykorzystywał ojciec dziecka. Czy w tej sytuacji możemy wyrazić zgodę i uwzględnić wniosek pracownicy?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. Po 2 miesiącach od powrotu do pracy z urlopu zachorowała. Jak należy liczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica miała tydzień macierzyńskiego, a dalszą część miesiąca świadczyła pracę, należy wziąć do podstawy wymiaru zasiłku?

Zasady postępowania przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego

Osoby, które urodzą albo przysposobią dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego, powinny zwrócić się do płatnika zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w sprawie ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Pracownica jest u nas zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wykonuje zlecenia polegające na opracowywaniu tekstów. Ma zamiar wykonywać zlecenie również w trakcie urlopu macierzyńskiego. Twierdzi, że nie będzie to kolidowało z opieką nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z naszego zakładu?

Umowa na zastępstwo

Nasza firma zawarła umowę z nową pracownicą na czas zastępstwa. W czasie trwania umowy pracownica zaszła w ciążę. Termin urodzenia dziecka przypadnie w czasie trwania umowy na czas zastępstwa. Czy pracownica ta ma prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze powinniśmy jej udzielić urlopu?

Kiedy świadczenia za czas niezdolności do pracy nie wchodzą do podstawy wymiaru składek

Wśród przychodów, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, są m.in. świadczenia należne z tytułu niezdolności do pracy lub za okres tej niezdolności. Natomiast z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega wyłączeniu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy finansowane ze środków pracodawcy.

Czy urodzenie dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownica naszego zakładu ma udzielony urlop bezpłatny na okres od sierpnia 2005 r. do 30 września br. Poinformowała nas, że w 19 lipca urodziła dziecko, dlatego nie wróci do pracy 1 października. Czy w związku z tym, że pracownica urodzi w trakcie urlopu bezpłatnego, zostanie pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za cały okres?

REKLAMA