reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie

Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie

Nasza pracownica od dwóch lat przebywa na urlopie wychowawczym. Będzie z niego korzystała do końca tego roku. Od października 2007 r. pracuje w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Z umowy tej została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Kobieta ta 26 maja urodziła kolejne dziecko. Jakie dokumenty powinny być za nią złożone do ZUS, gdy w maju wypłacimy jej wynagrodzenie z umowy zlecenia, a w czerwcu zasiłek? Czy w takiej sytuacji przysługują jej dwa zasiłki macierzyńskie?

Tak

Ubezpieczona otrzyma dwa zasiłki macierzyńskie - jeden z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego, a drugi z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z umowy zlecenia.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński oraz przebywająca na urlopie wychowawczym podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie, innego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Pracownica, która w okresie urlopu wychowawczego została zatrudniona przez swojego pracodawcę na podstawie umowy zlecenia, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako zleceniobiorca. Oczywiście w okresie wykonywania umowy zlecenia nie powinny być wykazywane za nią składki z urlopu wychowawczego. Sytuacja ta ulega zmianie po urodzeniu dziecka. Pracownica, która w okresie urlopu wychowawczego urodzi dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawo do tego zasiłku nabywa również osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli w okresie podlegania temu ubezpieczeniu urodzi dziecko.

Z uwagi na powyższe, w analizowanej sytuacji ubezpieczonej będą przysługiwały dwa zasiłki macierzyńskie. Z tytułu pobierania każdego z nich będzie ona oczywiście podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Za maj pracodawca powinien złożyć następujące dokumenty rozliczeniowe:

• imienny raport miesięczny ZUS RSA z kodem pracowniczym 01 10 XX i kodem świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy) - za okres 1.05-25.05, tj. okres, w którym pracownica przebywała na urlopie wychowawczym,

• imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 XX XX (umowa zlecenia), w którym wykaże składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzenia wypłaconego z umowy zlecenia,

• imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem do ubezpieczeń 12 40 XX (zasiłek macierzyński), w którym wykaże zerową podstawę wymiaru i zerowe kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyż w maju zasiłki macierzyńskie nie zostały wypłacone.

Natomiast za czerwiec pracodawca powinien złożyć:

• imienny raport miesięczny ZUS RSA z kodem pracowniczym 01 10 XX, gdzie wykaże okres 26.05-30.06, liczbę dni zasiłkowych (36) oraz kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama