REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakim wymiarze przysługuje pracownicy urlop wypoczynkowy

Piotr Matwiejczyk

REKLAMA

Pracownica zatrudniona w naszym zakładzie pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony, w czerwcu ub.r. urodziła dziecko i w związku z tym przebywała na urlopie macierzyńskim. Po urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu wypoczynkowego do 19 grudnia 2007 r. i następnie wróciła do pracy. Z informacji uzyskanych od pracownicy dowiedzieliśmy się, że na początku roku zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy za 2008 r., a po jego wykorzystaniu zamierza udać się na urlop wychowawczy. W naszej firmie ustalany jest plan urlopów, z którego wynika, że pracownicy wykorzystują urlopy w lipcu i sierpniu, co jest związane z procesami produkcyjnymi w naszej firmie. W jakiej wysokości powinniśmy udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego, jeśli np. zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 lutego 2008 r.?

RADA

Autopromocja

Jeśli pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy przed skorzystaniem z urlopu wychowawczego, ma prawo do pełnego wymiaru urlopu, tj. 20 lub 26 dni. Nie mają jednak Państwo obowiązku udzielania jej urlopu wypoczynkowego przed urlopem wychowawczym.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje za dany rok kalendarzowym urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u pracodawcy, u którego jest zatrudniony w danym roku. Zasada ta ma zastosowanie zarówno do pracownika, którego stosunek pracy rozwiązał się w danym roku, jak i w przypadku, gdy pracownik powraca do pracy po 1-miesięcznym okresie m.in. z:

 urlopu bezpłatnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 urlopu wychowawczego,

 tymczasowego aresztowania,

 nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Oznacza to, że obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego jest możliwe dopiero w przypadku, gdy pracownica powraca do pracy po co najmniej 1-miesięcznym urlopie wychowawczym, a nie w sytuacji, kiedy zamierza z niego skorzystać.

Pierwszego stycznia br. Państwa pracownica nabyła prawo do urlopu przysługującego jej w danym roku kalendarzowym. Nawet jeśli posiadają Państwo wiedzę, że pracownica zamierza skorzystać w trakcie danego roku kalendarzowego z urlopu wychowawczego, pracownica powinna być traktowana tak jak pozostali pracownicy i nie mogą Państwo obniżyć wymiaru przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Sama wiedza o zamiarze skorzystania z urlopu wychowawczego nie uprawnia Państwa do obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Powinni Państwo zwrócić również uwagę, że zasadniczo urlopów należy udzielać zgodnie z planem urlopów. Pracownica jednak z ważnych powodów może zwrócić się o przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego. Wniosek pracownicy nie jest jednak dla Państwa bezwzględnie wiążący. Podejmując decyzję o przesunięciu zaplanowanego wcześniej terminu urlopu wypoczynkowego mogą się Państwo kierować koniecznością zapewnienia właściwego toku pracy w zakładzie pracy. Zatem jeśli pracownica ma zaplanowany urlop w lipcu lub sierpniu, to od Państwa będzie zależało, czy wyrażą Państwo zgodę na wykorzystanie urlopu we wcześniejszym terminie. Podejmując taką decyzję mogą się Państwo kierować koniecznością zapewnienia właściwego toku pracy w zakładzie pracy.

Jeśli ze względu na technologię procesów pracy stosowaną w Państwa zakładzie pracy udzielają Państwo pracownikom urlopów jedynie w lipcu i sierpniu, mogą Państwo nie zgodzić się na udzielenie pracownicy urlopu wypoczynkowego przed 1 lutego br. Obowiązek udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego w terminie przez nią wskazanym istnieje jedynie w sytuacji, gdy pracownica zwróci się o udzielenie takiego urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 Kodeksu pracy).

Podejmując decyzję o odmowie przesunięcia terminu urlopu mogą się Państwo narazić na zarzut pracownika nadużywania przysługującego prawa. Pracownik nie będzie mógł jednak podnieść tego zarzutu, jeśli odmówią Państwo przesunięcia urlopu, motywując to koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie wynikającego z procesów produkcyjnych.

 art. 1551, art. 1552, art. 163, art. 164 § 1 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA