reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > W jakim wymiarze przysługuje pracownicy urlop wypoczynkowy

W jakim wymiarze przysługuje pracownicy urlop wypoczynkowy

Pracownica zatrudniona w naszym zakładzie pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony, w czerwcu ub.r. urodziła dziecko i w związku z tym przebywała na urlopie macierzyńskim. Po urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu wypoczynkowego do 19 grudnia 2007 r. i następnie wróciła do pracy. Z informacji uzyskanych od pracownicy dowiedzieliśmy się, że na początku roku zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy za 2008 r., a po jego wykorzystaniu zamierza udać się na urlop wychowawczy. W naszej firmie ustalany jest plan urlopów, z którego wynika, że pracownicy wykorzystują urlopy w lipcu i sierpniu, co jest związane z procesami produkcyjnymi w naszej firmie. W jakiej wysokości powinniśmy udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego, jeśli np. zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 lutego 2008 r.?


RADA

Jeśli pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy przed skorzystaniem z urlopu wychowawczego, ma prawo do pełnego wymiaru urlopu, tj. 20 lub 26 dni. Nie mają jednak Państwo obowiązku udzielania jej urlopu wypoczynkowego przed urlopem wychowawczym.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje za dany rok kalendarzowym urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u pracodawcy, u którego jest zatrudniony w danym roku. Zasada ta ma zastosowanie zarówno do pracownika, którego stosunek pracy rozwiązał się w danym roku, jak i w przypadku, gdy pracownik powraca do pracy po 1-miesięcznym okresie m.in. z:

 urlopu bezpłatnego,

 urlopu wychowawczego,

 tymczasowego aresztowania,

 nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Oznacza to, że obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego jest możliwe dopiero w przypadku, gdy pracownica powraca do pracy po co najmniej 1-miesięcznym urlopie wychowawczym, a nie w sytuacji, kiedy zamierza z niego skorzystać.

Pierwszego stycznia br. Państwa pracownica nabyła prawo do urlopu przysługującego jej w danym roku kalendarzowym. Nawet jeśli posiadają Państwo wiedzę, że pracownica zamierza skorzystać w trakcie danego roku kalendarzowego z urlopu wychowawczego, pracownica powinna być traktowana tak jak pozostali pracownicy i nie mogą Państwo obniżyć wymiaru przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Sama wiedza o zamiarze skorzystania z urlopu wychowawczego nie uprawnia Państwa do obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Powinni Państwo zwrócić również uwagę, że zasadniczo urlopów należy udzielać zgodnie z planem urlopów. Pracownica jednak z ważnych powodów może zwrócić się o przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego. Wniosek pracownicy nie jest jednak dla Państwa bezwzględnie wiążący. Podejmując decyzję o przesunięciu zaplanowanego wcześniej terminu urlopu wypoczynkowego mogą się Państwo kierować koniecznością zapewnienia właściwego toku pracy w zakładzie pracy. Zatem jeśli pracownica ma zaplanowany urlop w lipcu lub sierpniu, to od Państwa będzie zależało, czy wyrażą Państwo zgodę na wykorzystanie urlopu we wcześniejszym terminie. Podejmując taką decyzję mogą się Państwo kierować koniecznością zapewnienia właściwego toku pracy w zakładzie pracy.

Jeśli ze względu na technologię procesów pracy stosowaną w Państwa zakładzie pracy udzielają Państwo pracownikom urlopów jedynie w lipcu i sierpniu, mogą Państwo nie zgodzić się na udzielenie pracownicy urlopu wypoczynkowego przed 1 lutego br. Obowiązek udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego w terminie przez nią wskazanym istnieje jedynie w sytuacji, gdy pracownica zwróci się o udzielenie takiego urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 Kodeksu pracy).

Podejmując decyzję o odmowie przesunięcia terminu urlopu mogą się Państwo narazić na zarzut pracownika nadużywania przysługującego prawa. Pracownik nie będzie mógł jednak podnieść tego zarzutu, jeśli odmówią Państwo przesunięcia urlopu, motywując to koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie wynikającego z procesów produkcyjnych.

 art. 1551, art. 1552, art. 163, art. 164 § 1 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama