reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jakie składki płacić za pracownicę, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Jakie składki płacić za pracownicę, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego. W tym czasie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy w związku z tym, że nie będzie miała prawa do urlopu macierzyńskiego, powinniśmy nadal rozliczać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

RADA

Pracownica będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Nie będzie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu, jednak w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego ma prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. 

UZASADNIENIE

Osoby pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz osoby przebywające na urlopie wychowawczym podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pod warunkiem, że nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty ani nie posiadają innego tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko nie tylko w okresie ubezpieczenia chorobowego, ale również w okresie urlopu wychowawczego (który jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym).

Osoba, która urodzi kolejne dziecko w czasie urlopu wychowawczego, ma zatem prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie (czyli jest skracany o dwa tygodnie, jeśli przysługujący okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego „mieści się” w okresie, na jaki został udzielony urlop wychowawczy).

Tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a nie przebywanie na urlopie wychowawczym. Oznacza to, że mimo iż pracownicy, która urodzi dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie przysługuje prawo do urlopu wychowawczego (bo urodzenie dziecka nie przerywa tego urlopu), to nabywa ona prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zmienia się wówczas tytuł do ubezpieczeń objęcia jej ubezpieczeniami, przy czym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego podlega wyłącznie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli nie ma prawa do emerytury ani renty i nie ma innego tytułu do objęcia jej tymi ubezpieczeniami.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie jest tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie oznacza to, że pracownica zostanie pozbawiona prawa do opieki lekarskiej. W okresie pobierania zasiłków, w tym zasiłku macierzyńskiego, ubezpieczeni zachowują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, mimo że w tym czasie nie jest za nich opłacana składka na to ubezpieczenie.

Za miesiąc, w trakcie którego pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym urodziła dziecko, pracodawca powinien złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe:

• imienny raport ZUS RSA z kodem pracowniczym 01 10 xx i kodem świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy) - za okres, w którym pracownica przebywała na tym urlopie,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama