REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Rekrutacja pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia

Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży

Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Jednakże w niektórych przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży.

Świadectwo pracy 2019 - wzór, jak wydać

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2019 roku? Przedstawiamy wzór pomocniczy świadectwa pracy i sposób jego wypełnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia 2019 – wzór pisma

Rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia mogą zarówno pracodawca, jak i pracownik. W jakich sytuacjach mogą to zrobić? Przedstawiamy wzór pisma rozwiązującego umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem 2019 - wzór pisma

Zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jakie są okresy wypowiedzenia umów w 2019 roku? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Nowe wzory dokumentów dla pracodawców i pracowników 2019

Resort pracy opublikował nowe wzory dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem, zmianą oraz ustaniem stosunku pracy. Pomocnicze wzory dokumentów są zgodne z aktualnymi przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Pobierz aktualne wzory dokumentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym - wyrok TK

Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15). 

Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku

Przepisy Kodeksu pracy regulują podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jak zatem rozwiązać umowę o pracę w 2019 roku?

Jak zapobiegać nadmiernej rotacji pracowników – 3 zasady

Masz problem z częstym odchodzeniem pracowników i kolejnymi rekrutacjami na wolne stanowiska w Twojej firmie? Oczywiście pewna rotacja w zespole pracowników jest czymś zwyczajnym. Jednak zbyt częste zmiany pracowników rodzą pewne zagrożenia dla działalności firmy. Rosną koszty rekrutacji, szkoleń i wdrożenia nowych pracowników do realizacji bieżących zadań. Nowi pracownicy potrzebują czasu, by nauczyć się funkcjonowania w nowym otoczeniu. Jak utrzymywać rotację pracowników na bezpiecznym poziomie?

RODO a rekrutacja

Czy pracodawca może wykorzystywać informacje o danej osobie zamieszczone w mediach społecznościowych w procesie rekrutacyjnym? Czy pracodawca może żądać potwierdzenia prawdziwości dyplomu ukończenia studiów wyższych kandydata?

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarobić więcej

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarabiać więcej niż przed okresem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Przykładem może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło będąca działaczem związkowym. Pracodawcy RP proponują inne rozwiązanie kwestii wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

RODO - dane wymagane od kandydata w toku rekrutacji

Jakich informacji może żądać pracodawca podczas procesu rekrutacji? Czy pracodawca może oczekiwać przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi RODO w miejscu pracy.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny w 2019 r. - wzór

Co do zasady umowa na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Jakie są okresy wypowiedzenia i jak prawidłowo rozwiązać taką umowę? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę na okres próbny przez pracownika za wypowiedzeniem.

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach ze stosunku pracy - zmiany

Pracownicy, którzy dochodzą swoich praw w sądzie pracy w sporze z pracodawcą, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie będą ponosić kosztów sądowych - takie zmiany przewidziano w projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę

Jeżeli sąd pracy prawomocnym wyrokiem przywróci pracownika do pracy, powinien on zgłosić gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od wydania tego wyroku. Czy w związku z tym, konieczne jest podpisanie nowej umowy o pracę?

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony w 2019 r.?

Okres wypowiedzenia umowy o na czas określony uzależniony jest od stażu pracy w danej firmie. Jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie zawartej na czas określony, a jakie w przypadku umowy na okres próbny? Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Niemniej jednak pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków ma charakter raczej nieprecyzyjny i ogólny, w związku z tym generuje wiele pytań i wątpliwości, które rozstrzyga ogólna praktyka oraz orzecznictwo sądów.

Co to jest mobbing? Jak z nim walczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, mobbing to uporczywy i długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Co więcej, w przypadku gdy zachowanie pracodawcy spowodowało problemy zdrowotne pracownikowi należy się także zadośćuczynienie.

Przyczyny zwolnienia pracownika w orzecznictwie

W większości przypadków Kodeks pracy nie precyzuje jakie mogą być powody zwolnienia, a zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca zobowiązany jest wskazać konkretną podstawę rozwiązania umowy. Poniżej przedstawione orzecznictwo Sądu Najwyższego z ostatnich lat rozstrzyga wątpliwe kwestie dotyczące przyczyn zwolnienia pracownika.

Kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia nie zaczyna biec od momentu złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie określają kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia.

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z tych form oraz jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie na czas nieokreślony.

Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?

Co do zasady, umowa o pracę może być rozwiązana. Warto jednak wiedzieć, że każdy pracownik ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli ma zastrzeżenia co do działania pracodawcy. Czego może domagać się niesłusznie potraktowany pracownik? Jaki jest termin na wniesienie odwołania?

Rodzaje umów o pracę 2018/2019

Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca? Czym się charakteryzują poszczególne umowy i jak je rozwiązać?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę - jak liczyć, przykłady

Jak liczyć okres wypowiedzenia? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia, czyli czas, który musi upłynąć, aby umowa o pracę rozwiązała się, wynosi w zależności od rodzaju zawartej umowy: 3 dni, tydzień lub wielokrotność tygodnia albo miesiąc lub wielokrotność miesiąca. Oto praktyczne przykłady.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy - praktyczna instrukcja, wzór

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Zobacz wzór informacji w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Szczególna ochrona dla zwolnionego pracownika

Większa ochrona zwalnianego pracownika w trakcie toczącego się procesu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy - to jedna z propozycji zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Zmiana ma umożliwić szybszy powrót do pracy jeszcze przed wydaniem wyroku.

Media społecznościowe w procesie rekrutacji

Czy serwisy społecznościowe są efektywnym kanałem rekrutacji? Jak je skutecznie wykorzystać w procesie rekrutacji?

RODO w rekrutacji 2018

Zgodnie z RODO, 25 maja 2018 r. kandydaci do pracy uzyskali większą ochronę w zakresie ochrony ich danych osobowych. Aplikujący mają prawo żądać usunięcia jego danych z baz w każdej chwili.

Jak skutecznie znaleźć pierwszą pracę

Pierwsza praca jest szczególnie ważna. Pozwala bowiem zmotywować do dalszej pracy i rozwoju. Poznaj 7 sposobów na znalezienie pierwszej pracy.

Candidate experience - doświadczenie aplikujących ma konsekwencje biznesowe

Kandydaci do pracy czują się ignorowani przez rekruterów. Tak wynika z 4. edycji badania „Candidate Experience”. "Ma to bezpośrednie konsekwencje biznesowe, już nie tylko dla obszaru rekrutacji danej firmy" – podkreśla Katarzyna Trzaska, ekspert eRecruiter.

Wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia na przykładach

W okresie wypowiedzenia pracownik zachowuje pełnię praw pracowniczych, między innymi dni wolne na poszukiwanie pracy. Jak wyliczyć wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia?

Jakie prawa ma zwalniany pracownik

Zwalniany pracownik ma również prawa i warto z nich skorzystać. Po stronie pracodawcy istnieje szereg obowiązków względem zwalnianego pracownika.

Charakterystyka umowy na czas nieokreślony w kontekście uprawnień rodzicielskich

Wydaje się, że przyszłe Mamy, posiadające umowę na czas nieokreślony maja największy pakiet i poczucie bezpieczeństwa tak w kontekście ciąży, jak i powrotu do pracy. W tej sytuacji bowiem nie ma możliwości, aby w trakcie ciąży, urlopów umowa dobiegła końca. A o czym warto wiedzieć, posiadając taki rodzaj umowy - przeczytasz poniżej.

Jak opanować stres przed rozmową kwalifikacyjną?

Każdej rozmowie kwalifikacyjnej towarzyszą emocje. Stres można opanować na kilka sposobów, na przykład poprzez pozytywne myślenie, które minimalizuje stres i dodaje pewności siebie podczas rozmowy.

Charakterystyka umowy na czas określony i umowy na zastępstwo w kontekście uprawnień rodzicielskich

Dla przyszłych Mam, posiadających umowę na czas określony, najwięcej wątpliwości budzi to, co wydarzy się po zakończeniu umowy w trakcie ciąży czy urlopów, związanych z rodzicielstwem. Czy pracodawca ma obowiązek ją przedłużyć? Czy w ogóle ma takie uprawnienie do przedłużenia podczas nieobecności przyszłej Mamy lub Mamy? Poniżej postaram się Ciebie mocno uspokoić i odpowiedzieć na wiele pytań, dotyczących tej umowy. Znajdziesz tu również bardzo ważne informacje o specyficznej formie umowy na czas określony - czyli o umowie na zastępstwo.

Charakterystyka umowy na okres próbny w kontekście uprawnień rodzicielskich

Przyszłe Mamy często martwią się jak ciąża wpłynie na kontynuację ich umowy na czas próbny. To w pewien sposób szczególna umowa, zawarta po to, aby de facto umożliwić Pracownikowi i Pracodawcy poznanie się, sprawdzić czy zaproponowana praca i sposób jej wykonywania odpowiada poszczególnej stronie. Z założenia jest zawierana na krótki okres czasu - bo maksymalnie 3 miesięcy. Przyjrzyjmy się zatem czym charakteryzuje się ta umowa, zwłaszcza w kontekście uprawnień rodzicielskich.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim jest chroniony w szczególny sposób. Co w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia?

Jak sprofilować CV pod pracodawcę - najważniejsze zasady

Profilowanie CV oznacza dopasowanie dokumentu do konkretnej oferty, stanowiska. Jakie są podstawowe zasady profilowania - podpowiadają eksperci.

Oceniaj uczciwie, działaj z wyprzedzeniem. Kompetencje a kwalifikacje

Od ponad dziesięciu lat zarabiam na życie przy pomocy stukania palcami w klawiaturę. Moje artykuły były publikowane w największych nośnikach medialnych w Polsce, co pozwala mi wierzyć, że robię to całkiem dobrze. Mimo to, biorąc pod uwagę kilka konkretnych aspektów, moje kwalifikacje zawodowe mogłyby zostać szybko zdyskredytowane, a już na pewno uznane za niezbyt imponujące...

RODO 2018 - ważne zmiany dla pracodawców od 25 maja

Od 25 maja 2018 r. wejdą w życie ważne zmiany dla wszystkich pracodawców - unijne przepisy RODO. Za niedopełnienie obowiązków, pracodawcom grożą wysokie kary. Jak pracodawcy powinni przygotować się do zmian w RODO?

Wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2018 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2018 r. wynosi ono 1070,99 zł brutto. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Obowiązkowa informacja o niekaralności w bankach i zakładach ubezpieczeń- zmiany

Kandydaci ubiegający się o zatrudnienie w bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, zakładach ubezpieczeń, agenci ubezpieczeniowi będą musieli przedstawić informacje o niekaralności. Zmiany mają na celu ochronę interesów podmiotów sektora finansowego oraz ich klientów.

Jak napisać ogłoszenie o pracę, które zainteresuje osoby z pokoleń X,Y,Z

Wymiana pokoleniowa na rynku pracy jest naturalnym procesem. W środowisku zawodowym najczęściej spotykamy trzy grupy wiekowe: pokolenie X, Y, Z. Dla tych poszczególnych grup istotne jest stworzenie osobnego ogłoszenia o pracę.

Jak zrekrutować pracownika pasującego do zespołu

Zatrudnienie nowego pracownika to szansa na rozwój firmy i wzmocnienie zespołu. Z drugiej strony nowy pracownik może sprawić, że dział zacznie się rozpadać. Dlatego, warto przeprowadzić taką rekrutację, która wyłoni najbardziej pasującą osobę do zespołu.

Ważne zmiany w wypowiadaniu umów o pracę

Najwięcej zmian w nowym Kodeksie pracy czeka pracodawców w zakresie rozwiązywania umów o pracę. Wypowiedzenie umowy ma być skomplikowane i trudne do zastosowania - oceniają eksperci z Pracodawców RP.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej przed 22 lutego 2016 r. oraz po tym dniu

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umów o pracę. Problemem może być sytuacja, w której umowa została zawarta na czas określony zgodnie z regulacją sprzed nowelizacji i trwa ponad 33 miesiące. Jak zatem należy traktować umowę na czas określony zawartą przed dniem 22 lutego 2016 r. jak i po tym dniu?

Początki w nowej pracy - na co zwrócić uwagę

Osoby rozpoczynające nową pracę w firmie powinny poznać zasady panujące w biurze, między innymi dress code czy kwestie urlopu. Pozwoli to na zbudowaniu własnej pozycji już na początku nowej pracy.

REKLAMA