REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, PIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinien zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia ciężko narusza swój obowiązek. Jakie praktyczne możliwości ma pracownik, jeśli pracodawca nie wypłaca mu umówionego wynagrodzenia?

Charakter prawny odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji

Charakter prawny odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji ma bardzo istotne znaczenie w szczególności dla odpowiedzi na pytanie, czy odszkodowanie takie podlega takiej samej ochronie prawnej jak wynagrodzenie za pracę.

Przekazywanie wynagrodzeń na rachunki bankowe - korzyści dla pracownika i pracodawcy

Od 1 czerwca 2017 r. wynagrodzenie ma być wypłacane na rachunek bankowy pracownika - tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Jakie korzyści z tego wynikają?

Powstanie projekt obniżający koszty pracy, wyższe zarobki dla pracowników

Według zapowiedzi ma powstać projekt obniżający pozapłacowe koszty pracy. Celem projektu jest zbliżenie się do poziomu zarobków w Europie. Jednocześnie proponowane są zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em.

REKLAMA

Wysokość odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Sposób obliczania odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy ma bez wątpienia bardzo istotne znaczenie praktyczne zarówno dla byłego pracodawcy zobowiązanego do wypłaty takiego odszkodowania, jak i dla byłego pracownika, który powstrzymuje się od działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy, albowiem różnice w wysokości takiego odszkodowania przy przyjęciu różnych sposobów jego obliczania mogą być bardzo znaczące.

Inspekcja pracy bardziej przyjazna dla pracodawców

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje zmiany w ustawie o PIP. Dzięki nim inspekcja ma być bardziej przyjazna dla kontrolowanych pracodawców. Propozycje pozytywnie ocenia Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

Płace rosną powoli ze względu na wysoką inflację

Wynagrodzenia Polaków rosną jednak nie jest to zbyt odczuwalne ze względu na rosnącą inflację. Najwolniejszy od 3,5 roku realny wzrost płac skomentował Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Wypłata wynagrodzenia pracownika jego współmałżonkowi

Czy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie pracownika do rąk współmałżonka? W jakich sytuacjach współmałżonek pracownika może domagać się takiej wypłaty?

REKLAMA

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn to poważny problem, występujący w wielu krajach UE. Jak na ich tle wygląda sytuacja w Polsce?

Obowiązek przechowywania dokumentów dotyczących czasu realizacji zlecenia lub świadczenia usługi

Od 1 stycznia 2017 r. zleceniodawcy i usługobiorcy obowiązani są do przechowywania dokumentów określających sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług oraz dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Dokumenty te powinny być przechowywane przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń stosowane do wynagrodzeń pracowników dłużników. Są one konsekwencją podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2000 zł. Ponadto 1 marca i 1 lipca 2017 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady potrącania z zasiłków przysługujących pracownikom i zleceniobiorcom, polegające na zwiększeniu kwoty wolnej od potrąceń.

Co piąty przedsiębiorca nie przestrzega minimalnej stawki godzinowej

Jak realizowane są przepisy gwarantujące minimalną stawkę godzinową? Czy są one respektowane przez pracodawców? Dotychczasowe kontrole wykazują, że nie przestrzega ich co piąty przedsiębiorca.

Kontrola czasu pracy kierowców przez PIP

Czas pracy kierowcy kontrolowany jest nie tylko przez Inspekcję Transportu Drogowego, ale również przez Państwową Inspekcję Pracy. W związku z szerokim katalogiem uprawnień w czasie kontroli u przedsiębiorcy transportowego, może on zapłacić w konsekwencji podwójną karę za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie czasu pracy: od PIP oraz ITD.

Wynagrodzenie dla pracownika, który korzystał z urlopu bezpłatnego

Jak obliczyć miesięczne wynagrodzenie dla pracownika, który korzystał z urlopu bezpłatnego? Zależy od tego, czy jest on wynagradzany stawką godzinową czy stałą stawką miesięczną.

PIP kontroluje umowy cywilnoprawne. Więcej umów o pracę w 2017 r.?

Znacząco wzrośnie liczba kontraktów cywilnoprawnych przekształcanych w umowy o pracę – zapowiada Państwowa Inspekcja Pracy. Przyczynią się do tego wymogi związane z 13-złotową płacą minimalną.

Konferencja "Kadry i Płace 2017 – najważniejsze zmiany oraz aktualne problemy"

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji "Kadry i Płace 2017 – najważniejsze zmiany oraz aktualne problemy", która odbędzie się w dniach 16-17 marca w Warszawie. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl.

Najniższe wynagrodzenie, minimalne wynagrodzenie, minimalna stawka godzinowa w 2017 roku

Najniższe wynagrodzenie, minimalne wynagrodzenie za pracę, minimalna stawka godzinowa są to trzy niezwykle ważne pojęcia, których znaczenie powinien znać każdy pracodawca i pracownik. Niestety bardzo często można się spotkać z ich niewłaściwym rozumieniem i pomyłkami. W szczególności mylone są pojęcia najniższego wynagrodzenia i minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kontrola umów cywilnoprawnych przez PIP po zmianach przepisów

Od 1 stycznia 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała nowe uprawnienia kontrolne w zakresie minimalnej stawki godzinowej. Jak wygląda kontrola PIP w praktyce? Czy inspektor PIP ma prawo kwestionować charakter umów cywilnoprawnych?

Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się, czy prezenty dla pracowników podlegają opodatkowaniu i czy powinny zostać objęte składkami ZUS? Czy udział w spotkaniu wigilijnym będzie generował dla pracownika przychód?

Odbieranie telefonów służbowych poza czasem pracy

Pracodawca może zobowiązać podwładnego do odbierania telefonu służbowego oraz korzystania ze służbowej poczty elektronicznej w czasie świąt. Traktowane jest to jako praca w godzinach nadliczbowych, za którą należy się czas wolny lub wynagrodzenie.

Praca podczas urlopu rodzicielskiego a dodatki do wynagrodzenia

Od 2 stycznia 2016 r. rodzic może łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Czy w razie pracy podczas urlopu rodzicielskiego dodatki do wynagrodzenia przysługują w pełnej wysokości?

Zmiany w wydawaniu świadectw pracy w 2017 r. - błąd w nowelizacji Kodeksu Pracy

Od 1 stycznia 2017 roku firmy nie będą musiały wydawać świadectw pracy po upływie 2-letniego okresu zatrudnienia, jeżeli podpiszą kolejną umowę na czas określony w ciągu 7 od wygaśnięcia lub rozwiązania poprzedniej. Jednak Ministerstwo Rozwoju przygotowało też drugi projekt modyfikacji przepisów w tym zakresie. Od 1 czerwca 2017 roku ma on przywrócić obecną regulację. PIP może nakładać grzywny nawet do wysokości 30 tys. złotych.

Zwolnienie z pracy a odprawa

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy nie jest jednakowa dla wszystkich zwalnianych, bowiem uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy oraz wysokości wynagrodzenia zwalnianego pracownika.

Przeciętne wynagrodzenie w październiku 2016 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2016 r. Ile wynosiło?

Umowa zlecenia 2017 - wypłata wynagrodzenia za wykonanie zlecenia po zmianach

Od 1 stycznia 2017 r. w przypadku umów zlecenia i umów o świadczenie usług zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej ze stawki minimalnej trzeba będzie dokonywać co najmniej raz w miesiącu. Minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 13 zł brutto.

Potrącenia z pensji bez zgody pracownika - wysokość, kwota wolna od potrąceń

Przepisy Kodeksu pracy regulują sytuacje, w których pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzeń bez zgody pracownika. Jakie należności może potrącić pracodawca oraz w jakiej wysokości?

Zmiany w formie wypłaty wynagrodzenia w 2017 r.

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej "do ręki". Jednak ma się to zmienić, bowiem wynagrodzenie będzie wypłacane na konto pracownika. Tym samym wynagrodzenie "do ręki" będzie wypłacane tylko na żądanie pracownika. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 r.

Zwolnienie od pracy na wezwanie sądu

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu w charakterze świadka. Czy obowiązek ten będzie miał miejsce w sytuacji, gdy pracownik jest stroną postępowania, czyli powodem albo pozwanym?

Awans bez podwyżki - przyjąć czy odrzucić?

Dostajesz awans, co oznacza więcej obowiązków i pracy, jednakże pracodawca nie proponuje podwyżki. Czy zaakceptować propozycję? Czy odrzucając awans, ryzykujemy zwolnienie?

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powstaje z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę

Kodeks pracy reguluje zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę m.in. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się z dołu, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nieterminowa wypłata wynagrodzenia może stanowić uzasadnioną podstawę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Minimalna stawka godzinowa 13 zł - od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców oraz osób samozatrudnionych. Wyniesie ona 13 zł – wynika z obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2017 r. W jaki sposób należy potwierdzać liczbę godzin wykonania zlecenia?

Czym jest godziwe wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z artykułem 13 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Brak jest jednak w Kodeksie pracy definicji "godziwego wynagrodzenia", w związku z tym należy odwołać się do orzecznictwa.

Podwyżki dla pracowników medycznych od 2017 r.

Od 2017 r. rząd planuje podwyżki dla pracowników medycznych, którzy zarabiają najmniej. Projekt określa również minimalne wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek. Minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów będzie wynosiło około 5 tys. zł. Ustawa natomiast nie obejmie lekarzy stażystów.

Jak zostać przywróconym do pracy?

Pracownikowi, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, a także ten, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie, a który ją podjął ponownie w wyniku przywrócenia do pracy, powinien otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował nigdzie indziej.

Nowe obowiązki Państwowej Inspekcji Pracy od 2017 r.

Od 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy otrzyma nowe obowiązki, które związane są m.in. z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej dla zleceniobiorców. Na pracodawcę, który nie będzie przestrzegał przepisów o minimalnej stawce godzinowej, PIP będzie mogła nałożyć karę od 1 tys. do 30 tys. zł.

Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Pracownik przebywał przez 30 dni w miesiącu mającym 31 dni na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Jak ustalić wynagrodzenie, jeżeli jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy?

Obowiązek zawiadomienia PIP o zawarciu umowy na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zawiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy o zawarciu pozalimitowej umowy na czas określony w warunkach istnienia przyczyn obiektywnych. Niewypełnienie obowiązku grozi karą grzywny od 1 do 30 tys. zł. Co powinno zawierać zawiadomienie?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - wzór

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wydaje się na wniosek pracownika i wskazanym przez niego celu, np. przedłożenia określonej instytucji – w banku, sklepie, itp. Przedstawiamy wzór takiego zaświadczenia.

Wynagrodzenie pracownika służby BHP

Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają szczegółowych zasad wynagradzania pracowników służby BHP. Jak zatem określić wynagrodzenie pracownika z obszaru BHP?

Główne problemy na rynku pracy - sprawozdanie PIP

Nielegalne zatrudnienie, czyli tzw. "praca na czarno" a także zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi, to najważniejsze problemy na rynku pracy - wynika ze sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za 2015 rok. W ubiegłym roku przeprowadzono ponad 88 tys. kontroli u ponad 71 tys. pracodawców.

Choroba i inne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie

Pracownik może w jednym miesiącu być nieobecny z wielu powodów, np. z powodu choroby, urlopu okolicznościowego, wypoczynkowego. Wszystkie nieobecności muszą być prawidłowo rozliczone i wypłacone. Jak więc obliczyć wynagrodzenie, jeżeli pracownik w trakcie miesiąca miał różne nieobecności?

Brak ewidencji czasu pracy a wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy nie chroni pracodawcy przed zapłatą za godziny nadliczbowe.

Wynagradzanie za pracę menedżerów - nowa ustawa kominowa od 9 września 2016 r.

Od 9 września 2016 r. będzie obowiązywać nowa ustawa kominowa regulująca zasady wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zmiany dotyczą m.in. zasad wynagradzania za pracę kadry menadżerskiej w tych spółkach.

Nowe zasady wynagradzania dla członków zarządów, rad nadzorczych i głównych księgowych

Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami podpisana przez Prezydenta RP w dniu 26 lipca 2016 r. wprowadzi dużo zmian w zakresie wynagrodzeń członków zarządów, rad nadzorczych i głównych księgowych w spółkach z określonym kapitałem.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lipcu 2016 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał do wiadomości wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w lipcu 2016 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 291,85 zł.

Dla kogo i na jakich zasadach ustalany jest dodatek wyrównawczy

Przepisy regulują obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego w kilku sytuacjach, m.in. w przypadku przeniesienia na inne stanowisko w związku z ciążą, wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Jak obliczyć i wypłacić dodatek wyrównawczy?

Jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym?

Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu pracowników sezonowych. Przed podjęciem zatrudnienia warto sprawdzić, jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym.

Wynagrodzenie za dyżur w podstawie zasiłku chorobowego

Za pełnienie dyżurów w ramach stosunku pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Czy w związku z tym należy uwzględnić je w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Wysokość wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany 2016 r.

Od 22 lutego br. pracodawcy mają możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w okresie tego zwolnienia?

REKLAMA