Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracowników samorządowych w 2018 r.

Małgorzata Podgórska
Wynagrodzenie pracowników samorządowych w 2018 r./fot.Shutterstock
Wynagrodzenie pracowników samorządowych w 2018 r./fot.Shutterstock
Od 1 stycznia 2018 r. wynagrodzenie pracowników samorządowych wzrośnie i będzie wynosiło od 1700 zł - dla osób z I kategorii zaszeregowania do 3000 zł - w najwyższej XXII kategorii zaszeregowania.

Co zmieni się od 1 stycznia 2018 r. w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych

Od 1 stycznia 2018 r. kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych będą wynosiły od 1700 zł (I kategoria zaszeregowania) do 3000 zł (XXII kategoria zaszeregowania). Ponadto od 30 sierpnia 2017 r. uzupełniono wykaz stanowisk o stanowisko zastępcy pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych z minimalną kategorią zaszeregowania XIII. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Nowelizacja przepisów dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych polega na ich dostosowaniu do obecnych uwarunkowań.

Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu ujednoliconej tabeli zawierającej minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (pracowników urzędów oraz pozostałych pracowników samorządowych) oraz podwyższeniu kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ponadto nowelizacja zmieniła dotychczasową formę stawek dodatku funkcyjnego przysługującego pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i powołania - z procentowej na kwotową. Ma to zapobiegać automatycznemu wzrostowi indywidualnego dodatku funkcyjnego, w przypadku gdy wzrośnie najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania (kwoty dodatku w poszczególnych stawkach pozostały na dotychczasowym poziomie). Poza wymienionymi zmianami w rozporządzeniu dodano w tabeli stanowisk, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, nowe stanowiska specjalizujące się w technologiach informacyjno-komunikacyjnych, np. stanowisko informatyka urzędu czy konsultanta ds. systemów teleinformatycznych. Ujednolicono także kategorie zaszeregowania dla stanowiska sprzątaczki, z uwagi na to, że minimalna kategoria zaszeregowania dla tego stanowiska była zróżnicowana w zależności od miejsca zatrudnienia (inna w urzędzie i inna w samorządowych jednostkach organizacyjnych).

Zmiany w załącznikach do rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych

W wyniku omawianej nowelizacji wprowadzono następujące zmiany w poszczególnych załącznikach rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych:

 • w załączniku nr 1 ujednolicono tabelę zawierająca minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, która od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywać pracowników urzędów (obecnie część A tabeli) i pozostałych pracowników samorządowych (obecnie część B tabeli). Ponadto podwyższono kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych (w I kategorii będzie to od 1 stycznia 2018 r. - 1700 zł), uwzględniając wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w tym roku. Wynagrodzenie zasadnicze osiągnie poziom 2000 zł w XV kategorii zaszeregowania. W najwyższej XXII kategorii zaszeregowania minimalna kwota wynagrodzenia zasadniczego wyniesie 3000 zł.
 • w załączniku nr 2 nastąpiła wspomniana wyżej zmiana formy ustalania dodatku funkcyjnego dla pracowników zatrudnianych na podstawie wyboru i powołania - z procentowej na kwotową (od 440 zł do 2750 zł). Zatem od 1 stycznia 2018 r. w przypadku, gdy wzrośnie najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania, nie spowoduje to automatycznego wzrostu stawki dodatku funkcyjnego danego pracownika.
 • w załączniku nr 3 zmiany, w większości weszły już w życie.

Uzupełniono wykaz stanowisk o stanowisko zastępcy pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych z minimalną kategorią zaszeregowania XIII, a w zakresie wymagań kwalifikacyjnych odesłanie do przepisów odrębnych, tj. ustawy o ochronie informacji niejawnych. W odniesieniu do stanowiska pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych zastąpiono dotychczas określone wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia oraz umiejętności zawodowych i stażu pracy odesłaniem do odrębnych przepisów. Ta zmiana obowiązuje od 30 sierpnia 2017 r.

Ponadto uzupełniono wykaz stanowisk o zawody informatyczne o stanowiska: informatyka urzędu, programisty aplikacji, projektanta systemów teleinformatycznych, analityka (systemów teleinformatycznych, baz danych, sieci komputerowych), administratora (baz danych, systemów komputerowych, zintegrowanych systemów zarzadzania) oraz konsultanta do spraw systemów teleinformatycznych. Przyjęte nazewnictwo stanowisk jest zgodne z klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Ta zmiana (dodane stanowiska w grupie stanowisk urzędniczych w lp. 5a w części F) będą obowiązywały od 1 stycznia 2018 r.

Obecnie pracownik zatrudniany na stanowisku dziennego opiekuna może być zatrudniany na podstawie umowy o pracę. Wcześniej mógł wykonywać pracę tylko na podstawie umowy o świadczenie usług. W związku z tym uzupełniono wykaz stanowisk określonych w części H. Samorządowe jednostki organizacyjne w części III - o stanowiska: starszego dziennego opiekuna, dziennego opiekuna z kategorią zaszeregowania odpowiednio: XII i XI oraz odesłano w zakresie wymaganych kwalifikacji do odrębnych przepisów (ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3). Zmiana weszła w życie od 30 sierpnia 2017 r.

Ze względu na zmiany w systemie kształcenia w zawodach medycznych w części H. Samorządowe jednostki organizacyjne, w części III. dodano od 30 sierpnia 2017 r. stanowiska:

 • starszego fizjoterapeuty z kategorią zaszeregowania XIV i odesłaniem w zakresie wymagań kwalifikacyjnych do przepisów odrębnych, tj. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz starszego terapeuty zajęciowego z kategorią zaszeregowania XIV i minimalnymi wymaganiami kwalifikacyjnymi - wykształcenie wyższe i 5 lat stażu pracy albo wymóg posiadania policealnej szkoły odpowiedniej specjalności i tytuł zawodowy lub dyplom w zawodzie z kategorią zaszeregowania XII,
 • fizjoterapeuty z kategorią zaszeregowania XIII i odesłaniem w zakresie wymagań kwalifikacyjnych do przepisów odrębnych oraz terapeuty zajęciowego oraz minimalnymi wymaganiami kwalifikacyjnymi - wykształcenie wyższe bez stażu pracy albo wymóg posiadania policealnej szkoły odpowiedniej specjalności i tytuł zawodowy lub dyplom w zawodzie z kategorią zaszeregowania XI ratownika medycznego (zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.).

Ponadto dodano od 30 sierpnia 2017 r. stanowiska: starszego inspektora ds. BHP i inspektora ds. BHP oraz z zakresu wewnętrznej służby ochrony o stanowiska: szefa ochrony, starszego wartownika-konwojenta, wartownika konwojenta, młodszego wartownika-konwojenta oraz recepcjonisty i starszego recepcjonisty.

Jak wcześniej wspomniano ujednolicono kategorię zaszeregowania dla stanowiska sprzątaczki. Dotychczas minimalna kategoria zaszeregowania dla tego stanowiska była zróżnicowana w zależności od miejsca zatrudnienia (urząd lub samorządowa jednostka organizacyjna). Taki stan uznawany był za dyskryminujący pracowników na stanowisku sprzątaczka w samorządowych jednostkach organizacyjnych, dlatego wprowadzono jednolitą kategorię zaszeregowania i ustalono ją na poziomie III. Ta zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.

Wejście w życie nowelizacji

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie zawiera przepisów przejściowych. W konsekwencji rozporządzenie to weszło w życie 30 sierpnia 2017 r. tj. w dniu następującym po dniu ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Ustaw.

Natomiast od 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie: tabela minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz tabela dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania. Pozwoli to pracodawcom na dostosowanie struktury stanowisk do istniejących potrzeb, wprowadzenie stosownych zmian w zakładowych regulaminach wynagradzania oraz umożliwi zagwarantowanie w budżetach jednostek samorządowych środków finansowych uwzględniających wprowadzone zmiany.

Podstawa prawna:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
  Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.
  Komplet: Zmiany w Kodeksie pracy 2022
  Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w Kodeksie pracy. Przy zakupie dwóch webinariów drugie 50% taniej. Komplet składa się z 2 webinariów: „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!