REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracowników samorządowych w 2018 r.

Małgorzata Podgórska
Wynagrodzenie pracowników samorządowych w 2018 r./fot.Shutterstock
Wynagrodzenie pracowników samorządowych w 2018 r./fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 r. wynagrodzenie pracowników samorządowych wzrośnie i będzie wynosiło od 1700 zł - dla osób z I kategorii zaszeregowania do 3000 zł - w najwyższej XXII kategorii zaszeregowania.

Co zmieni się od 1 stycznia 2018 r. w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych

Autopromocja

Od 1 stycznia 2018 r. kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych będą wynosiły od 1700 zł (I kategoria zaszeregowania) do 3000 zł (XXII kategoria zaszeregowania). Ponadto od 30 sierpnia 2017 r. uzupełniono wykaz stanowisk o stanowisko zastępcy pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych z minimalną kategorią zaszeregowania XIII. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Nowelizacja przepisów dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych polega na ich dostosowaniu do obecnych uwarunkowań.

Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu ujednoliconej tabeli zawierającej minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (pracowników urzędów oraz pozostałych pracowników samorządowych) oraz podwyższeniu kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto nowelizacja zmieniła dotychczasową formę stawek dodatku funkcyjnego przysługującego pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i powołania - z procentowej na kwotową. Ma to zapobiegać automatycznemu wzrostowi indywidualnego dodatku funkcyjnego, w przypadku gdy wzrośnie najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania (kwoty dodatku w poszczególnych stawkach pozostały na dotychczasowym poziomie). Poza wymienionymi zmianami w rozporządzeniu dodano w tabeli stanowisk, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, nowe stanowiska specjalizujące się w technologiach informacyjno-komunikacyjnych, np. stanowisko informatyka urzędu czy konsultanta ds. systemów teleinformatycznych. Ujednolicono także kategorie zaszeregowania dla stanowiska sprzątaczki, z uwagi na to, że minimalna kategoria zaszeregowania dla tego stanowiska była zróżnicowana w zależności od miejsca zatrudnienia (inna w urzędzie i inna w samorządowych jednostkach organizacyjnych).

Zmiany w załącznikach do rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych

W wyniku omawianej nowelizacji wprowadzono następujące zmiany w poszczególnych załącznikach rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych:

  • w załączniku nr 1 ujednolicono tabelę zawierająca minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, która od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywać pracowników urzędów (obecnie część A tabeli) i pozostałych pracowników samorządowych (obecnie część B tabeli). Ponadto podwyższono kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych (w I kategorii będzie to od 1 stycznia 2018 r. - 1700 zł), uwzględniając wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w tym roku. Wynagrodzenie zasadnicze osiągnie poziom 2000 zł w XV kategorii zaszeregowania. W najwyższej XXII kategorii zaszeregowania minimalna kwota wynagrodzenia zasadniczego wyniesie 3000 zł.
  • w załączniku nr 2 nastąpiła wspomniana wyżej zmiana formy ustalania dodatku funkcyjnego dla pracowników zatrudnianych na podstawie wyboru i powołania - z procentowej na kwotową (od 440 zł do 2750 zł). Zatem od 1 stycznia 2018 r. w przypadku, gdy wzrośnie najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania, nie spowoduje to automatycznego wzrostu stawki dodatku funkcyjnego danego pracownika.
  • w załączniku nr 3 zmiany, w większości weszły już w życie.

Uzupełniono wykaz stanowisk o stanowisko zastępcy pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych z minimalną kategorią zaszeregowania XIII, a w zakresie wymagań kwalifikacyjnych odesłanie do przepisów odrębnych, tj. ustawy o ochronie informacji niejawnych. W odniesieniu do stanowiska pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych zastąpiono dotychczas określone wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia oraz umiejętności zawodowych i stażu pracy odesłaniem do odrębnych przepisów. Ta zmiana obowiązuje od 30 sierpnia 2017 r.

Ponadto uzupełniono wykaz stanowisk o zawody informatyczne o stanowiska: informatyka urzędu, programisty aplikacji, projektanta systemów teleinformatycznych, analityka (systemów teleinformatycznych, baz danych, sieci komputerowych), administratora (baz danych, systemów komputerowych, zintegrowanych systemów zarzadzania) oraz konsultanta do spraw systemów teleinformatycznych. Przyjęte nazewnictwo stanowisk jest zgodne z klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Ta zmiana (dodane stanowiska w grupie stanowisk urzędniczych w lp. 5a w części F) będą obowiązywały od 1 stycznia 2018 r.

Obecnie pracownik zatrudniany na stanowisku dziennego opiekuna może być zatrudniany na podstawie umowy o pracę. Wcześniej mógł wykonywać pracę tylko na podstawie umowy o świadczenie usług. W związku z tym uzupełniono wykaz stanowisk określonych w części H. Samorządowe jednostki organizacyjne w części III - o stanowiska: starszego dziennego opiekuna, dziennego opiekuna z kategorią zaszeregowania odpowiednio: XII i XI oraz odesłano w zakresie wymaganych kwalifikacji do odrębnych przepisów (ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3). Zmiana weszła w życie od 30 sierpnia 2017 r.

Ze względu na zmiany w systemie kształcenia w zawodach medycznych w części H. Samorządowe jednostki organizacyjne, w części III. dodano od 30 sierpnia 2017 r. stanowiska:

  • starszego fizjoterapeuty z kategorią zaszeregowania XIV i odesłaniem w zakresie wymagań kwalifikacyjnych do przepisów odrębnych, tj. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz starszego terapeuty zajęciowego z kategorią zaszeregowania XIV i minimalnymi wymaganiami kwalifikacyjnymi - wykształcenie wyższe i 5 lat stażu pracy albo wymóg posiadania policealnej szkoły odpowiedniej specjalności i tytuł zawodowy lub dyplom w zawodzie z kategorią zaszeregowania XII,
  • fizjoterapeuty z kategorią zaszeregowania XIII i odesłaniem w zakresie wymagań kwalifikacyjnych do przepisów odrębnych oraz terapeuty zajęciowego oraz minimalnymi wymaganiami kwalifikacyjnymi - wykształcenie wyższe bez stażu pracy albo wymóg posiadania policealnej szkoły odpowiedniej specjalności i tytuł zawodowy lub dyplom w zawodzie z kategorią zaszeregowania XI ratownika medycznego (zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.).

Ponadto dodano od 30 sierpnia 2017 r. stanowiska: starszego inspektora ds. BHP i inspektora ds. BHP oraz z zakresu wewnętrznej służby ochrony o stanowiska: szefa ochrony, starszego wartownika-konwojenta, wartownika konwojenta, młodszego wartownika-konwojenta oraz recepcjonisty i starszego recepcjonisty.

Jak wcześniej wspomniano ujednolicono kategorię zaszeregowania dla stanowiska sprzątaczki. Dotychczas minimalna kategoria zaszeregowania dla tego stanowiska była zróżnicowana w zależności od miejsca zatrudnienia (urząd lub samorządowa jednostka organizacyjna). Taki stan uznawany był za dyskryminujący pracowników na stanowisku sprzątaczka w samorządowych jednostkach organizacyjnych, dlatego wprowadzono jednolitą kategorię zaszeregowania i ustalono ją na poziomie III. Ta zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.

Wejście w życie nowelizacji

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie zawiera przepisów przejściowych. W konsekwencji rozporządzenie to weszło w życie 30 sierpnia 2017 r. tj. w dniu następującym po dniu ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Ustaw.

Natomiast od 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie: tabela minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz tabela dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania. Pozwoli to pracodawcom na dostosowanie struktury stanowisk do istniejących potrzeb, wprowadzenie stosownych zmian w zakładowych regulaminach wynagradzania oraz umożliwi zagwarantowanie w budżetach jednostek samorządowych środków finansowych uwzględniających wprowadzone zmiany.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA