reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wynagrodzenie za nadgodziny na koncie pracodawcy

Wynagrodzenie za nadgodziny na koncie pracodawcy

Projekt nowego Kodeksu pracy zakłada wprowadzenie kont wynagrodzeń w celu gromadzenia pieniędzy za nadgodziny. Nowe rozwiązanie ma dotyczyć tylko niektórych.

Nowe rozwiązanie polega na wprowadzeniu kont wynagrodzeń w celu gromadzenia pieniędzy za nadgodziny. Środki te miałyby być zamrożone na pewien czas i wypłacane w szczególnych sytuacjach. Wiele firm mogło odnieść wrażenie, że rewolucja czeka wszystkich. Ale bez obaw! Przymusu wprowadzenia kont wynagrodzeń nie będzie (oczywiście pod warunkiem, że ta propozycja komisji zostanie przyjęta) - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt nowego kodeksu zakłada bowiem, że będzie to rozwiązanie po pierwsze dla niektórych i po drugie dla chętnych. Ma być ono dostępne wyłącznie dla tych firm, w których działają związki zawodowe, a jedynym sposobem jego wprowadzenia ma być uzgodnienie odpowiedniego zapisu z reprezentacją załogi i wprowadzenie go do układu zbiorowego pracy.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Profesor Monika Gładoch widzi jeszcze inną zaletę w nowym zapisie – zachętę do dialogu w firmie. Dzięki niemu, jak podkreśla, pracownicy będą mieli szansę wywalczyć dla siebie to, na co dotychczas pracodawca nie wyrażał zgody. – Niewykluczone, że związek zgodzi się na konta wynagrodzeń w zamian za coś, na czym zależy załodze. Innymi słowy: może dochodzić do handlu wymiennego – podkreśla.

Propozycja z kontami wynagrodzeń jest też szansą na dorobienie dla wielu pracowników do pensji. Korzystając bowiem z wolnego płatnego ze środków zgromadzonych na koncie w jednej firmie, mogą dorobić u innego pracodawcy. – Tym samym na ich konto wpłynie podwójna pensja – wskazuje prof. Gładoch. Ale zwraca też uwagę na ryzyko, że pracownicy będą pracować więcej dla podniesienia swojej stopy życiowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama