Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu upadłość pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące upadłość pracodawcy.
Kiedy można skrócić okres wypowiedzenia?
Aktualizacja: 28.10.2020
Kodeks pracy w art. 36 przewiduje możliwość skrócenia 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę.. Tak długi okres wypowiedzenia dotyczy pracownika zatrudnionego co najmniej 3 lata. Kiedy więc pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia? »
Świadczenie przedemerytalne 2020 - netto/brutto
Aktualizacja: 03.08.2020
Od 1 marca 2020 r. świadczenie przedemerytalne wynosi 1210,99 zł miesięcznie brutto (dla porównania w 2019 r. świadczenie wynosiło 1140,99 zł brutto). Stawka ta obowiązywać będzie do 28 lutego 2021 roku. Ile "na rękę" wyniesie świadczenie przedemerytalne w 2020 r.? »
Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.
Aktualizacja: 07.01.2019
Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne? »
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 02.10.2015
Okres wypowiedzenia jest stosowany przy wszystkich umowach o pracę, jeżeli jedna ze stron stosunku pracy wypowiada tę umowę. Ponadto może być ustalony przy zawartym przez strony porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. »
Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy
Aktualizacja: 16.07.2015
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). »
Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży
Aktualizacja: 24.04.2015
Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej. »
Lepsza ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy
Aktualizacja: 28.07.2014
W sobotę, 26 lipca, weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Nowelizacja ta chroni pracowników przy tak zwanej wtórnej upadłości pracodawców. »
Aktualizacja: 07.06.2013
Świadczenia przedemerytalne przysługuje przed nabyciem prawa do emerytury. Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego i kto może je otrzymać? »
Opłacanie składek przez przedsiębiorcę w upadłości
Aktualizacja: 09.10.2012
Prowadzę mały zakład fryzjerski. Ze względu na złą koniunkturę na rynku – być może – będę zmuszony zgłosić do sądu gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy po złożeniu takiego wniosku nadal będę musiał opłacać składki ZUS? »
Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń
Aktualizacja: 29.12.2011
Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci? »
Jakich przepisów nie stosuje się w razie upadłości pracodawcy
Aktualizacja: 02.11.2011
W razie ogłoszenia upadłości pracodawcy nie stosuje się przepisów dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Wyłączenie to ma zastosowanie jednak tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika. Nie ma natomiast zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu. »
Czy urlop bezpłatny chroni pracownika przed zwolnieniem
Aktualizacja: 24.10.2011
W czasie urlopu bezpłatnego pracownika stosunek pracy ulega zawieszeniu. Pracodawca nie może jednak co do zasady zwolnić pracownika w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego ani też wypowiedzieć mu warunków pracy lub płacy. »
Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym
Aktualizacja: 11.05.2011
Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy. »
Czy upadłość układowa zwalnia przedsiębiorcę ze składki na FGŚP
Aktualizacja: 04.04.2011
Prowadzę księgowość dla niewielkiej firmy, w której oprócz właściciela zatrudnione są dwie pracownice na cały etat. Właściciel firmy oświadczył mi, że złożył wniosek o ogłoszenie upadłości firmy i czeka na orzeczenie sądu w tej sprawie. Powiedział też, że są szanse na to, że będzie to upadłość z opcją układową – zabiegał o to, aby firma dalej działała i zatrudniała pracowników, nawet po ogłoszeniu upadłości. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku przedsiębiorcy i firma zostanie postawiona w stan upadłości, ale bez udziału syndyka, to czy wówczas należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? »
Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 02.03.2011
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?