REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Związki zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego

Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawo­dowych osób, którym przysługuje prawo zrzesza­nia się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż.

Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?

Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady?

Dofinansowanie z UE dla bezrobotnych

Ponad 1 mld złotych ma dofinansować Unia Europejska na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób. Program "Wiedza Edukacja Rozwój" objął dofinansowaniem ponad 4 tys. osób biernych zawodowo i 3 tys. bezrobotnych.

Ustawa o ubezpieczeniach grupowych w Sejmie

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zakłada złagodzenie zakazu pobierania wynagrodzenia związanego z zawieraniem grupowych umów ubezpieczenia. Spod zakazu wyłączono umowy zawarte na rachunek pracowników i członków ich rodzin oraz samorządów zawodowych lub związków zawodowych.

KE zajmie się norweską płacą minimalną dla kierowców

Komisja Europejska zajmie się przepisami dotyczącymi norweskiej płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców ciężarówek oraz autobusów pod kątem ich zgodności z prawem Unii Europejskiej. Od lipca 2015 r. w Norwegii obowiązują nowe przepisy w sprawie płacy minimalnej dla kierowców. Przepisy te zostały wprowadzone pod wpływem związków zawodowych, które walczą z konkurencją m.in. polskich przewoźników.

Ustawa o pracy na morzu poparta przez Senat

Ustawa o pracy na morzu, która zakłada m.in. że marynarz będzie pracował na statku maksymalnie 14 godzin na dobę oraz 72 godziny tygodniowo została 4 września 2015 r. poparta przez Senat. Izba nie wniosła żadnych poprawek.

Rada Dialogu Społecznego od 11 września 2015 r.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wejdzie w życie 11 września br. i od tego dnia pracodawcy, związki oraz rząd będą mogły zgłaszać członków Rady. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Pomoc finansowa w znalezieniu pracy

Unia Europejska przeznaczyła 50 mln zł na pomoc osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy. Pieniądze mają otrzymać powiatowe urzędy pracy na Warmii i Mazurach, gdzie stopa bezrobocia od lat należy do najwyższych w kraju.

Transfer zasiłku dla bezrobotnych z państw UE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłki dla bezrobotnych mogą być transferowane do innego państwa UE po spełnieniu przez bezrobotnego odpowiednich warunków. Według danych MPiPS w 2014 r. zasiłek dla bezrobotnych transferowany z innych państw pobierało w Polsce 4651 osób.

Bezpłatne szkolenia z funduszy unijnych

Startuje ogólnopolski cykl bezpłatnych szkoleń z funduszy unijnych. Dotyczy możliwości wykorzystania funduszy europejskich w latach 2014-2020. Szkolenia będą trwały do końca września tego roku.

Związki zawodowe dla muzyków

Do Trybunału Konstytucyjnego wniesiono pytanie prawne o możliwość tworzenia związków zawodowych przez muzyków. Prokurator Generalny wystąpił o umorzenie sprawy, gdyż już w czerwcu 2015 r. TK przesądził, że mają do tego prawo nie tylko pracownicy etatowi, ale i świadczący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ustawa o pracy na morzu przyjęta przez Sejm

Ustawa o pracy na morzu została przyjęta przez Sejm podczas drugiego dnia 98. posiedzenia Sejmu 5 sierpnia 2015 r. Projekt wdraża Konwencję o pracy na morzu. Określa warunki pracy i życia marynarzy na statkach przeznaczonych lub używanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Rada Dialogu Społecznego - zadania i skład

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została 3 sierpnia 2015 r. podpisana przez Prezydenta RP. Nowa regulacja powstała we współpracy organizacji pracodawców i związków zawodowych z resortem pracy. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład RDS?

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego podpisana przez Prezydenta RP

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została w poniedziałek (3 sierpnia 2015 r.) podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie jeszcze we wrześniu tego roku. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Komisja Trójstronna przestaje istnieć

Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego?

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych?

Przewodniczący OPZZ domaga się wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Miałby wynosić 1057 zł netto (poziom minimum socjalnego). Celem podwyższenia kwoty zasiłku ma być wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z Europejskiej Karty Społecznej.

Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP

Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia.

Polski pracownik jednym z najgorzej zarabiających w UE

Polski pracownik jest jednym z najgorzej zarabiających pracowników w całej Unii Europejskiej. Średnie polskie wynagrodzenie wynosi 865 euro. W Luksemburgu, w którym ta średnia wypada najlepiej, wynosi 4663 euro. Dla porównania średnie wynagrodzenie Czechów to 970 euro, a Greków 1541 euro.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji - efekty w 2013 i 2014 r.

Prawie 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. EFG pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji.

Projekt ustawy o pracy na morzu w Sejmie

Rządowy projekt ustawy o pracy na morzu jest przedmiotem prac Sejmu na 97. posiedzeniu. Powstał w celu wykonania prawa Unii Europejskiej. Określa warunki pracy na morzy na statkach przeznaczonych lub używanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Nowością jest możliwość zgłoszenia skargi przez marynarza na warunki pracy i życia na statku.

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

Regulaminy wynagradzania zaskarżone przez pracodawców

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które uniemożliwiają pracodawcom ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego?

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. 1 lipca 2015 r. KE wycofała zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera tym samym drogę do nowego podejścia.

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych od 2016 r.

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych zostanie wprowadzona w 2016 r. Na początek karta ma obejmować transport i kulturę, ale przewiduje się również włączenie takich dziedzin życia jak studia czy zatrudnienie.

PO WER 2014-2020 na Śląsku

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) ma na celu wsparcie ludzi młodych na rynku pracy. Na Śląsku na realizację programu przeznacza się około 201 mln euro. Należy zaznaczyć, że w województwie śląskim bez pracy pozostawało prawie 25 tys. osób do 24. roku życia, a pomiędzy 25. a 34. rokiem życia - było ich ok. 50 tys.

Warunki pracy na morzu

Warunki pracy na morzu w Polsce zostaną dostosowane do Konwencji o pracy na morzu. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracy na morzu przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju. Projekt wprowadza za Konwencją minimalne, międzynarodowo ujednolicone standardy pracy i życia marynarzy na statkach morskich, zapewniające ochronę warunków pracy oraz przestrzeganie praw człowieka i obywatela.

140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi

W ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego przedsiębiorstwa i organizacje zobowiązują się do udostępnienia 140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego w rządzie

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego będzie rozpatrywany w rządzie. Pracodawcy i związki zawodowe zaprezentowali wspólnie wypracowany jednolity tekst ustawy. Gotowy jest również projekt regulaminu nowej instytucji.

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych niekonstytucyjne

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do osób zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. (K 1/13). W świetle nowego wyroku zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych również daje możliwość wstępowania do związków zawodowych.

Udział w związkach zawodowych tylko dla etatowców niekonstytucyjny - TK

Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. uznał przepisy dotyczące możliwości udziału w związkach zawodowych tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę za niekonstytucyjne. Zgodnie z wyrokiem TK zatrudnieni na "śmieciówkach" również mogą wstępować do związków zawodowych.

Górnicy poza powszechnym systemem emerytalnym

Górnicy, pomimo wskazań Komisji Europejskiej, nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Polska wniosła o usunięcie z projektu zaleceń KE sformułowania o pełnym włączeniu górników do powszechnego systemu emerytalnego

Przyspieszenie płatności zaliczkowych na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Rada Europejska stwierdziła, ze promowanie zatrudnienia młodzieży powinno stanowić priorytet. Powstała więc Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Na ten cel przeznaczono budżet o wartości 3,2 mld euro do rozdysponowania wśród państw członkowskich w latach 2014–2020, który nie wymaga współfinansowania na poziomie krajowym. Uznano, że należy ustalić wyższą stawkę płatności zaliczkowych na poczet szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych o wartości 3,2 mld euro w 2015 r., aby umożliwić szybkie uruchomienie funduszy. Zwiększone płatności zaliczkowe będą opiewać na kwotę ponad 1 mld euro (30% szczególnej alokacji) zamiast początkowej wartości na poziomie 1–1,5% szczególnej alokacji.

Polacy o związkach zawodowych - kontrowersje

Polacy w 39% wypowiadają się pozytywnie, a w 36% negatywnie o związkach zawodowych. Ocena prac związków jest więc bardzo rozbieżna. Oznacza to, że związki zawodowe budzą kontrowersje.

Zmiana w projekcie dot. Rady Dialogu Społecznego?

Związki zawodowe twierdzą, że strona rządowa dokonała zmiany w projekcie dotyczącym Rady Dialogu Społecznego. Treść projektu ma różnić się od przedstawionej do konsultacji społecznych.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży

Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej.

Rada Dialogu Społecznego - koniec prac nad projektem

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowa instytucja zastępująca Komisję Trójstronną będzie niezależna od rządu.

Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami.

Kara porządkowa dla pracownika członka organizacji związkowej

Jakie obowiązki ma pracodawca, który udziela kary porządkowej pracownikowi będącemu członkiem organizacji związkowej, czyli korzystającemu z obrony związku?

Praca w Holandii - rozliczanie podatków

Osoby , które w 2014 r. pracowały w Holandii, mają czas na rozliczenie się do dnia 1 maja 2015 r. Z początkiem 2014 r. weszły w życie nowelizacje ustaw. Warto wiedzieć, co zmieniło się w rozliczaniu podatków w Holandii.

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców będą wspólnie debatować nad nowym projektem dotyczącym dialogu społecznego. Zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych ma zostać powołana Rada Dialogu Społecznego.

Rada Dialogu Społecznego - nowa instytucja

Trwają prace nad nową instytucją. Zamiast Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych ma powstać Rada Dialogu Społecznego.

Członkostwo w europejskiej radzie zakładowej a wypowiedzenie zmieniające

Członkostwo w europejskiej radzie zakładowej wiąże się z korzystniejszymi od powszechnie obowiązujących przepisów regulacjami sytuacji pracowników. Czy polski pracodawca może złożyć takiemu pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, jeśli w zakładzie pracy wchodzi w życie nowy układ zbiorowy pracy?

Swobodny przepływ osób między Polską a Szwajcarią

Odbyły się rozmowy polsko szwajcarskie dotyczące swobodnego przepływu osób. Rada Federalna Szwajcarii wystąpi z inicjatywą renegocjacji umowy między UE a Szwajcarią o swobodnym przepływie osób.

Gwarancje dla młodzieży - rezultaty

Unijny program "Gwarancje dla młodzieży" polega na ułatwianiu młodym ludziom wejście na rynek pracy. Państwa członkowskie zobowiązały się zadbać o to, aby w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub utraty pracy młodzi ludzie do 25 roku życia mogli znaleźć dobrą pracę dostosowaną do ich wykształcenia, umiejętności i doświadczenia albo zdobyć wykształcenie, umiejętności.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech

Przyjęta przez rząd federalny interpretacja obowiązującej od 1 stycznia ustawy o płacy minimalnej godzi w swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej. W szczególności przepisy te uderzają w polskich przewoźników drogowych.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r. wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, pomimo tego iż na łownych rynkach wschodzących pojawia się odczuwalny spadek płac. W Europie odnotowuje się wyższe podwyżki niż przed rokiem. Co je spowodowało?

Nowa formuła dialogu społecznego

Powstanie nowa formuła dialogu społecznego. W 2014 r. strona związkowa wycofała się z prac Komisji Trójstronnej, używając argumentu pozorności dialogu. Wadliwość systemu Komisji Trójstronnej spowodowała konieczność wprowadzenia zmian.

REKLAMA