REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki zawodowe dla muzyków

REKLAMA

REKLAMA

Do Trybunału Konstytucyjnego wniesiono pytanie prawne o możliwość tworzenia związków zawodowych przez muzyków. Prokurator Generalny wystąpił o umorzenie sprawy, gdyż już w czerwcu 2015 r. TK przesądził, że mają do tego prawo nie tylko pracownicy etatowi, ale i świadczący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Prokurator Generalny chce, by Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę pytania prawnego, czy muzycy mogą tworzyć związki zawodowe; wskazuje, że w czerwcu TK przesądził już, że mają do tego prawo nie tylko pracownicy etatowi, ale i świadczący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Autopromocja

Do sądów należy dokonywanie samodzielnej oceny tego, czy odpowiednia grupa osób pragnąca zrzeszyć się w związku zawodowym spełnia kryteria pozwalające na zaliczenie ich do grona podmiotów wolności zrzeszania się w związki - podkreślił zarazem szef PG w stanowisku dla TK. Trybunał miał badać pytanie prawne Sądu Okręgowego w Lublinie z 2014 r. o zgodność z konstytucją przepisu ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych. Do 2 czerwca br. przyznawał on prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych tylko pracownikom, a pozbawiał tego prawa osób z tzw. wolnych zawodów (np. muzyków), świadczących pracę na podstawie innych umów cywilnoprawnych, zwłaszcza umowy zlecenia czy o dzieło.

W stanowisku dla TK szef PG przypomniał, że właśnie 2 czerwca TK orzekł, iż ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Wyrok ten oznaczał, że zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych mogą należeć do związków zawodowych i je tworzyć.

Polecany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

PG podkreślił w swym stanowisku, że Trybunał orzekł wtedy z wniosku OPZZ o niekonstytucyjności przepisu ustawy o związkach zawodowych w takim samym zakresie, w jakim SO w Lublinie poddał go kontroli w swym pytaniu. Skoro TK dokonał jego eliminacji z porządku prawnego, to osiągnięty został cel, do którego zmierzało pytanie prawne - napisał PG. Dlatego postępowanie w TK podlega umorzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Całą sprawę wywołał Sąd Okręgowy w Lublinie, zadając w 2014 r. TK pytanie prawne o zgodność z konstytucją ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych.

Komitet założycielski Związku Zawodowego Muzyków RP z siedzibą w Lublinie wniósł w 2013 r. o wpis tej organizacji do sądowego rejestru związków zawodowych. Komitet wskazał, że ograniczenie prawa do tworzenia związków zawodowych jedynie do wąskiej grupy pracowników i pozbawienie tego prawa osób wykonujących pracę na podstawie innej niż stosunek pracy jest sprzeczne z konstytucją RP (zapewniającej w art. 59. ust. 1 "wolność zrzeszania się w związkach zawodowych") oraz Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych.

Zadaj pytanie: FORUM

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód we wrześniu 2013 r. oddalił wniosek o rejestrację, powołując się na to, iż Komitet nie przedłożył dokumentów, z których wynikałoby, że muzycy należą do grona podmiotów uprawnionych do zakładania związków zawodowych w myśl ustawy o związkach. W apelacji do SO Komitet zarzucił SR naruszenie prawa materialnego przez niewłaściwą interpretację ustawy o związkach i wniósł o zmianę postanowienia i wpisanie związku muzyków do rejestru. Zwrócił się też, by SO spytał TK o całą sprawę.

SO uznał, iż rozstrzygnięcie sprawy rejestracji zależy od odpowiedzi TK na pytanie prawne. SO wskazał w nim, iż podstawą prawną odmowy zarejestrowania związku zawodowego muzyków jest artykuł ustawy o związkach zawodowych, który prawo do tworzenia i wstępowania do związku zawodowego przyznaje "pracownikom bez względu na podstawę stosunku pracy, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami". SO ocenił, iż przepis ten, w zakresie, w jakim przyznaje prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych tylko tym osobom, budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucją.

Udział w związkach zawodowych tylko dla etatowców niekonstytucyjny - TK

Zdaniem SO ustawa o związkach jest sprzeczna z konstytucją, która gwarantuje wolność tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. SO zauważył też, iż ograniczenie prawa do tworzenia związków nie przystaje do obecnej rzeczywistości, w której umowy cywilnoprawne są powszechnie zawierane oraz że małe różnice pomiędzy pracownikami a osobami świadczącymi pracę na podstawie umów cywilnoprawnych skutkują pojawieniem się postulatów uznania za pracowników również tych drugich. Według SO w 1991 r. ustawodawca nie przewidywał, by praca zarobkowa wykonywana była na innych niż wymienione w ustawie o związkach zawodowych podstawach, w szczególności w ramach umów cywilnoprawnych w tak szerokim rozmiarze, jak dziś.

W stanowisku dla TK szef PG napisał, że w uzasadnieniu czerwcowego wyroku TK uznał, że pracownik, jako podmiot wolności zrzeszania się w związkach zawodowych, nie może być identyfikowany wyłącznie przez pryzmat rodzaju stosunku prawnego łączącego go z pracodawcą. TK uznał, że pojęcie "pracownik" obejmuje wszystkie osoby, które wykonują określoną pracę zarobkową; pozostają w stosunku prawnym z podmiotem, na rzecz którego ją świadczą oraz mają takie interesy zawodowe związane z wykonywaniem pracy, które mogą być grupowo chronione. "Konstytucja nie uzależnia możliwości korzystania z tej wolności od tego, w jakiej formie dana osoba świadczy pracę" - przypomniano uzasadnienie TK.

Autopromocja

Trybunał uznał wtedy, iż jego wyrok "powinien doprowadzić do niezwłocznej interwencji ustawodawcy i uzupełnienia badanego przepisu ustawy w taki sposób, który zapewni realizację normy konstytucyjnej". "Do sądów należy dokonywanie samodzielnej oceny tego, czy odpowiednia grupa osób pragnąca zrzeszyć się w związku zawodowym spełnia kryteria pozwalające na zaliczenie ich do grona podmiotów wolności ujętej w art. 59 ust. 1 konstytucji. Rolą sądów jest również udzielanie takim podmiotom gwarancji przynależności do związków zawodowych" - dodano w stanowisku PG. W czerwcu br. PG wnosił w TK o uznanie niekonstytucyjności kwestionowanego przez OPZZ artykułu ustawy o związkach.

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych niekonstytucyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA