REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy o związkach zawodowych - kontrowersje

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Polacy w 39% wypowiadają się pozytywnie, a w 36% negatywnie o związkach zawodowych. Ocena prac związków jest więc bardzo rozbieżna. Oznacza to, że związki zawodowe budzą kontrowersje.

39 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania związków zawodowych, prawie tyle samo (36 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z opublikowanego w czwartek raportu CBOS. Ponad połowa Polaków poparła organizowaną w styczniu i lutym akcję protestacyjną górników.

REKLAMA

Autopromocja

W raporcie wskazano, że w ciągu ostatniego roku odsetek respondentów dobrze oceniających działalność związków zawodowych w zasadzie się nie zmienił, ale wzrosła grupa tych, którzy krytycznie postrzegają jej skutki dla kraju (o 5 pkt proc.).

"Działalność związków zawodowych zauważalnie częściej jako korzystną dla kraju niż niekorzystną postrzegają osoby mające wykształcenie zasadnicze zawodowe, mieszkańcy wsi, robotnicy niewykwalifikowani, natomiast wyraźną przewagę opinii krytycznych odnotowujemy wśród mieszkańców dużych i największych aglomeracji, respondentów mających wyższe wykształcenie, przedstawicieli kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem oraz pracowników administracyjno-biurowych" - wyjaśniono w raporcie.

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.

REKLAMA

Pozytywnie do związków odnoszą się natomiast na ogół ci, którzy uczestniczą w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, a także ankietowani o prawicowych poglądach politycznych, natomiast przeważnie negatywnie oceniają je badani niebiorący udziału w praktykach religijnych oraz identyfikujący się z lewicą. W potencjalnych elektoratach partyjnych aktywność związków zawodowych jako dobrą dla kraju określają przede wszystkim zwolennicy PiS (wraz z Solidarną Polską, Polską Razem i Prawicą RP), natomiast przeciwnego zdania są najczęściej wyborcy PO.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemal połowa badanych (46 proc.) uważa, że związki zawodowe mają w Polsce zbyt mały wpływ na decyzje władz, natomiast blisko jedna piąta (18 proc.) – że jest on zbyt duży. Co szósty respondent (16 proc.) określa go jako odpowiedni, tzn. taki, jaki mieć powinny. CBOS zauważył, że od maja ubiegłego roku zauważalnie zwiększyła się grupa osób określających polityczny wpływ związków zawodowych jako zbyt duży (o 8 pkt w procentowych) i w takim samym stopniu ubyło badanych wyrażających opinię przeciwną (o 8 pkt).

We wszystkich analizowanych elektoratach partyjnych, z wyjątkiem wyborców PO, wśród których zdania są podzielone, przeważają osoby twierdzące, że obecnie siła oddziaływania związków zawodowych na decyzje polityczne władz w naszym kraju jest zbyt mała. Ich niewystarczający wpływ na te decyzje najczęściej podkreślają sympatycy PiS (wraz z Solidarną Polską, Polską Razem i Prawicą RP), a także PSL.

Zadaj pytanie na FORUM

"Wprawdzie nadal największa część badanych (46 proc.) postrzega związki zawodowe jako mało efektywne w obronie interesów pracowniczych, jednak od poprzedniego pomiaru (przeprowadzonego rok temu) grupa ta zmniejszyła się o 9 punktów procentowych, natomiast wzrosła liczba osób przekonanych o ich skuteczności (o 8 punktów, do 35 proc.). Można przypuszczać, że na poprawę oceny skuteczności związków zawodowych wpłynęły protesty górników i będące ich konsekwencją porozumienie zawarte z rządem" - napisano w raporcie.

Organizowaną w styczniu i lutym akcję protestacyjną górników spowodowaną planami zamykania i restrukturyzacji kopalń poparła ponad połowa Polaków (56 proc.), w tym jedna czwarta (26 proc.) w sposób zdecydowany, natomiast ponad jedna trzecia (36 proc.) zaliczała się do jej przeciwników. Z badania wynika, że poparcie dla akcji protestacyjnej górników przeważało w większości analizowanych grup, ale było relatywnie najwyższe wśród mieszkańców wsi, osób mających wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, źle sytuowanych, robotników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, bezrobotnych, a także praktykujących religijnie przynajmniej raz w tygodniu oraz deklarujących prawicowe poglądy polityczne.

Z kolei dezaprobatę protestów częściej wyrażali mieszkańcy dużych i największych miast, najlepiej wykształceni, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, technicy i średni personel, pracownicy administracyjno-biurowi, uzyskujący najwyższe dochody, a także badani nieuczestniczący w praktykach religijnych oraz identyfikujący się z lewicą.

"Stosunek do protestów górników zależał również w pewnym stopniu od identyfikacji partyjnych. Akcję protestacyjną popierała zdecydowana większość wyborców PiS (wraz z SP, PR i Prawicą RP) oraz ponad połowa elektoratu SLD i PSL. Z kolei do przeciwników protestów zaliczali się na ogół zwolennicy PO" - napisano.

Rola związku zawodowego przy zwolnieniu indywidualnym

Choć większość Polaków popierała protesty związkowców, to ponad połowa (54 proc.) nie identyfikowała się z nimi. Dwie piąte ankietowanych (40 proc.) uważało, że związki zawodowe organizując te protesty reprezentują interesy ludzi takich jak oni.

Jednocześnie z badania wynika, że członkostwo w związkach zawodowych jest w Polsce marginalne – deklaruje je co szesnasty dorosły (6 proc.), tj. co dziewiąty pracownik najemny (11 proc.). Większość z nich należy do związków wchodzących w skład dużych organizacji, przede wszystkim NSZZ "Solidarność" i OPZZ, nieliczni zaś są w związkach niezrzeszonych. Zdaniem autorów badania, od początku lat 90-tych obserwujemy w Polsce dramatyczny spadek uzwiązkowienia. Wówczas bowiem do związków zawodowych należał niemal co piąty Polak. Od 2006 r. odsetek związkowców pozostaje na względnie stabilnym, niskim poziomie (5–7 proc).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11–18 marca 2015 roku na liczącej 1052 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Związki zawodowe w Polsce

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

REKLAMA

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

REKLAMA

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

REKLAMA