Dofinansowanie z UE dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Ponad 1 mld zł - tyle są warte podpisane do tej pory umowy o dofinansowanie UE z programu "Wiedza Edukacja Rozwój"- poinformowało w środę MIR. Pieniądze te trafią m.in. na poprawę sytuacji młodych na rynku pracy czy projekty innowacyjne.
REKLAMA
"W programie "Wiedza Edukacja Rozwój" podpisaliśmy już 307 umów o dofinansowanie o wartości ponad 1 mld zł. Są to środki przeznaczone na wsparcie osób młodych, a także na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową" - podkreślił resort.
Ministerstwo dodało, że dofinansowaniem UE objęto m.in. 4,2 tys. osób biernych zawodowo, 3,2 tys. bezrobotnych, a z programów mobilności ponadnarodowej skorzystało 5,3 tys. osób.
Zobacz: Ułatwienia w zatrudnianiu młodych, bezrobotnych osób - stanowisko RM
Budżet programu "Wiedza Edukacja Rozwój" to ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej "Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych". Z wkładem krajowym wynosi w sumie 5,43 mld euro.
Na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób trafi 1 mld 757 mln euro.
Pieniądze z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" mają też pomóc instytucjom publicznym w realizowaniu reform. Chodzi m.in. o skrócenie czasu postępowań gospodarczych, tworzenie lepszego prawa, podniesienie jakości konsultacji społecznych czy też zwiększenie kompetencji kadr instytucji zatrudnienia i pomocy społecznej. Również samorządy otrzymają m.in. pomoc w zakresie podniesienia jakości planowania przestrzennego. Na te przedsięwzięcia przeznaczono 739 mln euro.
Dofinansowane z pieniędzy UE projekty dotyczące edukacji i szkolnictwa wyższego będą musiały odpowiadać na potrzeby pracodawców. Na to trafi 1 mld 56 mln euro.
Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)
301 mln euro to wsparcie m.in. na finansowanie ważnych z punktu widzenia rynku pracy programów profilaktycznych. Chodzi m.in. o choroby krążenia, nowotworowe, generalnie takie, które są najczęstszą przyczyną braku aktywności zawodowej. Dofinansowanie unijne będą mogły uzyskać też kadry medyczne specjalizujące się w dziedzinach powiązanych z potrzebami demograficznymi, geriatrią czy też usługami opiekuńczymi. Z tych pieniędzy mają powstawać centra symulacji na wyższych uczelniach medycznych, pozwalające ich studentom zdobywać umiejętności praktyczne.
670 mln euro z programu przeznaczono natomiast na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat