Zmiany w umowach terminowych
16 mar 2015
Obecnie nie ma przepisu, który ograniczałby długość zawieranych umów na czas określony. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Pracodawcy będą mogli zawrzeć umowę terminową na maksymalnie 33 miesiące. Łącznie z okresem próbnym pracownik będzie mógł pracować na podstawie umów terminowych u jednego pracodawcy maksymalnie 36 miesięcy.
Terminowe zatrudnienie do 48 miesięcy, umowa próbna do 6 miesięcy - opinia pracodawców
16 mar 2015
Zgodnie z opinią pracodawców umowy na czas określony powinny być zawierane maksymalnie do 48 miesięcy, a umowa na okres próbny powinna zostać przedłużona do 6 miesięcy. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował jednak zmiany w Kodeksie pracy, zgodnie z którymi łączny czas trwania umów terminowych (razem z umową próbną) wynosi maksymalnie 36 miesięcy.
Ograniczenie umów na czas określony - przyjęcie przez rząd
27 lut 2015
Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ograniczenia umów na czas określony zostaną przyjęte przez rząd najprawdopodobniej w marcu. Zostanie określony maksymalny okres umowy terminowej.
Zmiany w prawie pracy do końca kadencji parlamentu
25 lut 2015
Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podał planowane zmiany w prawie pracy, które mają zostać wprowadzone do końca kadencji parlamentu. Modyfikacje dotyczą umów o pracę na czas określony, urlopów rodzicielskich dla ojców oraz dialogu społecznego.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór
24 lut 2015
Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
20 lut 2015
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.
Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy
12 lut 2015
Zmiany w Kodeksie pracy, które wejdą w życie być może jeszcze w 2015 r. obejmują przede wszystkim umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się maksymalną długość umowy terminowej. Zmianie mają ulec okresy wypowiedzenia. Problem tkwi w porozumieniu się, co do tych kwestii i uregulowanie ich w sposób uwzględniający interesy pracodawców i pracowników.
Kodeks pracy – zmiany 2015
09 lut 2015
W 2015 r. Kodeks pracy czekają poważne zmiany. Rezygnuje się z umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto w określonych przypadkach nie będzie konieczności wykonywania nowych badań lekarskich do pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. Wprowadza się także nowe okresy wypowiadania umów.
Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki
06 lut 2015
Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?
Umowa na czas określony 33 miesiące od 2015 r.
16 sty 2015
Umowa na czas określony będzie ograniczona do 33 miesięcy. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z jednym pracownikiem maksymalnie 3 terminowe umowy o pracę, ale na okres nie dłuższy niż 33 miesiące.
Rekordowa liczba osób na umowach na czas określony
03 gru 2014
Rekordowa liczba osób pracujących na umowach na czas określony to 5,2 mln. Liczba ta wynika z ostatniego badania przeprowadzonego w III kwartale 2014 r. Jeszcze nigdy liczba ta nie była tak wysoka.
Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia
03 gru 2014
Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.
Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony
24 lis 2014
Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?
Zmiany w umowach terminowych według pracodawców
24 lis 2014
Pracodawcy przedstawili wspólne stanowisko odnośnie zmian w umowach terminowych. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada przede wszystkim uregulowanie limitu umów o pracę na czas określony oraz długości okresów wypowiedzenia. Pracodawcy proponują również własne rozwiązania dotyczące umów na okres próbny, przepisów przejściowych i pracowników tymczasowych.
Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców
24 lis 2014
Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
24 miesiące zatrudnienia na czas określony - propozycja NSZZ Solidarność
21 lis 2014
NSZZ Solidarność proponuje 24 miesiące zatrudnienia na czas określony, po którym należy zawrzeć umowę bezterminową. Resort pracy chce, aby okres ten wynosił 33 miesiące. Konsultacje społeczne w tym przedmiocie trwają do 21 listopada 2014 r.
Ustawowy limit zatrudnienia na czas określony - opinia pracodawców
19 lis 2014
Pracodawcy akceptują proponowany ustawowy limit zatrudnienia na czas określony do 3 umów terminowych. Nie zgadzają się jednak na maksymalny czas 33 miesięcy trwania umów. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadał wcześniej, że będzie to 36 miesięcy. Pracodawcy chcieliby, aby limit wynosił 48 miesięcy.
18 miesięcy umowy terminowej - propozycja związków zawodowych
17 lis 2014
Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy maksymalny czas trwania umów terminowych miałby wynosić 36 miesięcy. Zdaniem Solidarności to zdecydowanie za długo. Propozycja związków zawodowych dotyczy okresu 18 miesięcy.
Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych
17 lis 2014
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS przewiduje zrównanie okresów wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. Jaki jest cel nowej regulacji?
48 miesięcy umowy terminowej - propozycja pracodawców
07 lis 2014
Pracodawcy nie zgadzają się na limit umów terminowych zaproponowany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Zamiast maksymalnej długości 33 miesięcy przedstawiają wartość 48 miesięcy. Krytykują również uregulowanie maksymalnej liczby umów, które można zawrzeć.
Najdłuższa umowa na czas określony - 33 miesiące
03 lis 2014
Najdłuższa umowa na czas określony będzie trwała 33 miesiące. Limit umów terminowych wyniesie trzy, których łączna długość także nie może przekroczyć 33 miesięcy. Nowa regulacja kodeksowa może zostać wprowadzona już w 2015 r.
Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.
30 paź 2014
Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony zostanie uregulowana być może już w 2015 r. Zgodnie z przedstawionym przez MPiPS projektem zmian w Kodeksie pracy najdłuższa umowa na czas określony wyniesie 33 miesiące. W jakich sytuacjach można będzie wydłużyć umowę terminową?
Nowe zasady dotyczące umów terminowych
24 paź 2014
Nowe zasady dotyczące umów terminowych przewidują możliwość zawarcia z tym samym pracownikiem na tym samym stanowisku maksymalnie 3 umów na czas określony trwających razem nie dłużej niż 33 miesiące. Zdaniem Konfederacji Lewiatan byłaby to nadmierna regulacja.
Maksymalna umowa na czas określony - 33 miesiące
22 paź 2014
Maksymalna umowa na czas określony będzie mogła zostać zawarta na okres 33 miesięcy. Taką zmianę przewiduje MPiPS w przygotowanym projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiana może wejść w życie w 2015 r.
Wzór umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej
06 paź 2014
Gdy chodzi o umowny stosunek pracy, umowa o pracę na czas określony to optymalna forma zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych. Przedstawiamy wzór umowy o pracę z członkiem zarządu.
Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę na czas określony - zalety i wady
01 paź 2014
Umowa o pracę na czas określony stanowi optymalną formę umownego zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie stosunku pracy. Jakie są zalety i wady tego typu zatrudnienia?
Co zmieni się w umowach na czas określony?
29 wrz 2014
Dnia 26 lutego 2014 r. do Sejmu wpłynął projekt mający wprowadzić zmiany w umowach na czas określony. Jakiego typu są to zmiany?
Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór
09 wrz 2014
Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Najczęściej wybieraną formą rozwiązania stosunku pracy jest wypowiedzenie. Jak wygląda sytuacja w przypadku umowy o pracę na czas określony?
Maksymalny okres trwania umów na czas okreslony - propozycja już we wrześniu
09 wrz 2014
Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej chce, aby maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 36 miesięcy. Konkretne propozycje w zakresie zmian w umowach na czas określony mają być gotowe we wrześniu, zaś rząd powinien je przyjąć w czwartym kwartale roku.
Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony
08 wrz 2014
Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.
Maksymalny okres trwania umów na czas określony
02 wrz 2014
Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnego okresu trwania umów o pracę na czas określony. Może się to jednak zmienić już w 2015 r. Najdłuższa możliwa umowa na czas określony ma wynosić 36 miesięcy.
Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia
29 sie 2014
Zmiany w Kodeksie pracy zapowiedziane przez ministra pracy i polityki społecznej popierane są przez prezydenta Pracodawców RP. Maksymalna umowa na czas określony wynosić ma 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia w tego typu umowach uzależnione będą od stażu pracy, co zbliży je do obowiązujących w przypadku umów bezterminowych.
Maksymalna umowa na czas określony i zrównane okresy wypowiedzenia
28 sie 2014
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że umowa o pracę na czas określony będzie mogła trwać maksymalnie 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia umów terminowych i nieterminowych zostaną zrównane.
Nadużywanie umów terminowych
14 lip 2014
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, około 450 tysięcy osób pracuje na czas określony, choć powinny mieć umowę na stałe. Długoterminowe umowy terminowe to sposób na unikanie przez pracodawców mniej korzystnych dla nich, a korzystniejszych dla pracowników umów o pracę na czas nieokreślony.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma
12 maja 2014
W większości przypadków umowę o pracę można wypowiedzieć. Do skutecznego wypowiedzenia konieczne jest sporządzenie i doręczenie odpowiedniego pisma drugiej stronie stosunku pracy. Warto poznać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.
Maksymalny czas trwania umowy na czas określony
17 kwi 2014
Zdaniem Konfederacji Lewiatan maksymalny czas trwania umowy na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Projekt zmiany Kodeksu pracy przewiduje jednak okres 24 miesięcy. Co może spowodować krótszy maksymalny termin umowy o pracę na czas określony?
Jeden rodzaj umowy o pracę czy maksymalny okres umowy terminowej?
11 kwi 2014
Marcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący
różnicowania pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony oraz
pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wzbudził wiele emocji w
środowisku pracodawców. Będzie jeden rodzaj umowy o pracę? Czy lepiej wprowadzić maksymalny okres umowy terminowej?
Świadectwo pracy w aktach osobowych pracownika
04 gru 2013
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie akt osobowych pracownika. Dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia, a więc także kopię wydanego pracownikowi świadectwa pracy przechowuje się w części C tych akt. Czy tak samo jest w przypadku umów terminowych?
Umowa na zastępstwo
30 sie 2013
Umowa na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony. Pracodawca zatrudnia na jej podstawie pracownika, który zastępuje innego pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Co ważne może być poprzedzona umową na okres próbny, a okres jej wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony
12 lip 2013
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony, gdy umowa została skonstruowana tak, że jej wypowiedzenie jest możliwe, może być konieczne, mimo, iż przepisy wprost nie nakładają na pracodawcę takiego obowiązku.
Limit umów na czas określony – 5 najtrudniejszych przykładów z praktyki
10 maja 2013
Obecnie z tym samym pracownikiem można zawrzeć dwie następujące po sobie umowy na czas określony, a trzecia z kolei powinna zostać zawarta już na czas nieokreślony. Inne regulacje w tym zakresie obowiązywały od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., kiedy do przedsiębiorców miała zastosowanie ustawa antykryzysowa.
Jak liczyć limit umów na czas określony
01 lut 2013
Ze względu na obowiązywanie w okresie od 22 sierpnia 2009 r. do 31
grudnia 2011 r. ustawy antykryzysowej ustalenie, czy można z
pracownikiem podpisać umowę na czas określony czy już trzeba zawrzeć
umowę na czas nieokreślony, jest skomplikowane. Od 1 stycznia 2012 r.
ponownie obowiązuje zasada, że z tym samym pracownikiem można zawrzeć
maksymalnie dwie umowy na czas określony, jeżeli przerwa między nimi nie
przekracza 1 miesiąca (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Trzecia z
kolei umowa powinna zostać zawarta na czas nieokreślony. Za miesiąc
przerwy uważa się w tym przypadku 30 dni. Termin miesięczny liczmy bowiem w tej
sytuacji zgodnie z art. 114 Kodeksu cywilnego.
Liczenie limitu umów na czas określony
30 sty 2013
Obecnie można zawrzeć z tym samym pracownikiem dwie następujące po sobie umowy na czas określony, a trzecia z kolei powinna zostać zawarta już na czas nieokreślony. Inne regulacje w tym zakresie obowiązywały od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., kiedy do przedsiębiorców miała zastosowanie ustawa antykryzysowa. W czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej można było podpisać z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, które łącznie nie mogły trwać dłużej niż 24 miesiące.
Jak prawidłowo rozwiązać z pracownikiem umowę terminową
21 sty 2013
Pracodawca, który chce zakończyć z podwładnym współpracę, musi zadbać o zachowanie odpowiednich procedur. W przypadku naruszenia przepisów prawa dotyczących wypowiadania lub rozwiązywania umów o pracę pracownik może wystąpić do sądu o zasądzenie odszkodowania.
Czy zawsze można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony?
19 sty 2013
Wypowiedzenie umowy na czas określony jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zezwala na to sama umowa i pod warunkami określonymi w kodeksie pracy. Odnosi się to zarówno do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę jak i pracodawcę.
Różnice pomiędzy umową na czas określony a nieokreślony
19 sty 2013
Umowa o pracę na czas określony w porównaniu do umowy o pracę na czas nieokreślony charakteryzuje się istotnymi różnicami. Jakie to ma skutki dla pracownika? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy umową na czas określony a umową na czas nieokreślony.
Była minister pracy: Likwidacja terminowych umów o pracę to likwidacja wielu miejsc pracy
28 wrz 2012
W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do
wielu instrumentów zatrudniania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria
Joanna Kluzik-Rostkowska. W tym również do umów na czas określony lub
umów cywilnoprawnych. Była minister pracy uważa, że postulaty
związkowców, by utrudnić pracodawcom korzystanie z tego typu
instrumentów, mogą oznaczać problemy na rynku pracy.
Rodzaje umów na czas określony
06 kwi 2012
Pracodawca w celu sprawdzenia pracownika może zawrzeć z nim umowę na okres próbny. Nie jest to jednak jedyny sposób na sprawdzenie przydatności pracownika do pracy. W takiej sytuacji pracodawca może zawrzeć np. krótkotrwałą umowę na czas określony.
Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony przysługuje odprawa
29 mar 2012
Pracownikom, świadczącym pracę na podstawie umów na czas określony, podobnie jak pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, przysługują odprawy pieniężne. Jest to m.in. odprawa z tytułu zwolnień grupowych.
Umowa terminowa a prawo pracownika do odprawy
26 mar 2012
Pracownikom, świadczącym pracę na podstawie umów na czas określony, podobnie jak pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, przysługują odprawy pieniężne. Jest to m.in. odprawa emerytalno-rentowa.