reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Co zmieni się w umowach na czas określony?

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Dnia 26 lutego 2014 r. do Sejmu wpłynął projekt mający wprowadzić zmiany w umowach na czas określony. Jakiego typu są to zmiany?

Pracownicy zatrudniani na podstawie umowy o pracę na czas określony znajdują się w gorszej sytuacji niż pracownicy pracujący na umowach bezterminowych. Dnia 13 marca 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia w przypadku umów o pracę na czas określony nie jest zgodny z prawem. Niezgodność ta polegała na dyskryminacji osób znajdujących się w podobnych sytuacjach (zatrudnionych na czas nieokreślony oraz na czas określony).

Jak jest teraz?

Kodeks pracy mówi, że trzecia umowa zawarta z tym samym pracownikiem na czas określony z tym samym pracownikiem z mocy prawa staje się umową na czas nieokreślony (okres rozwiązania poprzedniej, a nawiązania kolejnej nie może przekroczyć 1 miesiąca). Bywa to przedmiotem nadużyć ze strony pracodawców. Niekończące się umowy na czas określony zastępują często umowę na czas nieokreślony.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Obecnie w prawie brakuje jakichkolwiek ograniczeń co do trwania umów na czas określony. Projekt zmian przewiduje, że zawarcie umowy na czas określony z tym samym pracownikiem możliwe będzie jedynie na okres krótszy niż 24 miesiące. Po upływie tego okresu umowa sama z siebie staje się umową na czas nieokreślony. W szczególnych przypadkach maksymalny okres umów na czas określony może trwać 36 miesięcy.

Przekroczenie 24 miesięcznego okresu zatrudnienia równoznaczny z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony

Okresy wypowiedzenia

Oprócz zmian dotyczących okresu trwania umów projekt zakłada także zmianę długości okresów wypowiedzenia. Dąży się do tego, aby ich długość zależna była od stażu pracy, tak jak w przypadku umów na czas nieokreślony. Okresy te mają wynosić:

  • 2 tygodnie, jeśli umowa o pracę na czas określony przekracza 12 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeśli umowa o pracę na czas określony przekracza 18 miesięcy.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór

Odszkodowania

Zmienić mają się odszkodowania dla pracowników, których umowa na czas określony rozwiązana lub wypowiedziana została niezgodnie z prawem. Maksymalny okres roszczeń z tego tytułu poniesiony ma być z 3 do 12 miesięcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama