REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Katarzyna Pietrasik
Zmiany w umowach na czas określony.  /Fot. Fotolia
Zmiany w umowach na czas określony. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 26 lutego 2014 r. do Sejmu wpłynął projekt mający wprowadzić zmiany w umowach na czas określony. Jakiego typu są to zmiany?

Pracownicy zatrudniani na podstawie umowy o pracę na czas określony znajdują się w gorszej sytuacji niż pracownicy pracujący na umowach bezterminowych. Dnia 13 marca 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia w przypadku umów o pracę na czas określony nie jest zgodny z prawem. Niezgodność ta polegała na dyskryminacji osób znajdujących się w podobnych sytuacjach (zatrudnionych na czas nieokreślony oraz na czas określony).

REKLAMA

Autopromocja

Jak jest teraz?

Kodeks pracy mówi, że trzecia umowa zawarta z tym samym pracownikiem na czas określony z tym samym pracownikiem z mocy prawa staje się umową na czas nieokreślony (okres rozwiązania poprzedniej, a nawiązania kolejnej nie może przekroczyć 1 miesiąca). Bywa to przedmiotem nadużyć ze strony pracodawców. Niekończące się umowy na czas określony zastępują często umowę na czas nieokreślony.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Obecnie w prawie brakuje jakichkolwiek ograniczeń co do trwania umów na czas określony. Projekt zmian przewiduje, że zawarcie umowy na czas określony z tym samym pracownikiem możliwe będzie jedynie na okres krótszy niż 24 miesiące. Po upływie tego okresu umowa sama z siebie staje się umową na czas nieokreślony. W szczególnych przypadkach maksymalny okres umów na czas określony może trwać 36 miesięcy.

Przekroczenie 24 miesięcznego okresu zatrudnienia równoznaczny z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okresy wypowiedzenia

Oprócz zmian dotyczących okresu trwania umów projekt zakłada także zmianę długości okresów wypowiedzenia. Dąży się do tego, aby ich długość zależna była od stażu pracy, tak jak w przypadku umów na czas nieokreślony. Okresy te mają wynosić:

  • 2 tygodnie, jeśli umowa o pracę na czas określony przekracza 12 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeśli umowa o pracę na czas określony przekracza 18 miesięcy.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór

Odszkodowania

Zmienić mają się odszkodowania dla pracowników, których umowa na czas określony rozwiązana lub wypowiedziana została niezgodnie z prawem. Maksymalny okres roszczeń z tego tytułu poniesiony ma być z 3 do 12 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA