Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie umowy o pracę
Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na: okres próbny lub na czas nieokreślony.
REKLAMA
Kodeks pracy nie wskazuje okoliczności uzasadniających zawarcie jak i rozwiązanie umowy na czas określony w konkretnym kształcie.
Umowa o pracę rozwiązuje się:
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem
Co do zasady umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem okresu, na który została zawarta. Kodeks pracy przewiduje jednak możliwość jej wypowiedzenia, ale tylko pod warunkiem wprowadzenia do jej treści przez strony umowy postanowienia przewidującego taką możliwość. Ponadto musi być to umowa zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy (art. 33 Kodeksu pracy).
POBIERZ WZÓR: ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ ZA WYPOWIEDZENIEM
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony ma charakter wyjątkowy i możliwe jest przy spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, jak już zostało wspomniane, umowa powinna być zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Po drugie zaś strony przy jej zawieraniu muszą przewidzieć dopuszczalność rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, nie ma jednak przeszkód jeżeli chodzi o przedłużenie terminu, za wcześniejszym porozumieniem stron.
Jak złożyć wypowiedzenie - rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę
Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, niezależnego od długości zakładowego stażu pracy danego pracownika, podczas gdy długość okresu wypowiedzenia w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony jest ustalana stosownie do stażu pracy danego pracownika. W takim przypadku może wynosić ona od dwóch tygodni do trzech miesięcy, nawet, gdy obie kategorie pracowników znajdują się w porównywalnych sytuacjach. Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy zawartej na czas określony nie wymaga podania przyczyny, ani też zachowania trybu konsultacji związkowej.
Zmiana przepisów o wypowiadaniu umów terminowych
Zasady dotyczące wypowiadania umów na czas określony mają ulec zmianie. Przewiduje się wprowadzenie możliwości wypowiadania wszystkich umów terminowych. Okres wypowiedzenia ma być uzależniony od stażu pracy, czyli tak jak w umowach zawieranych na czas nieokreślony.
Więcej informacji na ten temat: Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
Umowa na zastępstwo
Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. W tej sytuacji okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony wynosi 3 dni robocze. Jest to tzw. umowa o pracę na czas zastępstwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat