Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa cywilnoprawna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa cywilnoprawna.
Rewolucyjne zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 2019 r.
Aktualizacja: 01.10.2018
1 stycznia 2019 r., wejdą w życie największe od lat zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Co się zmieni? »
Rada Ochrony Pracy o legalności zatrudnienia i wypadkach w rolnictwie
Aktualizacja: 09.02.2016
Rada Ochrony Pracy przyjęła we wtorek, 9 lutego br. stanowiska dotyczące wypadków w rolnictwie, legalności zatrudnienia oraz budżetu Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja postulowała powołanie, tzw. policji pracy, której zadaniem byłaby walka z szarą strefą w zatrudnieniu. »
Państwowa Inspekcja Pracy - uprawnienia i zadania
Aktualizacja: 05.10.2015
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Jakie zadania wykonuje PIP? »
Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?
Aktualizacja: 24.11.2015
Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej. »
Umowa - zlecenie zamiast umowy o pracę
Aktualizacja: 10.10.2012
Zawarcie umowy o pracę zobowiązuje pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Strony mogą także zawrzeć dodatkową umowę, np. zlecenia, pod warunkiem że umowa-zlecenie nie spełnia warunków umowy o pracę. »
Menedżer cudzoziemiec - jak rozliczyć wynagrodzenie
Aktualizacja: 22.06.2012
Jeśli menedżerem, członkiem zarządu lub rady nadzorczej jest cudzoziemiec, przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia musimy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy także rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń trzeba dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych. »
Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce
Aktualizacja: 15.06.2012
Przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia należnego osobie będącej cudzoziemcem zatrudnionej jako menedżer, członek zarządu lub rady nadzorczej należy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy ponadto rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń należy dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych. »
Czy zatrudnianie absolwentów jest dla pracodawców korzystne
Aktualizacja: 13.06.2012
W trudnych czasach, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowej osoby, firmy powinny dokonać gruntownej analizy, jakich kandydatów poszukują i która forma nawiązania z nimi współpracy będzie najkorzystniejsza. Z pewnością warte rozważenia jest zatrudnienie młodych ludzi, tym bardziej że zatrudnienie takich osób jest dla przedsiębiorców z reguły korzystne. »
Jak zatrudniać na innej podstawie niż umowa o pracę
Aktualizacja: 05.04.2012
Umowa o pracę na czas nieokreślony może w pewnych przypadkach nie odpowiadać wymaganiom pracodawców, którzy borykają się z problemami organizacyjnymi, płynnością zleceń czy obniżoną potrzebą produktywności. Może ona także być zbyt kosztowna, dlatego coraz częściej firmy korzystają z elastycznych form zatrudnienia. »
Aktualizacja: 04.04.2012
Umowa o pracę na czas nieokreślony może w pewnych przypadkach nie odpowiadać wymaganiom pracodawców, którzy borykają się z problemami organizacyjnymi, płynnością zleceń czy obniżoną potrzebą produktywności. Może ona także być zbyt kosztowna, dlatego coraz częściej firmy korzystają z elastycznych form zatrudnienia. »
Kiedy można zgodnie z prawem zatrudniać na podstawie umowy cywilnoprawnej
Aktualizacja: 13.03.2012
Zawarcie przez pracodawcę umowy cywilnoprawnej nie jest dopuszczalne, jeżeli wykonywana praca spełnia warunki właściwe dla stosunku pracy. W takim przypadku należy bezwzględnie zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę. »
Badania okulistyczne dla kierujacych pojazdami - zmiana przepisów
Aktualizacja: 07.10.2011
Zgodnie z nowymi przepisami pracownika, który posiada prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T i kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia. »
Umowy śmieciowe nie są idealne, ale dzięki nim wiele osób pracuje
Aktualizacja: 03.10.2011
Szef Europarlamentu Jerzy Buzek uważa, że w ciągu 2-3 lat w sposób prawny powinien zostać rozwiązany na szczeblu UE problem umów śmieciowych. Polityk zaznaczył, że nie uważa ich za idealne, ale pozwalają one wielu milionom na pracę. »
Czy umowa zlecenia może okazać się umową o pracę
Aktualizacja: 15.09.2011
W razie wątpliwości co do istnienia stosunku pracy pracownik lub inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą żądać przed sądem ustalenia, że dana osoba była zatrudniona nie na podstawie umowy cywilnoprawnej, lecz umowy o pracę. »
Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy
Aktualizacja: 07.09.2011
Zleceniodawcy powinni zwracać zleceniobiorcy koszty podróży, jeżeli była ona niezbędna do prawidłowego wykonania zlecenia. W celu rozliczenia wydatków mogą być stosowane przepisy dotyczące pracowników, pod warunkiem że odpowiednie zapisy znajdą się w umowie-zleceniu. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad