REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa cywilnoprawna, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kobiety więcej straciły przez COVID-19 niż mężczyźni

COVID-19 na rynku pracy dokonał wielkich zmian. Okazuje się, że to kobiety więcej straciły przez COVID-19 niż mężczyźni. Utrata pracy i obniżka wynagrodzeń częściej dotykała pracownice niż pracowników. Jaka jest sytuacja na świecie, a jaka w Polsce?

Firmy w 2021 r. poszukują specjalistów od księgowości

Specjaliści od księgowości i optymalizacji kosztów to jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników w 2021 r. Firmy po kryzysie wywołanym COVID-19 szukają sposobów na poprawę efektywności finansowej i operacyjnej. Kogo jeszcze rekrutuje się w 2021 r.?

2021 - rok pracowników zagranicznych

Pracownicy z zagranicy mogą w 2021 r. stanowić dużą część polskiego rynku pracy. Zmiany wprowadzone w zatrudnianiu cudzoziemców w czasie epidemii COVID-19 znacząco ułatwiają im pracę w Polsce. Są szczególnie istotne dla branży medycznej i IT.

Ukraińcy w Polsce w czasie pandemii

Ukraińcy na polskim rynku pracy są drugą najliczniejszą narodowością. Jak pandemia wpłynęła na ich liczebność i nastroje? Czy Ukraińcy zamierzają zostać w Polsce na dłużej? Jakie dokumenty najczęściej stanowią podstawę ich pobytu w naszym kraju? Jakie problemy wyliczają? Jak przekonać ich do pracy w Polsce?

REKLAMA

Wniosek o jednorazowe dodatkowe postojowe dla umów cywilnoprawnych

Wniosek o jednorazowe dodatkowe postojowe dla umów cywilnoprawnych (zleceń, umów agencyjnych, innych umów o świadczenie usług i umów o dzieło określonych w Tarczy 6.0) można składać od 15 stycznia 2021 r.

Zwolnienie z ZUS zlecenia za styczeń-kwiecień 2021 r.

Zwolnienie z ZUS zlecenia (także umowy agencyjnej i innych umów o świadczenie usług) za okres styczeń-kwiecień 2021 r. odbywa się na wniosek. Można składać je już od 1 stycznia 2021 r. Kto może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS? Jakie warunki należy spełnić? Jak złożyć wniosek?

Jak robotyzacja zmieni rynek pracy w 2021 r.?

Robotyzacja pracy znacząco zmieni rynek pracy w 2021 r. Konsekwencją będą m.in. zwolnienia. Jak pandemia wpłynęła na automatyzację? Co się zmieni?

Jednorazowe dodatkowe postojowe - umowa zlecenie

Dodatkowe postojowe może być jednorazowo wypłacone dla umowy zlecenie, agencyjnej lub umowy o świadczenie usług. Kto może skorzystać z tego świadczenia według Tarczy 6.0? Jakie warunki należy spełnić? Jaka jest wysokość postojowego? Kiedy i gdzie składa się wniosek?

REKLAMA

Zwolnienie ze składek - umowy cywilnoprawne (Tarcza 6.0)

Zwolnienie ze składek od zlecenia, umowy agencyjnej i umowy o świadczenie usług przewiduje Tarcza 6.0 Jak otrzymać zwolnienie ZUS od umów cywilnoprawnych? Kto może z tego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić? Od kiedy do kiedy można składać wnioski RZN?

Rekrutacje w czasie pandemii

Rekrutacje w czasie pandemii w niektórych branżach zostały wstrzymane. Jak zmienił się rynek pracy? Gdzie jest najtrudniej o nową pracę, a gdzie liczba ofert pracy wzrosła? Jakie wartości cenią pracownicy zmieniający pracę? Co dzięki epidemii docenili pracodawcy?

Jaka jest przyszłość polskiego rynku pracy?

Rynek pracy w Polsce w wyniku pandemii COVID-19 uległ znaczącym zmianom. Jaka jest jego przyszłość? Czy rekrutowano podczas epidemii? Na co pracodawcy postawią w kolejnych latach? Jakie umiejętności będą cenione? Jak będzie wyglądała praca przyszłości?

Pandemia koronawirusa a polski rynek pracy

Rynek pracy w 2020 r. uległ drastycznym zmianom. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Z czym pracodawcy sobie nie poradzili? Co z bezpieczeństwem pracy? Jak pandemia wpływa na zdrowie pracowników?

Koszty autorskie - umowa o pracę i cywilnoprawna

Koszty autorskie czyli autorskie koszty uzyskania przychodów można zastosować w ściśle określonych przypadkach. Uwzględnia się je przy umowach o pracę oraz umowach cywilnoprawnych. Kiedy można stosować koszty autorskie? Czym jest przedmiot prawa autorskiego? Jak rozliczać je w przypadku pracownika, a jak przy umowie zlecenie czy o dzieło? Artykuł zawiera przykład listy płac.

Jakie umowy pracodawcy wypowiadają najczęściej?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawców w czasie epidemii najczęściej dotyka umów czasowych i cywilnoprawnych. Tymczasem aż 20-30% Polaków pracuje na podstawie tego typu umów. O czym świadczy wzrost liczby samozatrudnionych? Jak wyrównać szanse na rynku pracy?

Pełny i ograniczony dostęp do polskiego rynku pracy

Pełny dostęp do polskiego rynku pracy nie wymaga posiadania przez cudzoziemca dokumentu zezwalającego na pracę w Polsce, natomiast ograniczony dostęp do polskiego rynku pracy już tak. Dokument ten powinien określać pracodawcę oraz warunki wykonywania pracy.

Jak zatrzymać w firmie programistów?

Programista to wciąż bardzo pożądany zawód. Nawet w czasie pandemii osoby te nie martwią się, że nie znajdą nowej pracy. Jak zatrzymać w firmie najlepszych z nich? Czego oczekują od pracodawcy?

ZUS skontroluje osoby, które pobrały świadczenie postojowe

ZUS będzie przeprowadzał kontrole osób, które pobrały świadczenie postojowe. Zacznie je badać po odwołaniu stanu epidemii. Ile ma lat na kontrolę i wyegzekwowanie nienależnie pobranego postojowego?

Jak koronawirus zmienił rynek pracy?

Koronawirus niewątpliwie zmienił rynek pracy. Czy nadal jest to rynek pracownika? A może teraz prym wiodą pracodawcy? Okazuje się, że nie jest to takie czarno-białe.

Topowe zawody 2020/2021 - specjalista ds. BHP i ekspert e-commerce

Topowe zawody w 2020 i 2021 r. to specjalista ds. BHP i ekspert e-commerce. Wygląda na to, że koronawirus znacząco zmienił rynek pracy. Dużo większą uwagę przywiązuje się do bezpieczeństwa pracy. Jakie jeszcze zawody są w czołówce?

Rośnie liczba pracowników z Białorusi

W Polsce rośnie liczba pracowników z Białorusi. Są to najczęściej osoby przed 40. rokiem życia. Migrują do Polski w celu zdobycia pracy i wyższych zarobków. W pracy tymczasowej mogą liczyć zwykle na wynagrodzenie od 17 do 19 zł brutto za godzinę.

Najmniej wolnych miejsc pracy od 4 lat!

W II kwartale 2020 r. było najmniej wolnych miejsc pracy od 4 lat. Po raz pierwszy od 2012 r. liczba likwidowanych miejsc pracy przekroczyła liczbę nowo utworzonych. Sytuacja jednak powoli się stabilizuje.

Wysokie spadki w branży HR w czasie pandemii - koniec rynku pracownika

Pandemia koronawirusa w sposób szczególny dotknęła branżę HR. Pierwszym krokiem pracodawców w obliczu koronawirusa było wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników. Wysokie spadki odnotowały rekrutacja stałe, których rynek zmalał aż o 30%. Czy to koniec rynku pracownika?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Dobrostan pracowników w czasie pandemii - czym jest wellbeing?

Pandemia koronawirusa zmieniła rynek pracy, a w zasadzie stała się papierkiem lakmusowym dla pracodawców, zwłaszcza tych, który deklarowali realizację strategii wellbeing w firmie. Bo niezależnie od sytuacji rynkowej oraz tego, czy aktualnie funkcjonujemy w „erze pracownika” czy też „erze pracodawcy”, pracownicy to podstawowy kapitał każdej firmy. Dlatego trzeba dbać o ich samopoczucie, czyli dobrostan.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lipcu 2020 r. - GUS

GUS podał przeciętne zatrudnienie i wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w lipcu 2020 r. Jaka to kwota?

Dodatkowa praca zdalna – jak można zarobić, nie wychodząc z domu?

Praca zdalna, która ostatnio jest tak popularna ze względu na koronawirusa, może stanowić dodatkowe źródło dochodów. Teraz łatwiej można znaleźć tego typu pracę. Podpowiadamy, jak i gdzie zarobić, nie wychodząc z domu.

Zawody deficytowe - jakich pracowników brakuje w 2020 r.?

Czym są zawdy deficytowe? Na jakich pracowników jest szczególne zapotrzebowanie w 2020 r.? Tego dowiadujemy się z raportu "Barometr zawodów 2020". Są to przede wszystkim zawody z branży budowlanej, usługowej i medycznej.

Kto ma największą szansę na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa?

Lęk Polaków o utratę pracy jest obecnie najwyższy od 10 lat. Okazuje się, że największe szanse na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa ma inżynier i kierowca. Warto zwrócić uwagę na to, że to mężczyźni potrzebują mniej czasu na znalezienie zatrudnienia.

Dane z rynku pracy w połowie 2020 r. - przywracanie wymiaru etatów i zwolnienia

Dane z rynku pracy są lepsze od oczekiwanych. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wzrosło o 12 tys. etatów. Wiąże się to z przywracaniem wymiarów etatów pracowników. Wciąż jest ono jednak niższe niż przed pandemią o ponad 260 tys. etatów. Część firm zwalnia pracowników.

Kto w czasie epidemii jest najbardziej narażony na utratę pracy?

W czasie epidemii utraty pracy najbardziej boją się osoby związane z branżą rozrywkową oraz inżynierowie. Mimo, że firmy źle oceniają swoją sytuację ekonomiczną, zapewniają, że nie zamierzają zwalniać pracowników. Kto jest obecnie najbardziej narażony na zwolnienie?

Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak pod wpływem epidemii koronawirusa. Na co teraz zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy?

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w czerwcu i II kwartale 2020 r.

Prezes GUS podał przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu i II kwartale 2020 r. Jak zmieniło się w porównaniu do maja?

Bezrobocie w czerwcu 2020 r.

Bezrobocie w czerwcu 2020 r. nieznacznie wzrosło w porównaniu do maja. Wygląda na to, że sytuacja na rynku pracy się stabilizuje.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w maju 2020 r.

Prezes GUS ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w maju 2020 r. Czy koronawirus wpłynął na średnią wynagrodzeń i zatrudnienia?

Koronawirus: W najbliższym czasie nie będzie podwyżek wynagrodzeń

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie będzie podwyżek wynagrodzeń. Zdecydowana większość polskich firm zamierza utrzymać wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie. Część przedsiębiorców będzie zmuszona obniżyć pensje pracowników.

Koronawirus: Większość pracodawców nie zwolni w ciągu najbliższych 6 miesięcy

Większość pracodawców, pomimo kryzysu wywołanego przez koronawirusa, nie planuje zwolnień w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wynika to z badania "Plany Pracodawców" przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad.

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy będąc na umowie cywilnoprawnej, kolejny wniosek o postojowe można złożyć samemu?

Za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wniosek o świadczenie postojowe składał do ZUS pracodawca. Czy przy ubieganiu się o kolejne postojowe można to zrobić samemu?

Gdzie znaleźć pracę w czasach pandemii koronawirusa?

Koronawirus niemal z dnia na dzień zmienił sytuację na rynku pracy. Podczas gdy wiele z firm zastanawia się nad renegocjacją umów, czy nawet redukcją etatów, inne zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. W zależności od tego, jak długo potrwają obecne obostrzenia w Polsce i na świecie, możemy być świadkami wielu zmian w dotychczasowej strukturze zatrudnionych. Co za tym idzie, duża część społeczeństwa może potrzebować wsparcia w przebranżowieniu się. Kto ma największe szanse na znalezienie nowego zatrudnienia w okresie pandemii? Gdzie można go szukać?

Koronawirus - które firmy będą zwalniać pracowników?

Koronawirus diametralnie zmienił sytuację finansową polskich firm. Najbardziej negatywnie wypowiadają się mikrofirmy. Chcą jednak utrzymać poziom zatrudnienia. Które firmy będą zwalniać pracowników?

Jak koronawirus zmieni rynek pracy?

Eksperci przewidują, jak koronawirus zmieni rynek pracy. Na znaczeniu zyskają zawody pozwalające na pracę zdalną. Które kierunki studiów mogą stać się bardziej popularne?

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Czym są programy specjalne urzędów pracy?

Programy specjalne realizowane przez urzędy pracy dotyczą osób, którym najtrudniej jest znaleźć oraz utrzymać pracę. Czym dokładnie są owe programy specjalne?

Kim są osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy?

Osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy to kategoria osób wyodrębnionych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kim właściwie są te osoby? Na jaką pomoc mogą liczyć?

Wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla umów cywilnoprawnych. Poniżej pobierz wzór wniosku, który wypełnia zleceniodawca lub zamawiający.

Potrzeba uproszczeń w zatrudnianiu cudzoziemców

Coraz więcej firm obawia się odpływu ukraińskich pracowników z polskiego rynku pracy. Przyczyną mają być m.in. trudności w rekrutacji pracowników.

Najnowsze trendy w HR na 2020

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie i ma coraz większe znaczenie dla organizacji. Jakie są najnowsze trendy w obszarze HR w 2020 roku?

Średnia krajowa w 2019 r. Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2019 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość średniej krajowej w 2019 r., przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2019 r. Ile wynosiło?

REKLAMA