Koronawirus: Większość pracodawców nie zwolni w ciągu najbliższych 6 miesięcy

REKLAMA
Gorsza sytuacja finansowa firm nie spowoduje masowych redukcji etatów
Epidemia COVID-19 sprawiła, że stabilna na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja finansowa polskich firm znacząco się pogorszyła. Z 41. edycji badania Plany Pracodawców realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że 15% pracodawców ocenia swoją kondycję jako złą lub bardzo złą. To najwyższy odsetek obserwowany od 12 lat. Pomimo słabszej sytuacji ekonomicznej, większość przedsiębiorców planuje jednak utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
Pogorszenie sytuacji finansowej firm, najwięcej problemów zgłasza branża transportowa
Z najnowszego badania Randstad wynika, że aż 15% pracodawców ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako złą lub bardzo złą. Tak wysokiego odsetka nie obserwowano w całej historii badania, tj. od 2008 r. Najwięcej firm, które wskazały na problemy finansowe, znajduje się na zachodzie i południu Polski, tj. w woj. lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim, opolskim i śląskim. W obu tych makroregionach po 16%. Stosunkowo duży odsetek firm w słabszej kondycji jest też w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (18%).
Najwięcej problemów finansowych zgłaszają przedsiębiorstwa zajmujące się transportem, gospodarką magazynową i łącznością. 20% ocenia, że ich sytuacja jest zła lub bardzo zła. Na trudności wskazuje też 19% organizacji funkcjonujących w obszarze pozostałej działalności usługowej oraz 18% z przemysłu.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineNajlepiej radzą sobie przedsiębiorstwa zajmujące się obsługą nieruchomości i firm
Z drugiej strony, 39% pracodawców swoją sytuację finansową określa jako dobrą, a 6% uważa, że jest bardzo dobra. W najlepszej kondycji są firmy na wschodzie kraju (woj. lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie), gdzie 46% przedsiębiorców ocenia swoją sytuację ekonomiczną pozytywnie oraz te, działające we wsiach poza obrębem dużych aglomeracji (51%). Najlepiej swoją kondycję oceniają pracodawcy z branży obsługi nieruchomości i firm. 61% z nich mówi o niej, że jest dobra lub bardzo dobra.
Większość firm utrzyma zatrudnienie na obecnym poziomie
Większość, bo 65% pracodawców nie planuje zmian w zatrudnieniu w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 13% wskazuje na możliwość zwolnień, a 14% deklaruje zwiększenie liczby pracowników. To o 10 p.p. mniej niż w poprzedniej edycji badania realizowanej pod koniec 2019 r. Jednocześnie odsetek firm, które nie wiedzą, czy takie zmiany nastąpią w ciągu najbliższych 6 miesięcy, wzrósł do 8%, tj. o 5 p.p. względem końcówki ubiegłego roku. To potwierdzenie, że sytuacja epidemiczna spowodowała niepewność wśród pracodawców.
Redukcji etatów najczęściej spodziewać się mogą mieszkańcy centrum Polski (14%), tj. woj. mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego oraz wsi znajdujących się w obrębie aglomeracji (15%). Zwolnień obawiać się mogą także pracownicy przedsiębiorstw świadczących usługi z zakresu pośrednictwa finansowego (26%). Połowa firm, które planują zmniejszenie poziomu zatrudnienia, wskazuje jednak że dotyczyć one będą pojedynczych pracowników. 37% przedsiębiorstw bierze pod uwagę zwolnienie do 20% załogi, a 8% mniej niż połowę zespołu.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineNajwięcej nowych rekrutacji planują natomiast firmy w zachodniej oraz centralnej części Polski (16%) oraz w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (19%). Jeśli chodzi o branże, to najwięcej firm, deklarujących chęć zwiększenia zatrudnienia, działa w sektorze SCC/BPO (29%).
Wsparcie dla pracowników w przypadku zakończenia współpracy
Ci pracodawcy, których Epidemia COVID-19 zmusiła do podjęcia trudnych decyzji związanych z redukcją zatrudnienia, powinni pamiętać, że pracownicy nie muszą być́ pozostawieni sami sobie. Z punktu widzenia długofalowej strategii pozyskiwania i utrzymywania talentów w organizacji, istotne jest wsparcie zatrudnionych również w sytuacji zakończenia współpracy.
Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:
Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?
Osoba, którą dotychczasowy pracodawca wesprze w przygotowaniu do dalszej drogi zawodowej, prawdopodobnie doceni jego wysiłek i zachowa dobre zdanie o firmie. Dana organizacja będzie też częściej polecana jako atrakcyjne miejsce pracy. Przedsiębiorstwa z markami o pozytywnych opiniach otrzymują dwa razy więcej aplikacji kandydatów, wydają też mniej pieniędzy na zatrudnienie i utrzymanie pracowników.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: