reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Koronawirus: Większość pracodawców nie zwolni w ciągu najbliższych 6 miesięcy

Koronawirus: Większość pracodawców nie zwolni w ciągu najbliższych 6 miesięcy

Większość pracodawców, pomimo kryzysu wywołanego przez koronawirusa, nie planuje zwolnień w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wynika to z badania "Plany Pracodawców" przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad.

Gorsza sytuacja finansowa firm nie spowoduje masowych redukcji etatów

Epidemia COVID-19 sprawiła, że stabilna na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja finansowa polskich firm znacząco się pogorszyła. Z 41. edycji badania Plany Pracodawców realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że 15% pracodawców ocenia swoją kondycję jako złą lub bardzo złą. To najwyższy odsetek obserwowany od 12 lat. Pomimo słabszej sytuacji ekonomicznej, większość przedsiębiorców planuje jednak utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Pogorszenie sytuacji finansowej firm, najwięcej problemów zgłasza branża transportowa

Z najnowszego badania Randstad wynika, że aż 15% pracodawców ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako złą lub bardzo złą. Tak wysokiego odsetka nie obserwowano w całej historii badania, tj. od 2008 r. Najwięcej firm, które wskazały na problemy finansowe, znajduje się na zachodzie i południu Polski, tj. w woj. lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim, opolskim i śląskim. W obu tych makroregionach po 16%. Stosunkowo duży odsetek firm w słabszej kondycji jest też w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (18%).

Najwięcej problemów finansowych zgłaszają przedsiębiorstwa zajmujące się transportem, gospodarką magazynową i łącznością. 20% ocenia, że ich sytuacja jest zła lub bardzo zła. Na trudności wskazuje też 19% organizacji funkcjonujących w obszarze pozostałej działalności usługowej oraz 18% z przemysłu.

Najlepiej radzą sobie przedsiębiorstwa zajmujące się obsługą nieruchomości i firm

Z drugiej strony, 39% pracodawców swoją sytuację finansową określa jako dobrą, a 6% uważa, że jest bardzo dobra. W najlepszej kondycji są firmy na wschodzie kraju (woj. lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie), gdzie 46% przedsiębiorców ocenia swoją sytuację ekonomiczną pozytywnie oraz te, działające we wsiach poza obrębem dużych aglomeracji (51%). Najlepiej swoją kondycję oceniają pracodawcy z branży obsługi nieruchomości i firm. 61% z nich mówi o niej, że jest dobra lub bardzo dobra.

Większość firm utrzyma zatrudnienie na obecnym poziomie

Większość, bo 65% pracodawców nie planuje zmian w zatrudnieniu w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 13% wskazuje na możliwość zwolnień, a 14% deklaruje zwiększenie liczby pracowników. To o 10 p.p. mniej niż w poprzedniej edycji badania realizowanej pod koniec 2019 r. Jednocześnie odsetek firm, które nie wiedzą, czy takie zmiany nastąpią w ciągu najbliższych 6 miesięcy, wzrósł do 8%, tj. o 5 p.p. względem końcówki ubiegłego roku. To potwierdzenie, że sytuacja epidemiczna spowodowała niepewność wśród pracodawców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koronawirus nie spowoduje masowych zwolnień pracowników - większość pracodawców nie zwolni w ciągu najbliższych 6 miesięcy. / fot. Shutterstock
Koronawirus nie spowoduje masowych zwolnień pracowników - większość pracodawców nie zwolni w ciągu najbliższych 6 miesięcy. / fot. Shutterstock

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama