REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrzymać w firmie programistów?

Justyna Wroniak
Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT
Jak zatrzymać w firmie programistów? / fot. Shutterstock
Jak zatrzymać w firmie programistów? / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Programista to wciąż bardzo pożądany zawód. Nawet w czasie pandemii osoby te nie martwią się, że nie znajdą nowej pracy. Jak zatrzymać w firmie najlepszych z nich? Czego oczekują od pracodawcy?

Jak zatrzymać programistę?

W związku z COVID-19 analitycy z IDC obniżyli tegoroczną prognozę wzrostu światowego rynku IT z 4,3% do 1,3%. W Polsce, gdzie do niedawna pracę znajdował chyba każdy, kto ukończył kurs programisty, nagle w tej grupie pojawiły się zwolnienia. Jednak konieczność przejścia na pracę zdalną i przeniesienia biznesu do internetu przyspiesza w wielu miejscach cyfrową transformację. Specjaliści IT nadal więc mogą czuć się wybrańcami losu, a firmy stale muszą szukać odpowiedzi na pytanie, jak utrzymać najlepszych?

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Rekrutacja doświadczonego programisty, administratora, testera, project managera, analityka lub konsultanta IT nadal jest jedną z najbardziej kosztownych na rynku pracy. Aby obniżyć rotację specjalistów IT firmy stale szukają indywidualnego dotarcia do ich motywacji i satysfakcji zawodowej. Z tego powodu w kwietniu br. Avenga przeprowadziła wśród swoich kluczowych pracowników ankietę, której podsumowanie pokazało, że największy wpływ na satysfakcję z pracy specjalistów IT mają powierzane im zadania.

Ważniejsze wyzwania niż pieniądze

Projekty powinny być wyzwaniem, które sprzyja uczeniu się nowych rzeczy i rozwojowi.

Analityk Biznesowy w bankowości brał udział w budowie aplikacji wspomagającej proces restrukturyzacji i windykacji przedsiębiorstw. Zadanie dało mu możliwość poznania najnowszych trendów w projektowaniu, ale nie mniej liczyło się to, że ta praca naprawdę komuś służy. „Powstała nowa, świeża, lekka aplikacja dla około setki użytkowników w banku. Dla mnie była to również możliwość sprawdzenia swych umiejętności w roli analityka, czyli przede wszystkim zapewnienie sprawnej komunikacji między użytkownikiem biznesowym a dostawcą aplikacji” – napisał w ankiecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Project Manager w branży farmaceutycznej cieszy się, że ma realny wpływ na jakość życia pacjentów.

Innego specjalistę pracującego dla banku cieszy udana migracja danych „z nieco leciwej i niełatwej w utrzymaniu technologii do Informatica”. Po roku widzi, że rozwiązanie działa, w wielu miejscach poprawiło jakość danych, przyspieszyło ich przetwarzanie i zmniejszyło koszty banku. A jednocześnie przyniosło sukces zawodowy, bo specjalista został członkiem zespołu ustalającego standardy kodu i obsługującego hurtownię danych banku. Nic dziwnego, że ten pracownik przyznał w ankiecie, że podpisał z firmą kontrakt na kolejny rok i „jakoś” nie śpieszy mu się „w inne miejsca”.

Tworzenie nowych, dużych projektów

Generalnie widać, że specjalistom IT ogromną satysfakcję daje tworzenie całkowicie nowych i użytecznych rozwiązań, jak np. nowy system windykacji dla dużego ubezpieczyciela albo nowy portal dla agentów ubezpieczeniowych. Motywujące może być też poczucie, że tworzy się coś dużego i ważnego biznesowo, jak nowy system oparty na rozwiązaniach chmurowych dla użytkowników na całym świecie. Java Developer był w to zadanie zaangażowany od zaprojektowania po wdrożenie.

Na dodatek im jest trudniej tym lepiej! Doświadczona Project Manager przyznaje, że najwięcej satysfakcji zawodowej daje jej skomplikowany projekt dla branży finansowej, umożliwiający innowacyjne podejście do tematu. Za swoje największe osiągnięcie zawodowe uważa „możliwość pracy w różnych rolach - począwszy od PMa, poprzez proxy Business Ownera, a skończywszy na Product Ownerze. To niesamowicie rozszerza punkt widzenia. Pozwala na wykorzystywanie posiadanych kompetencji, przy jednoczesnym dalszym rozwoju nowych umiejętności”.

Doświadczonemu pracownikowi z pięcioletnim stażem satysfakcję daje możliwość sprawdzenia się: „Jak działam pod presją czasu? Jak się sprawdzą moje pomysły? Czy sobie poradzę w nowej roli?”. Po przejściu ścieżki od Testera po Test Leada i Analityka Biznesowo-Systemowego ma poczucie, że jest „osobą na odpowiednim miejscu”.

Nieustanna nauka

REKLAMA

Bardzo cenne jest, jeśli praca pozwalała poznawać nowe rzeczy. Pracownik z zaledwie miesięcznym stażem w Avenga przyznaje, że na starcie dostał możliwość nauczenia się nowych technologii (Azure) i rozwinięcia się w obszarach, w których wcześniej nie działał (testy automatyczne). Niestety klient, dla którego miał pracować zrezygnował ze współpracy, ale programista w ciągu dwóch tygodni trafił do firmy farmaceutycznej, w której… uczy się Javy.

Oprócz awansu poziomego potwierdzeniem uznania może być awans pionowy. Specjalista, pracujący dla branży farmaceutycznej, zdecydował się zostać testerem po 12 latach pracy w handlu. W ciągu trzech lat nauki doszedł do stanowiska Koordynatora Testów, Test Leada i Quality Managera.

Na koniec wszyscy ankietowani podkreślali, że duże znaczenie ma dla nich troska o pracownika, szybkie załatwianie spraw związanych z pracą i pomoc w planowaniu ścieżki rozwoju. Z ankiety wynika też, że dobrze obsadzony i zaopiekowany specjalista potrzebuje już tylko… dobrej atmosfery w otoczeniu przyjaznych, profesjonalnych ludzi. Wtedy benefity i sprawy finansowe schodzą na drugi plan.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA