REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrzymać w firmie programistów?

Justyna Wroniak
Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT
Jak zatrzymać w firmie programistów? / fot. Shutterstock
Jak zatrzymać w firmie programistów? / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

Programista to wciąż bardzo pożądany zawód. Nawet w czasie pandemii osoby te nie martwią się, że nie znajdą nowej pracy. Jak zatrzymać w firmie najlepszych z nich? Czego oczekują od pracodawcy?

Jak zatrzymać programistę?

W związku z COVID-19 analitycy z IDC obniżyli tegoroczną prognozę wzrostu światowego rynku IT z 4,3% do 1,3%. W Polsce, gdzie do niedawna pracę znajdował chyba każdy, kto ukończył kurs programisty, nagle w tej grupie pojawiły się zwolnienia. Jednak konieczność przejścia na pracę zdalną i przeniesienia biznesu do internetu przyspiesza w wielu miejscach cyfrową transformację. Specjaliści IT nadal więc mogą czuć się wybrańcami losu, a firmy stale muszą szukać odpowiedzi na pytanie, jak utrzymać najlepszych?

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Rekrutacja doświadczonego programisty, administratora, testera, project managera, analityka lub konsultanta IT nadal jest jedną z najbardziej kosztownych na rynku pracy. Aby obniżyć rotację specjalistów IT firmy stale szukają indywidualnego dotarcia do ich motywacji i satysfakcji zawodowej. Z tego powodu w kwietniu br. Avenga przeprowadziła wśród swoich kluczowych pracowników ankietę, której podsumowanie pokazało, że największy wpływ na satysfakcję z pracy specjalistów IT mają powierzane im zadania.

Ważniejsze wyzwania niż pieniądze

Projekty powinny być wyzwaniem, które sprzyja uczeniu się nowych rzeczy i rozwojowi.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Analityk Biznesowy w bankowości brał udział w budowie aplikacji wspomagającej proces restrukturyzacji i windykacji przedsiębiorstw. Zadanie dało mu możliwość poznania najnowszych trendów w projektowaniu, ale nie mniej liczyło się to, że ta praca naprawdę komuś służy. „Powstała nowa, świeża, lekka aplikacja dla około setki użytkowników w banku. Dla mnie była to również możliwość sprawdzenia swych umiejętności w roli analityka, czyli przede wszystkim zapewnienie sprawnej komunikacji między użytkownikiem biznesowym a dostawcą aplikacji” – napisał w ankiecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Project Manager w branży farmaceutycznej cieszy się, że ma realny wpływ na jakość życia pacjentów.

Innego specjalistę pracującego dla banku cieszy udana migracja danych „z nieco leciwej i niełatwej w utrzymaniu technologii do Informatica”. Po roku widzi, że rozwiązanie działa, w wielu miejscach poprawiło jakość danych, przyspieszyło ich przetwarzanie i zmniejszyło koszty banku. A jednocześnie przyniosło sukces zawodowy, bo specjalista został członkiem zespołu ustalającego standardy kodu i obsługującego hurtownię danych banku. Nic dziwnego, że ten pracownik przyznał w ankiecie, że podpisał z firmą kontrakt na kolejny rok i „jakoś” nie śpieszy mu się „w inne miejsca”.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Tworzenie nowych, dużych projektów

Generalnie widać, że specjalistom IT ogromną satysfakcję daje tworzenie całkowicie nowych i użytecznych rozwiązań, jak np. nowy system windykacji dla dużego ubezpieczyciela albo nowy portal dla agentów ubezpieczeniowych. Motywujące może być też poczucie, że tworzy się coś dużego i ważnego biznesowo, jak nowy system oparty na rozwiązaniach chmurowych dla użytkowników na całym świecie. Java Developer był w to zadanie zaangażowany od zaprojektowania po wdrożenie.

Na dodatek im jest trudniej tym lepiej! Doświadczona Project Manager przyznaje, że najwięcej satysfakcji zawodowej daje jej skomplikowany projekt dla branży finansowej, umożliwiający innowacyjne podejście do tematu. Za swoje największe osiągnięcie zawodowe uważa „możliwość pracy w różnych rolach - począwszy od PMa, poprzez proxy Business Ownera, a skończywszy na Product Ownerze. To niesamowicie rozszerza punkt widzenia. Pozwala na wykorzystywanie posiadanych kompetencji, przy jednoczesnym dalszym rozwoju nowych umiejętności”.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Doświadczonemu pracownikowi z pięcioletnim stażem satysfakcję daje możliwość sprawdzenia się: „Jak działam pod presją czasu? Jak się sprawdzą moje pomysły? Czy sobie poradzę w nowej roli?”. Po przejściu ścieżki od Testera po Test Leada i Analityka Biznesowo-Systemowego ma poczucie, że jest „osobą na odpowiednim miejscu”.

Nieustanna nauka

Bardzo cenne jest, jeśli praca pozwalała poznawać nowe rzeczy. Pracownik z zaledwie miesięcznym stażem w Avenga przyznaje, że na starcie dostał możliwość nauczenia się nowych technologii (Azure) i rozwinięcia się w obszarach, w których wcześniej nie działał (testy automatyczne). Niestety klient, dla którego miał pracować zrezygnował ze współpracy, ale programista w ciągu dwóch tygodni trafił do firmy farmaceutycznej, w której… uczy się Javy.

Oprócz awansu poziomego potwierdzeniem uznania może być awans pionowy. Specjalista, pracujący dla branży farmaceutycznej, zdecydował się zostać testerem po 12 latach pracy w handlu. W ciągu trzech lat nauki doszedł do stanowiska Koordynatora Testów, Test Leada i Quality Managera.

Na koniec wszyscy ankietowani podkreślali, że duże znaczenie ma dla nich troska o pracownika, szybkie załatwianie spraw związanych z pracą i pomoc w planowaniu ścieżki rozwoju. Z ankiety wynika też, że dobrze obsadzony i zaopiekowany specjalista potrzebuje już tylko… dobrej atmosfery w otoczeniu przyjaznych, profesjonalnych ludzi. Wtedy benefity i sprawy finansowe schodzą na drugi plan.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • patrycjum kowalskie (ono/jenu)
    2023-06-23 22:47:10
    im trudniej tym lepiej? chyba tylko dla libkowego pokolenia urodzonego przed 1990 rokiem które jest uzależnione od tzw zapier*olu. młodsze pokolenia mają szacunek do swojego życia i czasu i nie dają sobą pomiatać. jeżeli zadanie jest trudne, to jest ono problemem kilkuosobowym. nikt nie powinien się stresować wykonywaną pracą. nie o to chodzi w pracowaniu, żeby było stresującą 1/3 życia wyniszczającą zdrowie psychiczne i fizyczne
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

REKLAMA

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Czy za studenta płaci się składki na ZUS

Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

Polacy nie boją się utraty pracy?

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

REKLAMA

Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

Płaca godziwa

Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

REKLAMA