REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak robotyzacja zmieni rynek pracy w 2021 r.?

Łukasz Olender
Jak robotyzacja zmieni rynek pracy w 2021 r.?
Jak robotyzacja zmieni rynek pracy w 2021 r.?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Robotyzacja pracy znacząco zmieni rynek pracy w 2021 r. Konsekwencją będą m.in. zwolnienia. Jak pandemia wpłynęła na automatyzację? Co się zmieni?

Robotyzacja pracy w 2021 r.

Proces robotyzacji i automatyzacji przedsiębiorstw może stać się w 2021 r. jednym z czynników znacząco wpływających na rynek pracy w Polsce - powiedział PAP Biznes prezes Instytutu Analiz Rynku Pracy, Łukasz Sienkiewicz. Ekonomista wskazał, że w Polsce tym procesem może być dotknięte 20-30 proc. miejsc pracy.

Autopromocja

"Czynnikiem, który jest dosyć dużym zagrożeniem, jeżeli chodzi o potencjalny wzrost stopy bezrobocia w Polsce już w 2021 r., szczególnie w sektorze produkcyjnym, może być przyspieszenie procesów automatyzacji i robotyzacji, których oddziaływanie na rynek pracy jest coraz większe w ostatnich latach. Polska jest rynkiem, który ma stosunkowo duży potencjał do automatyzacji i robotyzacji. Do tej pory te procesy były dosyć powolne, ponieważ mieliśmy relatywnie niskie koszty pracy. Przedsiębiorcom bardzo często nie opłacało się dokonywać dużych inwestycji w maszyny, roboty i inne urządzenia, które pozwalałyby na automatyzację produkcji" – powiedział Sienkiewicz.

Prezes IARP zauważył, że proces automatyzacji i robotyzacji zaczyna być wymuszany przez partnerów z łańcuchów dostaw, jak w sektorze produkcyjnym, na przykład w branży automotive.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Redukcja zatrudnienia

Według Sienkiewicza, już teraz widać, że część zagranicznych dużych firm motoryzacyjnych zaczęła istotne zmiany restrukturyzacyjne u siebie. Jako przykłady takich działań ekspert wskazał redukcję zatrudnienia podjętą w I poł. 2020 r. w Niemczech przez Audi i Volkswagena.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mówimy o zmianach głównie na terytorium Niemiec i przenoszeniu części produkcji, do Europy Wschodniej w większości do Czech i Węgier, ale również do Polski. Większa integracja w łańcuchu dostaw powoduje wzrost inwestycji w automatyzację procesów produkcyjnych. Co wiąże się z tym, że nawet duże inwestycje nie prowadzą do tworzenia wielu miejsc pracy" – powiedział Sienkiewicz.

Wpływ pandemii na automatyzację

"Wpływ pandemii na przyspieszenie automatyzacji widzimy już na Zachodzie, a pamiętajmy, że nasza gospodarka jest silnie związana z gospodarkami krajów Europy Zachodniej. Dlatego spodziewałbym się, że z pewnym opóźnieniem te procesy zajdą również u nas" – dodał.

Ekonomista wskazał, że na tę kwestię w swojej prognozie zwrócił też uwagę CEDEFOP (Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego). Według tej instytucji automatyzacja i robotyzacja będą, obok inwestycji w "zielone" miejsca pracy, kluczowymi czynnikami wpływającymi na zmiany popytu na rynku pracy i w 2021 r. trendy te zaczną się wyraźnie zaznaczać.

Co się zmieni?

W rozmowie z PAP Biznes Sienkiewicz zwrócił uwagę na dużą rozpiętość prognoz dotyczącą zasięgu zmian, jakie czekają rynek pracy.

"Ciężko jest prognozować, ile procent rynku pracy w Europie zostanie dotknięte procesami automatyzacji i robotyzacji, rozpiętość w dostępnych prognozach jest bardzo duża - od 10 do nawet 50 proc. miejsc pracy. Nie oznacza to oczywiście, że tyle miejsc pracy zniknie, ponieważ zmiany będą dotyczyć też treści i sposobów wykonywania pracy" – powiedział.

Ekonomista podkreślił, że zgodnie z przewidywaniami zlikwidowana zostanie mniej więcej 1/3 dotkniętych tymi procesami stanowisk, a w przypadku reszty nastąpią znaczące zmiany w sposobie wykonywania zadań czy wykorzystywanych narzędziach. Już teraz widać to w odniesieniu do pracy zdalnej w pandemii.

"Szacuje się, że w przypadku Polski dotkniętych automatyzacją może być ok. 20-30 proc. miejsc pracy – łącznie w obu powyższych formach" - dodał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA