Kategorie

Jak zmienia się rynek pracy w 2021 r.?

Jeroen Tiel
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Jak zmienia się rynek pracy w 2021 r.?
Shutterstock
Rynek pracy w 2021 r. charakteryzuje się elastycznością. Co się zmienia? Jaka jest zawodowa przyszłość Polaków?

Zmiany na rynku pracy

Ogarnąć zmianę to jedno z kluczowych wyzwań, które pojawia się w życiu społecznym i gospodarczym, a co za tym idzie także na styku tych dwóch rzeczywistości – w obszarze HR, w obszarze zarządzania kadrami, na rynku pracy. I ta potrzeba nie jest efektem przemeblowania, którego w naszym życiu dokonała pandemia Covid-19. To efekt procesów, które przybierają na sile od wielu lat.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Do kluczowych trendów, które wpływają na rynek pracy, należą przede wszystkim: rozwój technologiczny i związane z nim zmiany w zapotrzebowaniu na kompetencje, przedefiniowanie pracy związane z potrzebą większej elastyczności zatrudnienia, ale też większy akcent na tworzenie odpowiednich warunkach do rozwoju zawodowego wszystkich bez wyjątku, przy wsparciu różnorodności w miejscach pracy. Ma to zresztą związek m.in. z czynnikami demograficznymi, w tym starzeniem się społeczeństw i coraz większym zróżnicowaniem zespołów pod względem wieku.

Autor: Jeroen Tiel

Randstad

Demografia wpływa nie tylko na strukturę pracowników, ale także na wiele innych czynników. Jak wskazuje raport Randstad Flexibility@Work bez względu na typ zatrudnienia w ostatnich latach obserwujemy zmniejszanie się średnie liczby godzin przepracowanych rocznie w krajach OECD. Wpływ na to może być m.in. starzenie się społeczeństwa. Chociaż to także wynik potrzeb pracodawców i pracowników. Firmy poszukują coraz bardziej elastycznych form zatrudnienia, które bardziej odpowiadaj dynamicznym czasom, w których funkcjonujemy. Dla pracowników coraz większe znaczenie ma równowaga między życiem prywatnym i zawodowym, które efektem jest m.in. praca w niepełnym wymiarze godzin.

Elastyczne zatrudnienie

Reklama

Z danych Eurostatu, przytoczonych w raporcie Flexibility@Work wynika, że w Unii Europejskiej od 2002 roku dwukrotnie wzrosła liczba osób z wyższym wykształceniem, które decydują się na jedną z elastycznych form współpracy – samozatrudnienie. Średnio 14% pracowników w krajach Wspólnoty Europejskiej to osoby zatrudnione tymczasowo. Rynek pracy jest jednak bardzo różnorodny i nie brakuje też osób, które najbardziej komfortowo czują się w klasycznych formach zatrudnienia.

Dla pracowników liczy się jednak przede wszystkim to, aby wybór formy zatrudnienia odpowiadał ich potrzebom. Tym bardziej, że często uwarunkowania prawne w ogóle nie uwzględniają tego aspektu. Doskonałym przykładem jest tutaj gig economy, najbardziej widoczna dzięki rozwojowi platform oferujących przewozy osobowe w miastach oraz aplikacje do zamówień posiłków. W wielu przypadkach, szczególnie w trudniejszych okresach koniunktury gospodarczej, te rozwiązania tworzą elastyczne możliwości drobienia dla milionów ludzi na całym świecie. Chociaż to wciąż jedynie niewielki odsetek wszystkich osób zatrudnionych w gospodarce, to zainteresowanie takimi rozwiązaniami gwałtownie rośnie. Między 2016 a 2019 rokiem liczba ofert pracy w takiej formule wzrosła na całym świecie o około 30%.

E-commerce, logistyka i technologie informatyczne

Zresztą wspomniane rozwiązania online to tylko wierzchołek innego trendu zarysowanego w trakcie pandemii. Mam na myśli wzrostu znaczenia usług i handlu świadczonych za pomocą Internetu. Ten ogromny popyt wynikający z ograniczenia tradycyjnych form handlu, jeszcze bardziej pokazał znaczenie elastyczności. Część sektorów musiała ograniczać działalność, podczas gdy inne, w tym e-commerce, ale także logistyka czy technologie informatyczne, potrzebowały znacznie więcej pracowników niż dotychczas. Sytuacja wymagała szybkiej adaptacji i reagowania na zmieniające się okoliczności.

Praca zdalna

Duża grupa pracowników musiała dodatkowo w trybie pilnym przejść do systemu pracy zdalnej. Dotyczyło to nawet ponad 3/4 pracowników biurowych – wynika z badań Gumtree.pl, realizowanych wspólnie z Randstad. To także pewien wymiar elastyczności w środowisku pracy. Oznacza nie tylko formę zatrudnienia, ale też zmianę podejścia, szczególnie po stronie managerów, którzy od bezpośredniego nadzoru musieli przejść do dużej dozy zaufania i postrzegania pracy swoich podwładnych przez pryzmat efektów wykonywanych przez nich zadań.

Cyfrowa rewolucja

Reklama

Tak szeroki wzrost znaczenia technologii w naszym życiu sprawia, że powinniśmy przestać zastanawiać się, kiedy cyfrowa rewolucja się dokona, a raczej przyjąć do wiadomości, że dokonała się na naszych oczach. Pandemia przyspieszyła procesy cyfrowe, zwiększyła też zastosowanie nowoczesnych technologii w procesach. Widać to chociażby poprzez coraz większe zastosowanie automatyzacji w handlu.

Średnio blisko połowa pracowników w krajach OECD pracuje w zawodach obarczonych wysokim lub znaczącym ryzykiem automatyzacji – wynika z badań. W Polsce ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 52 proc. W tej grupie znajdują się profesje związane m.in. z logistyką, transportem czy produkcją spożywczą.

Z drugiej strony doskonale widać, że rozwój sztucznej inteligencji i robotyzacja tworzą znacznie większe zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem ścisłym i technicznym – przede wszystkim programistów, techników i inżynierów. I to większe niż dostępność takich pracowników na rynku pracy. Wymaga to świadomego kształtowania polityki społecznej przez władze, przy zaangażowaniu w ten proces organizacji zrzeszających pracowników oraz pracodawców. Z jednej strony potrzebujemy odpowiednio budowanego systemu edukacji, ale także wsparcia kompetencyjnego osób, które już są na rynku pracy. Jest to wyzwanie dla odpowiedzialnej polityki społecznej, która pozwoli nam wszystkim cieszyć się postępem technologicznym.

Umiejętności miękkie

Warto wspomnieć o znaczeniu umiejętności miękkich. W raporcie Flexibility@Work na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkich zdolności krytycznego myślenia, kreatywność czy inteligencja emocjonalna. I jeszcze jedna kompetencja wydaje mi się nawet ważniejsza niż wcześniej wymienione – umiejętność adaptacji do nowych warunków zawodowych w świecie, w którym jedyną stałą jest zmiana.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Czy postojowe to pomoc publiczna?

  Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

  Zarobki studentów w 2021 r. [RAPORT]

  Zarobki studentów w 2021 r. zmalały. Ile zarabiają studenci w czasie pandemii? Jakie mają problemy?

  Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

  PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

  Jak wybrać system kadrowo-płacowy?

  System kadrowo-płacowy powinien być dostosowany do działalności firmy. Jak wybrać? Oto garść użytecznych wskazówek.

  O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

  Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

  Kodeks pracy 2021 a praca zdalna - zmiany

  Kodeks pracy w 2021 r. czekają zmiany. Znajdzie się w nim praca zdalna. Co się zmieni?

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 r.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 23 maja 2021 r. Kiedy przysługuje?

  Niedziela handlowa - maj 2021

  Niedziela handlowa - maj 2021 r. ma aż 5 niedziel. Czy 2 maja, 9 maja, 16 maja, 23 maja lub 30 maja jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj/jutro jest niedziela handlowa?

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" [RAPORT]

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" - ile wynagrodzeń w Polsce wypłacanych jest na czarno? Jakie są skutki takiego procederu?

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

  Wsparcie z urzędu pracy dla osoby niepełnosprawnej

  Wsparcie z urzędu pracy - z jakich usług i instrumentów pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?

  Praca zdalna a rozwój pracownika

  Rozwój pracownika podczas pracy zdalnej - jak go zaplanować? Czy można zdalnie ocenić wydajność pracy i ryzyko odejścia pracownika?

  Szczepienia w zakładach pracy - jakie zasady?

  Szczepienia w zakładach pracy - zapisy ruszyły 4 maja 2021 r. Jakie są zasady organizowania szczepień przez pracodawców?

  Kampania "niezwalniam.pl"

  Kampania "niezwalniam.pl" została zainicjowana przez Polish Supply Management Leaders. Celem Kampanii jest promocja formuły elastycznego zarządzania kapitałem ludzkim oparta na wspieraniu długoterminowych relacji pracownik – pracodawca, która koncentruje się na zatrudnianiu pracowników na umowie o pracę. Infor.pl dołącza do partnerów medialnych kampanii.

  Można składać wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0

  Wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0 można składać od 4 maja 2021 r. Dla kogo przewidziano wsparcie z ZUS? Do kiedy można składać wnioski?

  Szczepienia w pracy przeciwko COVID - jak się zapisać?

  Szczepienia w pracy przeciwko COVID-19 - dla kogo? Jaka szczepionka będzie udostępniana? Kiedy zaczną się szczepienia w zakładach pracy? Jak się zapisać?

  Bezrobocie w Polsce najniższe w UE - marzec 2021 r.

  Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej UE. Potwierdzają to statystyki Eurostatu z marca 2021 r. Sprawdź, ile bezrobocie wynosi w poszczególnych państwach UE.

  Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

  Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

  Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?

  Ubezpieczenie zdrowotne będzie dla wszystkich? Planowane jest zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego także bez rejestracji w urzędzie pracy. Od kiedy?

  Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii

  Zarządzanie w czasie pandemii - jakie wyzwania stoją przed liderami? Czego im brakuje? Jak oceniają efektywność pracowników?

  Zwolnienie pracownika a naruszenie dóbr osobistych

  Zwolnienie pracownika - pracodawco, uważaj, aby nie naruszyć jego dóbr osobistych! Sprawdź, czego należy unikać przy zwolnieniu.

  Kadry i płace w maju 2021 - terminy

  Kadry i płace w maju 2021 r. - jakie są terminy obowiązków, o których trzeba pamiętać? Ile wynosi wymiar czasu pracy i dodatek za pracę w nocy?

  Maj 2021 – godziny pracy, dni wolne

  Maj 2021 – godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz maja w 2021 r. zawiera aż 3 święta ustawowo wolne od pracy.

  Powołanie, wybór, mianowanie jako podstawa zatrudnienia

  Powołanie, wybór i mianowanie to podstawy zatrudnienia z Kodeksu pracy. Wszystkie skutkują nawiązaniem stosunku pracy. Kogo zatrudnia się na podstawie powołania, wyboru i mianowania?

  Święto Pracy - 1 maja 2021 r.

  Święto Pracy przypada na dzień 1 maja każdego roku. Jest to ogólnoświatowe święto, które ustanowiono 132 lata temu. Jakie wydarzenia upamiętnia Święto Pracy?