REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy przebranżawiają się z powodu COVID-19

Karolina Mózgowiec
Pracownicy przebranżawiają się z powodu COVID-19
Pracownicy przebranżawiają się z powodu COVID-19
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przebranżowienie staje się częstym zjawiskiem. Pracownicy z branż najbardziej poszkodowanych z powodu COVID-19 szukają zatrudnienia w innych miejscach. Jakie branże poradziły sobie w pandemii najlepiej?

Przebranżowienie z powodu COVID-19

Część pracowników z poszkodowanych branż przechodzi do tych, które z pandemią poradziły sobie lepiej, nie jest to jednak masowa skala - mówią PAP eksperci. Przed koniecznością przebranżowienia stają też pracownicy, którzy po wielu latach w jednym miejscu tracą pracę, bo pracodawcy tną etaty.

REKLAMA

Autopromocja

Przez ostatni rok znacznie przybyło kandydatów do pracy zainteresowanych przebranżowieniem się - powiedziała PAP menadżer ds. rekrutacji Magdalena Kamińska z firmy rekrutacyjnej People. Są to zarówno osoby, które straciły pracę lub w obecnej branży nie widzą perspektyw ze względu na pandemiczne obostrzenia, jak i pracownicy z branż niedotkniętych bezpośrednio przez COVID.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

"Podczas pandemii firmy, zwłaszcza korporacje, które w ostatnich czasach intensywnie rekrutowały, zaczęły uważniej przyglądać się swoim strukturom, szukać oszczędności. To prowadzi do cięć zatrudnienia i zmian na stanowiskach dyrektorskich i menadżerskich. Zwolnione osoby szukają szans na przebranżowienie często po 20 latach pracy w jednym miejscu. Nie dotyczy to więc tylko branż poszkodowanych na skutek pandemii, jak hotelarstwo i gastronomia" - zaznaczyła Kamińska.

Przyznała, że zmiana branży jest pewnego rodzaju procesem, wymaga czasu, zorientowania się, co się teraz dzieje na rynku. "Ciężko jest wyjść poza utarte schematy działania, charakterystyczne dla dotychczasowej branży, jeśli pracuje się w niej przez kilkanaście lat" - dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przebranżowienie recepcjonistki

Pandemia wpłynęła też na zawód asystentki biura, czyli tzw. recepcjonistki. "Teraz, gdy biura są w dużej mierze puste, zmienia się sposób postrzegania tego stanowiska przez pracodawców. Osoby pełniące do tej pory rolę recepcjonisty/recepcjonistki często angażowane są w inne zadania, np. administracyjne czy kadrowe, co sprzyja ich przebranżowieniu się poprzez zdobywanie nowego doświadczenia. Jednak wiele zależy też od samego pracownika. Kluczowa jest tutaj proaktywność, zaangażowanie i gotowość do nauki nowych umiejętności" - powiedziała ekspertka.

Produkcja i logistyka

Wskazała, że w mniejszych miastach pracownicy z branż najbardziej dotkniętych przez pandemię często nie mają wyboru, są więc otwarci na każdą opcję zatrudnienia. Dużą rolę odgrywają w tym przypadku lokalne przedsiębiorstwa.

"W większych miastach jest zdecydowanie większe pole manewru. Osoby z branży eventów ubiegają się o pracę w marketingu i PR. Z kolei ci, którzy wcześniej pracowali w hotelach i znają języki, mogą odnaleźć się w pracy biurowej czy obsłudze klienta. Natomiast wiele zależy od doświadczenia i kwalifikacji danej osoby, dlatego młodzi pracownicy o kierunkowym doświadczeniu, np. wyłącznie w gastronomii, zmuszeni są teraz szukać zatrudnienia jako kurierzy, magazynierzy czy na produkcji. Czasem jest to więc niestety zaczynanie od zera" - stwierdziła ekspertka.

Przed pandemią handel czy turystyka posiłkowały się pracownikami tymczasowymi. Teraz zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych zgłaszają głównie produkcja i logistyka. "Na pewno nie możemy mówić o masowym przechodzeniu z pracy tymczasowej w hotelarstwie czy gastronomii do produkcji i logistyki. W restauracjach, pubach i hotelach pracowało dużo studentów, którzy ze względu na zdalny charakter zajęć wrócili do swoich domów rodzinnych. Oni często nie muszą dorabiać. Nie zawsze są też chętni, by podejmować pracę produkcyjną czy logistyczną" - zaznaczył Mateusz Żydek z Randstad.

Jednocześnie przekazał, że niektóre firmy, np. z Wrocławia czy Poznania, gdzie jest duże zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych, wdrażają specjalne działania rekrutacyjne skierowane do studentów i grup, które wcześniej pracowały w poszkodowanych sektorach. "Te firmy oferują studentom np. dodatkowe dni wolne albo elastyczne grafiki" - powiedział ekspert Randstad.

Branża IT i e-commerce

Jak poinformowała rekruterka People, obecnie największe zapotrzebowanie jest na pracowników branży IT i e-commerce. "Od stycznia widzimy znaczne ożywienie w rekrutacjach na te stanowiska. Firmy już nie tylko zastanawiają się, jak przetrwać, ale myślą, co dalej, gdzie jest szansa dla ich organizacji. Dlatego też próbują rekrutować nowych ludzi, którzy mogą rozwinąć ich firmę w innych obszarach tam, gdzie widzą możliwości rozwoju, np. w e-commerce” – podkreśliła Kamińska.

Trudna decyzja o zmianie pracy

Z drugiej strony, podczas prowadzonych rekrutacji widać, że wielu kandydatów, którzy mają pracę, ale nie wykluczają jej zmiany, przygląda się sytuacji na rynku. "Analizują, co mogą dostać gdzie indziej, czy firma jest stabilna, jak sobie radziła w kryzysie, ale decyzja o zmianie pracy jest teraz bardzo ostrożna. Nawet jeśli wyślą CV, bo jest otwarta rekrutacja, to droga do podjęcia decyzji o zmianie pracy jest bardzo daleka" - zauważyła ekspertka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA